Kedvező elmozdulás a Népszabadságnál
Dátum: 2012. September 03. Monday, 14:37
Rovat: Média


Ideje lenne, ha a média más szereplői is követnék a jó példát!

A Népszabadság (2012.09.03.hétfő) közzétette Telegdy István a "Duna -stratégia - eltékozolt lehetőség" című olvasói levelét.

Telegdy István olvasói levele tárgyilagosan és szakmailg korrekt módon szól, valójában a magyar EU soros elnökség idején eltékozolt Dunával kapcsolatos lehetőségkről.A reális zöldek gratulálnak Telegdy Istvánnak.
Köszönet a Népszabadság rovatvezetőjének Nagy N. Péter úrnak, aki elődjéhez - a Fórum rovat élén - Révész Sándorhoz képest nem tabu témaként kezeli a Duna ügyét, mint a politikusok is teszik.Ideje lenne, ha a média, az irott sajtó más szereplői követnék a Népszadaság példáját.
Honlapiunkon közzé tesszük a Népszabadság Fórum rovatában megjelent (2012.09.03.) Telegdy Istávn olvasói levelét:


Duna-stratégia – eltékozolt lehetőség

A kormány kétharmados többségétől sokan remélték, hogy a Duna-kérdésben a múltban „lapító” kormányzati hozzáállást felváltja egy konstruktív pragmatizmus. Ezt a reményt a kormányfő és Illés Zoltán nyilatkozatai egy csapásra szétfoszlatták.

A kormányzat a múltban arra szorítkozott, hogy az EU elvárásainak és az ország kötelezettségének a hajózhatóság megvalósításával eleget tegyen. Ezzel nem tett jó szolgálatot a nemzeti érdekeknek, mert a környezetvédelmi mozgalmaktól és a Fidesztől való félelmében egy olyan megoldást választott, aminek a hajózhatóságon kívül más területen (energetika, öntözés, folyókarbantartás, ár- és belvízkár-megelőzés) semmi pozitív hozama sincs. Sőt, hozott egy olyan kormányhatározatot 2004-ben, amit mint a dunai vízlépcsőépítés általános tilalmát szoktak értelmezni.

Illés Zoltánnak egyben igaza van. A Dunával kapcsolatos vitákban szakemberek vitatkoznak nem szakemberekkel. A szakemberek ugyanis tudják, hogy ha egy folyó felső szakaszát bezsilipezik, ahogy ezt a Dunával Németországban és Ausztriában (minden környezetvédelmi kár nélkül) megtették, akkor az alsó szakasz halálos ítéletét mondja ki, aki tiltja a folyó zsilipezésének befejezését. Tehát a szakemberek az igazi környezetvédők, és nem a fecsegő városi intellektuális mozgalmárok ismerik annak a következményeit, ha egy folyót csak félig zsilipeznek be. Persze lehet álmodozni : követeljük a németektől és az osztrákoktól, hogy bontsák le zsilipeiket!

Mérvadó, az Országos Környezetvédelmi Tanácsban fontos szerepet betöltő szakember szerint „tíz éven belül a környezetvédők fogják leghangosabban követelni a vízlépcsők megépítését”. Ezt azért is tenni fogják, mert a klímaváltozás hatásainak mérséklése hosszú távon jóval nagyobb vízkészletek biztosítását fogja követelni, és ehhez a jelenleg megvitatás tárgyát képező szabályozási alternatíva megoldást nem jelent.

A kijózanodás egy jól működő, többpártrendszerű demokráciában a politikai dinamika által meghatározott logikai szükségszerűség lenne. Két egymással szemben álló pártpolitikai irányzat nem állhat egységben egy téves eszme mögé –előbb-utóbb egyiküknek ki kell józanodni. Ennek a kijózanodásnak jeléül vettük, amikor az Új Széchenyi Terv bevezetőjében a kormányfő a tabuk leépítéséről beszélt. Mivel az Új Széchenyi Terv 305. oldaláig egy leépítendő tabura sem bukkanunk, ott pedig szó szerint az áll, hogy a közvélemény többségének meggyőzése után a vízlépcsők építését el kell kezdeni, azt remélhettük, hogy a kijózanodás megkezdődött.

Sajnos a fecsegő kisebbség nyomásának engedve a kormány visszakozót fújt, egy egész, koncepcionális paragrafusát az Új Széchenyi Tervnek nyomdahibaként aposztrofálva. Az Európai Unió intézményeinek hivatalos véleménynyilvánítása nélkül is szaporodnak az elítélő hangok Brüsszelben. A diplomáciai „cocktail party circuit” jelentőségét nem ismerő magyar politikai „elit” sokat kockáztat merev, védegyleti szemléletén alapuló, még az objektív vizsgálódást is ellenző, provinciális szlogenjeinek hangoztatásával.

Ez a politika a megfelelő horderejű fejlesztési projektek hiányában nagymértékben csökkenti Magyarország esélyeit az EU makroregionális szemléletű támogatásrendszerének felhasználásában. Az EU ahol csak lehet, kerüli a beavatkozást tagállamainak belügyeibe, és a Duna-kérdésben is kerüli még a látszatát is a befolyásolásnak. A választ és a számlát a támogatási rendszer szigorításával fogjuk megkapni. Egy eltékozolt lehetőségért a felelősség politikusainkat terheli.

Telegdy István







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2826