Hamarosan megkezdődik a kibernetikai hidegháború
Dátum: 2012. March 27. Tuesday, 09:28
Rovat: Önnek is jogában áll tudni


Mészáros Milán
Kétmilliárd dollár értékben épül az amerikai Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA) legnagyobb kémközpontja Salt Lake City mellett Bluffdale-ben. A tervek szerint jövő ősszel kezdi meg működését. Ezután pedig egyetlen telefonhívás, SMS, Email vagy akár Google keresés stb. sem marad leleplezetlenül. Hát így volnánk, illetve leszünk egy év múlva.

2013. szeptemberében nem csak az úgynevezett Utah-i Adatközpont készül el, hanem egy évtizede húzódó puzzle utolsó darabja kerül a helyére. Célja nem más, mint lehallgatni, megfejteni, elemezni és tárolni a műholdakon, és kábeleken száguldó belföldi, külföldi és nemzetközi kommunikációt. Gigantikus tárolóin magánlevelezéseket, telefonhívásokat, Google kereséseket, vagy olyan digitális apróságokat tárolnak majd mint a parkoló nyugták, útitervek, foglalók, könyvrendelések. A "teljes információ tudatosság" nevű program megvalósítása lesz ez, melyet még a Bush-adminisztráció első ciklusa alatt hoztak létre, s amelyet 2003-ban a Kongresszus lezárt a személyiségi jogok potenciális megsértése miatt. Vagyis, bárkiről pillanatok alatt "teljes profil" készíthető.

Ez nem csak egy adatközpont lesz, hanem a másik, igen jelentős feladata a kódfeltörés. Ez pedig kényes téma, hiszen a központ üzleti információt, pénzügyi tranzakciókat, külföldi katonai és diplomáciai dokumentumokat, valamint bizalmas magániratokat fog kezelni, melyeknek a kódolása bonyolult. Több szakértő szerint az NSA hatalmas áttörést ért el a kódfejtésben az elmúlt évek során. Így ma már bárki célpont lehet, bárki, aki kommunikál. Gyorsan tegyük hozzá: Nem csak a kormányok, hanem az átlag felhasználó is.

Bővebben: http://www.nepszava.hu/articles/article.php?id=533930


Ezzel "hivatalosan" -vagy inkább intézményesített keretek között is- megkezdődik a kibernetikai hidegháború. Az emberiség sokszor megtapasztalhatta már, hogy ha kezelhetetlenül sok vagy átttekinthetetlen mennyiségű adat gyűlt össze birtokában, akkor mindig szükségszerűen megjelent egy új technológia. Így volt ez a kartonokon tárolt gigantikus és szinte kezelhetetlen adathalmazok esetén is. Szükségszerűen meg kellett jelennie a számítástechnikának, majd később az informatikának. De hasonlóan történt ez az IPv4 internet protokoll verziókról az IPv6 technológiára történő áttérés esetén is. Ezt az analógiát használva bizton állítható, hogy a kommunikáció és kódolási eljárások és technológiák forradalma előtt állunk. Ugyanis, a mai technológiák és az ezekre épülő gigantikus adatközpontok így hatástalaníthatók a legolcsóbban és a legegyszerűbben. A válaszlépés pedig a másik oldalon is gyorsan megszületik. Én személy szerint nagy jövőt jósolok például a nagy hatótávolságú (100-150 km) helyi, és AES 258 titkosítással kommunikáló walkie-talkie-knak. Stb.

2012. március 26.






A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2647