A kérdések eldöntésében az észnek lett volna szabad irányítónak lennie
Dátum: 2007. October 04. Thursday, 18:10
Rovat: Közéleti magazin


A rendszerváltó politikai osztály sok hibát követett el, és ami még ennél is bosszantóbb a hibákból nem képes tanulni. A kérdések eldöntésében az észnek lett volna szabad irányítónak lennie.

A történelmi eseményeket sohse a jelen, hanem mindig annak a kornak a szellemében kell megítélni melyben történtek. A politikában az a jó, ami eredményes. Hangsúlyozzuk, hogy a nemzet érdeke, a hasznossági szempont az irányadó.

A magyar-szlovák viszony mélyre süllyedése, a magyar diplomácia csődje. A csőd, a több pólusú magyar diplomácia következménye.

Segíteni úgy lehetett volna a nemzeten, ha nem olyan eszmét dobnak be a politikusok a közvéleménybe, amelyet nálunk sokkal erősebb tényezők irányítottak, bölcsebb lett volna az elhibázott Duna ügyét a szlovákokkal rendezni, az elmúlt tíz év alatt.

„…a kis és sokszor triviálisnak tűnő lépések diplomáciája elvezethet a jelentősebb érdekek csendes egyeztetéséhez, amely a térség demokratikus vagy még nem demokratikus államai közötti új partneri viszony kiépítésének egyetlen lehetséges módja. Az ellentmondásos bős-nagymarosi vízlépcső építésének végleges leállítását célzó eredményes magyar-csehszlovák együttműködés több hasznot hozhat a hosszú távú kapcsolatok normalizálásában, mint a budapesti és prágai értelmiségiek ragyogó retorikája egy új Közép – Európáról.” (Konrád Adenauer Alapítvány, Tőkés Rudolf: A posztkommunizmusból a demokráciába.)

Tőkés Rudolf a fenti javallatát 1990 májusában írta.

Amit eddig tárgyalt a Duna ügyében a szlovákokkal Magyarország, az egyenesen a nemzetközi jog durva tiprásával ér fel, nagy szegénységi bizonyítvány Magyarországra nézve. (Kos)








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=269