Ismerhetjük-e Áder Jánost?
Dátum: 2012. April 18. Wednesday, 21:24
Rovat: Közéleti magazin


A válasz részben közömbös, nagyrészt nem. Annyiban közömbös, hogy a múlt eleve nem határozza meg a jövőbeni cselekvéseket. A tapasztalataiból mindenki tanulhat és változhat, sőt változik is. Áder egyfajta, sajátos és összkomfortos mellőzöttsége is válthat ki a múlttól eltérő magatartásformákat.

A múltat persze ahhoz is kell ismerni, hogy ennek a változásnak az esélyét valamennyire fel lehessen mérni. A közelmúlt alapján mindenesetre azt kell látni, hogy már hosszú ideje – Szájerhez és Deutsch-hoz hasonlóan – elindult Áder János visszahozatala a politika előterébe. Ádert pl. bevonták az igazságügyi reformba, ahol igen furcsa és a nemzetközi jogelvekkel ellentétes nyilatkozatot tett az előzetes letartóztatás intézményével kapcsolatban. Szerinte ugyanis az, akit előzetesbe helyeznek, az az elsőfokú bíróság ítéletéig ott is kell, hogy maradjon. A nemzetközi jog tudása és a méltányosság ismerete nélkül nehezen képzelhető el egy átlagosan gyenge köztársasági elnök is.

Ennyit a múlt és a közelmúlt elvi jelentőségéről és most térjünk vissza a címhez. A kérdés arra semmiképpen nem akar utalni, mintha valami meglepőt tudhatnának meg most az olvasók. Amire vonatkozik, az a sajtóból áradó információ- és tapasztalathiány. Alig lehet szerintük tudni Áder János személyiségéről valamit. Jó esetben szürke eminenciásnak tartják, akit nem lehetett megismerni, pedig ő aztán igazán benne élt az események sűrűjében. Gondoljunk csak arra, hogy egyike volt a Fideszt és az országot hosszú évekig irányító ún. hatos fogatnak.

Állítólagos ismeretlenségét összefüggésbe hozzák egy újabb óriási tévedéssel, nevezetesen azzal, hogy „teljesen reprezentatív posztokat” töltött volna be az utóbbi évtizedekben. Holott a négy éven át betöltött parlamenti elnöki poszt legalább akkora jelentőségű, mint a frakcióvezetői vagy a köztársasági elnöki. Gyurcsány Ferenc Demokratikus Koalíciója pl. a mostani Házelnök miatt NEM alakíthat frakciót. Torgyán Józsefet sem lehetett volna törvénytelenül kizárni saját frakciójából a parlament elnökének közreműködése nélkül. Sem további legalább hét kisgazda képviselőt. A mentelmi ügyek sem dőlnek el a házelnök ellenére, csak egyetértésével. Évtizedek óta többnyire a parlament elnöke tartotta (elsődlegesen) a kapcsolatot az ügyészség és a bíróság legfőbb vezetőivel. Ha megsértik a mentelmi jogot, a parlament elnökének van csak joga arra, hogy ez ellen fellépjen. Hogy fellép-e, az elsődlegesen rajta múlik. Stb.

A cikket teljes terjedelemben olvashatja a Kirekesztett véleményem c. blogban http://szabadibela.hu/2012/04/ismerhetjuk-e-ader-janost/







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2682