Hamisan tájékoztatta a Népszabadság olvasóját?
Dátum: 2012. September 06. Thursday, 14:41
Rovat: Média



Nyílt levél a Népszabadságnak, a Népszabadság olvasójának kiegyensúlyozott tájékoztatása céljából.
Hová lett ezer Balaton Vize a Dunából?

Hargitai Miklós, a Népszabadság 2011.12.30. számban megjelent, cikkének óriás betűs főcíme azt sejteti a jóhiszemű olvasóval, hogy hiányzik a Dunából ezer Balaton víz mennyisége.
Ennek oka szerinte az, hogy a Bős-Nagymaros vízlépcső perben a hágai Nemzetközi Bíróság 1997. évben hozott Ítéletét Magyarország és Szlovákia 15. éve szabotálja. A szlovákok ugyanis dunacsúnyi gátnál a Bősi Vízerőmű műcsatornájába eddig már 1000 milliárd köbméter vizet tereltek el .
A cikk csak azzal nem foglalkozik, hogy hová lett ez a hatalmas vízmennyiség? Ugyanakkor szép diagramot is mutat, hogy 1995 és 2011 között mennyi folyt a bősi csatornába és mennyi maradt a Dunában. Levonja a következtetést is: „ez rövid idő alatt visszavonhatatlan ökológiai károkat okozhat.”
Nem tudom ki volt a tanácsadója a szerzőnek, de az illetőnek a vízerőmű működéséről fogalma sincs. Vagy még rosszabb szándékosan akart a sajtón keresztül a hamis tájékoztatást adni a Népszabadság olvasóinak.
A józan magyar paraszt ész szerint az víz, ami az erőműbe befolyik, onnan ki is folyik, miközben helyzeti energiájából villany lesz . Az átáramlott víz pedig a Duna főmedrébe tér vissza 9 kilométerre az erőmű alatt. A Duna vize tehát nem tűnik el, hanem egyesülve a főmeder vizével viszi a hajókat is tovább Nagymaros felé.
Félrevezető tehát a főcím állítása, miszerint „A Dunából ezer Balaton vize hiányzik”.
Csak tájékozásul közlök néhány fontosabb adatot a Bős Vízlépcsőről.
A Bősi Vízerőmű teljesítőképessége 720 000 kW, ehhez 4000 köbméter vizet nyel másodpercenként. Az átlagos vízhozam azonban csak 2000 m3/mp. De ezzel is évente 3 milliárd kWh villamos energiát termel. Ennek vízjogilag 1/3 része a magyar hányad, azaz kb. 1 milliárd kWh, ami az erőmű indulása óta a szlovák félnél marad, mivel a magyar kormány nem fogadja el a hágai Nemzetközi Bíróság Ítéletét.
További részleteket tudhat meg az ügyről, ha elolvassa a Reális Zöldek Klub honlapján (www.realzoldek.hu) elérhető tanulmányomat az EU Duna stratégia mai változatának várható hátrányairól.
A tanulmányt csatolom jelen levelemhez is.

Budapest, 2012.01.02.
Kerényi A Ödön vasdiplomás gépészmérnök






A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2836