Környezet és egészség
Dátum: 2012. June 05. Tuesday, 20:23
Rovat: Tudományos


A cirkadián ritmus

Mészáros Milán

Bizonyára ismert, hogy a földi élet akármilyen körülmények között nem lehetséges. Ugyanis, az csak egy bonyulult és kifejezetten a "földi erők kereszttüzé"-ben életképes. Ilyen fontos környezeti hatás-sorozat például a napszakok ciklusa, amelyhez minden földi élőlény alkalmazkodott.

Ezt a ciklust nevezik cirkadián ritmusnak, amely rányomja bélyegét az egész emberi életre is. Az emberi szervezet "master" (central) óramechanizmusát valójában a tobozmirigy (a pineal gland) vezérli a melatonin kiválasztásával.

A szervezet centrális óramechanizmusán kívül azonban több független cirkadián ritmus található más szervekben, illetve egyes sejtekben és sejtcsoportokban stb. Ezek az órák –mintegy perifériás oszcillátorok– megtalálhatók a nyelőcsőben, a tüdőben, a hasnyálmirigyben, a lépben, a csecsemőmirigyben és a bőr sejtjeiben is. Ugyan a bőrben található oszcillátorok fényérzékenyek, így szisztémás hatást ezidáig nem sikerült kimutatni. Egyes eredmények szerint kultúrában tenyész(t)ve a szaglógumó és a prosztata sejtjei is képesek oszcillációra, ami arra utal, hogy talán ezek a struktúrák is gyenge oszcillátorok. Tulajdonképpen minden szerv egy oszcillátor. Nyilvánvaló, hogy ennek következetes és alapos végiggondolása más típusú anatómiára vezet, mint ami a nyugati orvostudományban meghonosodott. A jövő anatómiája tehát valószínűleg egyfajta "hullám-anatómia" lesz. (Ilyenek természetesen már ismertek; például hullám-anatómiát vezetett be a Maharishi International University az USA-ban.)

A legtöbb betegség szerintem abból származik, hogy a szinkron állapot megbomlik az egyes oszcillátorok között. Emiatt azok a szervek, amelyeknek fehérje oszcillátorai kiesnek a szinkron állapotból, azok ma még megjósolhatatlan megbetegedéseknek néznek elébe. (Ezek a betegségek hasonlóak lennének azokhoz, amik akkor alakulnának ki, ha valakit állandóan időzónák között utaztatnánk, s így állandóan a "jetleg" állapotában tartanánk.) Az aszinkron állapot megszüntetése céljából hasznos lehet a melatonin szedése. (A melatoninnak rák-ellenes hatása is van.) Természetesen, a legjobb gyógyszer azonban az, ha az ember az életvitelét és az életmódját igyekszik hozzá igazítani az emberi cirkadián ritmushoz. (Lásd a mellékelt képet.)

2012. június 5.







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2736