Kérdésessé vált a NASA IceBridge missziója
Dátum: 2012. May 10. Thursday, 12:43
Rovat: Tudományos


Mészáros Milán

A NASA kutató repülőgépe már négy éve vizsgálja az Északi-sarkvidéket, hogy kiértékelje a jégtakaró állapotát. A kutatórepülések az IceBridge (Jéghíd) nevet viselő, hatéves misszió részét képezik.

A program eredetileg arra jött létre, hogy megfigyelje a jég komplex dinamikáját, ami elősegíthetné az olvadás mértéke földrajzi összefüggéseinek meghatározását. Végső soron pedig számot adhatna arról, hogy az olvadás miként emelheti meg a tengerszintet, és milyen gyorsasággal zsugorodhat a tengeri jégtakaró.

A műholdas küldetéshez hasonlóan támogatott és strukturált misszió a 2003-ban indult ICESat (Ice, Cloud, and Land Elevation Satellite) nyomdokaiba lépett. Ez a műhold 2009-ben állt le, így nagyon fontossá vált az IceBride elindítása, hogy a megfigyeléseket az ICESat-2 2016-os felbocsátásáig folytathassák. Az IceBridge repülőgépes küldetése során olyan információkat is gyűjtenek, amelyre a műhold nem volt képes. Ilyen többek között a jég alatt húzódó földfelszín topográfiájának, valamint a jég és hó vastagságának feltérképezése.

Nos, az egzakt tudományoktól, a megfigyelésektől és a mérésektől elrugaszkodott "klímások" eddig úgy gondolták, hogy a globális felmelegedés közvetlen hatással van a sarkvidékekre. Az IceBridge eddigi négy éves megfigyelés-sorozata azonban azt bizonyítja, hogy a felmelegedés jeget érintő befolyása nem igazán becsülhető vagy jósolható meg. Ugyanis, egyes gleccserek jéghegyeket produkálnak, és riasztó ütemben zsugorítják a grönlandi jégtakarót, míg mások alig moccannak, néhány pedig vaskosabbá hízik. Persze, ennek fényében joggal vethető fel a kérdés, hogy egyáltalán van-e globális felmelegedés. (?) S ha igen, akkor annak mely formája egyeztethető össze a megfigyelésekkel?

Bővebben: http://www.nasa.gov/mission_pages/icebridge/index.html

2012. május 9.







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2706