A káosz már itt van
Dátum: 2012. July 16. Monday, 08:50
Rovat: Tudományos


Mészáros Milán

A 2012. július 12-ei prognózisunkban* már jeleztük, hogy káosz várható az éghajlatkutatásban és így a kutatásokról szóló tudósításokban is. Nos, a káosz hamarabb bekövetkezett, mint gondoltuk.

A hazai és külföldi tudósításokból ugyanis az derül ki, hogy keverik az időjárás-változást az éghajlat-változással. Ez -többek között- abból a módszerből is nyilvánvaló, hogy "meglovagolják" az időjárás melegebb napjait, s azokra építenek fel riasztó víziókat. A tipikus érvelések közé tartozik, hogy több tízéves -esetleg több, mint százéves- meleg- vagy éppen hideg-rekordok dőlnek meg, vagy hányszor és milyen gyakorisággal adnak ki különböző fokú riasztásokat. Stb. Ezekkel a több tizéves vagy százéves rekordokkal több probléma is van. Ezek egyikének illusztrálására tekintsünk egy pohár vizet, amely 50%-ban van megtöltve vízzel. Felvethető a közismert kérdés: A pohár félig tele van, vagy félig üres? Nyilvánvaló, hogy -beállítottságtól függöen ugyan, de- mindkét válasz helyes.

Ezekkel a válaszokkal -pusztán formai ellentmondásuk miatt- nem sokra megyünk, amiből következik, hogy az ilyen kérdés feltevés (teli vagy üres?) rossz. Hasonló igaz a meleg-rekordok megdőlését illetően is. A hamis környezetvédelmi érvelésekkel megfélemlített emberek a rekordok megdőlésekor attól rettegnek, milyen szörnyű a helyzet most (ma), hogy idáig jutottunk. A tudatosabb lények pedig e hír hallatán észreveszik, hogy több tíz vagy száz évvel ezelőtt majdnem ugyanilyen meleg volt. Tehát, a rekordok megdőlésekor a mára kialakult "szörnyű helyzetre", vagy a korábbi -hajszál híján- ugyanilyen szörnyű helyzetre tesszük-e a hangsúlyt? Nyilvánvaló, hogy -hasonlóan, mint a félig tele - félig üres pohár esetén- mindkét válasz helyes. Amiből ez esetben is következik, hogy a kérdés feltevés rossz. Értelmetlen tehát a rekordok megdőlésével -vagy azok gyakoriságával- riogatni az embereket. Végső soron tehát, erkölcstelen az időjárás melegebb napjainak "hullámlovaglása", valamint a hullámtaréjok random eloszlására történő félelmetes víziók felépítése.

Be kell azonban látnunk, hogy a klímaváltozás hívőinek más érvük mára nem igen maradt igazuk alátámasztására. Tudjuk ugyan, hogy a retorikai érvelés egyik módszere az indukció, amelynek során az egyediből következtetnek az általánosra -vagyis megalkotják az elméletet, felismerik a törvényt, a szabályt és a képletet stb.-, azonban kaotikus vagy véletlenszerűen bekövetkező események esetén az induktív eljárás nyilvánvalóan nem alkalmazható. Hogy ezt mégis alkalmazzák, mutatja, hogy a káosz valóban itt van.

2012. július 15.


*: http://www.realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2771









A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2775