Tienanmen tér + 2x
Dátum: 2012. June 25. Monday, 06:48
Rovat: Szociális piacgazdaság


Mészáros Milán

Van most fontosabb világpolitikai esemény, mint a Rio+20 ENSZ Csúcs elemzése? Sajnos van.

Ki ne emlékezne, vagy ki ne tudná, mi történt 1989-ben a Mennyei béke terén a diáktüntetések során: A kínai hatalom kíméletlenül elfojtotta a diáktüntetéseket. Az alábbiakban röviden rámutatunk, hogy a mai megváltozott és titkosszolgálati módszerekkel irányított "felforgató hadviselés", vagy szebbik nevén a gerilla-hadviselés kihívásaira az egyik adekvát válasz a kínai hatalomé volt. Először azonban tegyünk egy kis kitérőt. A Fars iráni hírügynökség múlt hétfőn bejelentette, hogy Szíriában közös hadgyakorlatot fog tartani Oroszország, Kína és Irán. A jelek szerint ez lesz a Közel Kelet minden idők legnagyobb szabású hadgyakorlata, amelyben 90.000 katona, 400 repülőgép és 900 tank fog részt venni. Szinte természetes, hogy a magyar sajtó és média erről sem tájékoztatott, tovább folytatva ezzel a lakosság félretájékoztatását, illetve manipulálását. A jelentések szerint, Kína már jelezte az egyiptomi hatóságoknak, hogy 12 hadihajóval kíván átkelni a Szuezi-csatornán szíriai végcéllal, vagyis az oroszok által használt Tartusi kikötői bázishoz igyekeznek. Az iráni részvétel mértékéről nincsenek adatok. Ez az első alkalom, amikor jelentős orosz és kínai egység érkezik Szíriába, illetve a Közel Keletre. Amiből az a következtetés adódik, hogy a két hatalom demonstrálni is kívánja az iráni és a szír rendszerrel fennálló szövetségét. A jelentős orosz és kínai katonai erő jelenlététől azt várják, hogy elvegye a nyugat kedvét Bashar al-Assad rendszerének megdöntésétől. Pontos dátumot nem közöltek, de várható, hogy a katonai demonstrációra még ebben a hónapban sor kerül. Ez egyben azt is jelenti, hogy Irán és a vele tárgyaló hat-hatalmi pólus hatékonyságában Moszkva és Teherán sem bízik. A hadgyakorlat érdekessége, hogy bejelentésére a Mexikóban tartott G-20 megbeszélésen közvetlenül a Barack Obama és Vladimir Putyin találkozója előtt került sor.

A nyugat már régóta tervezi, hogy líbiai mintára a szír lakosság "segítségére siessen", ami egyenértékű egy olyan rezsimváltással, ahol a hatalomra nyugat-barát erők kerülnének. Az ENSZ-en belül ez a kísérlet megbukott, mert a Biztonsági Tanácsban Oroszország és Kína megvétózta a határozati javaslatot. Ezért egy ideje már valószínűsíthető volt, hogy USA a NATO köteléken belül, ENSZ mandátum nélkül is közbeléphet, ami az Irán elleni izraeli támadást nagymértékben segíthette volna, de ez -a kétes kimenetelű akció- felbillenthetné a közel keleti egyensúlyt. Ez az a dilemma, amit az USA-nak kezelnie kell. Kérdés, hogy tudja-e kezelni. Ha nem, akkor is kell valamit tennie, mert a tétlenség komoly presztízsvesztéssel járna. Tehát, a valódi kérdés az, hogy a potenciális háborúból lesz-e valódi háború, és az eszkalálódik-e, s ha igen, akkor az hol áll meg. Minden esetre egy nukleáris konfliktus kirobbanása sem zárható ki. Ez többek között környezetvédelmi probléma is, amit kezelni kellene.

Már több helyen is rámutattunk, hogy az iráni és a szíriai helyzet más, mint a líbiai volt: Mészáros Milán - A III világháború küszöbén

Akkor most térjünk vissza a titkosszolgálati módszerekkel irányított felforgató- vagy gerilla-hadviselésre. Amerikában Leon Panetta védelmi miniszterré történő kinevezésével a katonai hadviselés fogalma teljes mértékben átalakult a titkosszolgálati módszerek átvételével és e cselekvések katonai alkalmazásával. Mivel a nyugat kutyaszorítóba került a Szíriába történő nyílt beavatkozást illetően, így számára csak a titkosszolgálatok által kívülről irányított "felforgató hadviselés" lehetősége maradt. (Ez a hadviselés különösen hatékonynak bizonyult a tálibok részéről Afganisztánban.) Ennek kiteljesedését látjuk most Szíriában. Azonban, tisztán kell látni, hogy a nyugati gerilla-hadviselésnek Szíria csak a főpróbája, a közvetlen valódi cél -az itt bevált módszerekkel és eszközökkel- az iráni rendszer destabilizálása, majd megdöntése, mert a nyílt megtámadás vagy háború kimenetele a nyugat számára ott még inkább kérdéses. Sőt, a távoli valódi cél Oroszországban, majd Kínában véghezvinni a Szíriában kikísérletezett, illetve jól bevált módszereket.

A felforgató gerilla hadviselés meglehetősen hatékonynak bizonyul(t) a hadsereg által alkalmazott hagyományos módszerekkel szemben. Ez jól látható Szíriában is. Ugyanis Szíria a kezdet kezdetén nem vette komolyan és nem fojtotta el kíméletlenül, valamint kellő elrettentő erővel a zavargásokat. (Ha ezt tette volna, akkor most nem itt tartanának.) Következésképpen, Iránnak, Oroszországnak és Kínának (utóbbinak újra) -a felforgató gerilla hadviselés hatékonysága miatt- fel kell készülnie újabb Tienanmen téri forgatókönyvekre, különben politikai rendszereiket kívülről aláássák, majd megdöntik a saját, félrevezetett és becsapott népeik által.

Természetesen, a nyugat számára is óriási kockázat rejlik az arab országokban végzett felforgató hadviselésben. Ezzel kapcsolatban elég utalni arra, hogy a politikai rendszerek megdöntése után után milyen berendezkedések jöttek létre Tunéziában, Egyiptomban, Líbiában vagy Jemenben stb. Teljesen nyilvánvaló, hogy ezek az országok iszlamizálódtak és nyugat-ellenessé váltak. Ha a szír rendszer megbukik, akkor az utód rendszer ott is iszlám beállítottságúvá válik, Izrael közvetlen szomszédságában.
2012. június 24.






A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2756