CO2 értéke az ősi Antarktikán
Dátum: 2012. June 21. Thursday, 08:35
Rovat: Tudományos


Mészáros Milán

A 16.4 és 15.7 millió évvel ezelőtti (közép Miocén korszak) Antarktika jóval melegebb és csapadékosabb volt, mint azt korábban feltételezték. Ez derül ki a NASA szakembereinek részvételével végzett egyetemi kutatásból, amely szerint a hajdani éghajlati viszonyok kedvezőek voltak a jeges kontinens peremén megjelenő gazdag növényzet fennmaradásához.

Ezzel az egyik legújabb klímatudományi dogma dőlt meg az Antarktisszal kapcsolatban. (Az Antarktisz magában foglalja a szűkebb értelemben vett földrészt, Antarktikát és számos szigetet.)

A Nature Geoscience internetes kiadásában közölt tanulmány szerzői a déli-sarkvidéki Ross-selfjég alatti területről gyűjtött üledékmagmintákban talált növényiviasz-maradványok elemzésével állapították meg, hogy a közép Miocén korszakban az Antarktisz part menti területeinek nyári átlagos hőmérséklete 11 Celsius-fokkal melegebb volt a mainál, vagyis nagyjából 7 Celsius-fok körül mozgott. A csapadék mennyisége is jóval nagyobb volt a mai értékeknél.


A tanulmányban részt vevő Louisiana Állami Egyetemen dolgozó Sophie Warny nagy mennyiségű pollent és moszatot is talált az Antarktika területéről gyűjtött üledékmagmintákban. A kutatók felfedezésének alapján arra jutottak, hogy a sarki övezet éghajlata a korábban véltnél melegebb volt a miocén kor közepén.

2012-ben a földi atmoszférikus CO2 átlagos értéke 393 ppm (393 részecske/millió részecske), amely a legmagasabb az utolsó néhány millió évben. Azonban, a közép Miocén korszakban ez az érték 400 és 600 ppm között változott. A jóslatok szerint a CO2 -jelenlegi növekedési üteme mellett- csak e század végére érné el a közép Miocén korszakbeli legmagasabb értéket. A kutatók azonban nem tudják pontosan, hogy a közép Miocén korszakban miért volt ilyen magas a CO2 értéke.

Bővebben: http://phys.org/news/2012-06-ancient-greened-antarctica.html

Vagyis, sok elem hiányzik még a földi CO2 puzzle teljes kirakásához. Nem kérdés, hogy a teljes kirakás a fázisátalakulásokkal történő termodinamikai leírásra fog vezetni: http://realzoldek.hu/velemenyek/wp-content/uploads/2012/06/MeszarosMilan-megujulo_energiak.ppt Ebben pedig nemcsak a CO2-őt, hanem az olvadás/fagyás látens hőjét stb. is figyelembe kell venni az Antarktisz vizsgálatakor.


2012. június 21.







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2753