Vízlépcsőket javasol az MTA
Dátum: 2012. November 06. Tuesday, 10:36
Rovat: Közéleti magazin


Ki az igazi "környezetvédő"? Aki kiadta a kezéből Dunakilitit, a "Duna kulcsát", és nem engedte üzembe helyezni, és "Zöld Dunát" akar? Vagy, aki inkább "Kék Dunát" szeretne látni?


Kedves Kollégák!

Megmozdult az "állóvíz"! A Duna elterelésének "hullámai" 10-20 évig "elültek" ugyan, de a sikeres népi kezdeményezés, mintha kissé, újból felkorbácsolta volna, de most már nemcsak a Szigetközben!

A Kisalföld c. lap a Duna eltereléssel kapcsolatos korabeli dokumentumokat "csokorba szedte", kiegészítve a szem-, és fültanukkal, és a "párt-politika" áldozataivá vált, vízügyi szakemberekkel készített interjúkkal együtt. A fentiek kiegészítéseként, mellékelem dr. Hajtó Ödönnek, a Magyar Mérnöki Kamara / MMK egyik megalapítójának, a Mérnök Újság 2002.10.-i számában megjelent, "Tízéves a Duna elterelése" c. írását! Érdemes elolvasni! A cikk megjelenése óta eltelt, további 10 év alatt - a magyar oldalon, Szigetközben - csak romlott a helyzet (Duna Kör eredeti célja: "minél rosszabb, annál jobb Hágában", majdnem sikerült! lásd: dízel-motoros szivattyúzás!), míg a szlovák oldali, Csallóköz, köszöni szépen jól van!

A "környezetvédő"(?) szervezetek közül elsőnek a Reflex Környezetvédő Egyesület támadta meg a "Vizet a Dunába!" c., a Szigetköz, az Öreg-Duna és a Mosoni-Duna megmentése érdekében indított sikeres aláírás-gyűjtő kampányt (82.500 aláírás!), vitatva annak létjogosultságát, a Kisalföld hasábjain, amelyhez később a Duna Charta és a Védegylet is csatlakozott, egy közös állásfoglalás kiadásával!

Ezen túl, tettek egy - sikertelen - kezdeményezést a Kúriánál is, amelyben az Országos Választási Bizottság határozatát próbálták "megtorpedózni"! A Kúria - jogalap és dokumentált indoklás hiánya miatt - véglegesen elutasította a beadványt! (A Szigetköziek valószínűleg már kitalálták, hogy ki volt az ismeretlen, jóakaró (?) kezdeményező!)

Ilyen előzmények után került sor arra, hogy a Parlament elnöke - aki egyébként nem is titkolta, hogy vízlépcső-ellenes! - de kénytelen-kelletlen kijelölte a Fenntartható Fejlődés Bizottságát / OGY-FFB-t - amelynek elnöke Jávor Benedek, LMP-s, "zöld" képviselő, korábban a Védegylet tagja (!) - mint a téma előterjesztéséért felelős Bizottságot.

Ennek alapján került sor a 2012.10.09-én, az OGY-FFB Dunakiliti, kihelyezett ülésére, ahol - helyszíni szemlékkel (vízlépcső, duzzasztó, hajózsilip, fenék-küszöb, ill. a Denkpáli hallépcső) egybekötött - szakszerű, közérthető tájékoztatást kaptak a bizottság tagjai Szigetköz, az Öreg-Duna és mellékágai, valamint a Mosoni-Duna vízellátásának problémáiról!
Az FFB egyhangúlag támogatta a téma Országgyűlés részére történő előterjesztését! Az FFB ülésen a bizottság tagjai közül többen nem voltak jelen (Szili Katalin, Túri-Kovács Béla, stb.!), a meghívottak közül többen - a szabályszerű meghívás ellenére - tüntetőleg nem jelentek meg (Duna Charta, Védegylet, Greenpeace-H), a Vidékfejlesztési Minisztérium (Illés Zoltán) csak - állásfoglalásra nem jogosult! - "megfigyelőt" küldött, Kovács Péter, helyettes államtitkár személyében, és a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság képviselőjének megtiltotta a részvételt! Az MTA Szigetközi Munkacsoportja részéről - a mellékelt levélváltás alapján - Berczik Árpádot hívták meg, de Ő, sajnos - más-irányú elfoglaltsága miatt - nem tudott megjelenni! (A Duna Charta "ellenrendezvényén viszont már ott volt!)

Megjelent viszont a Reflex Környezetvédő Egyesület képviseletében Horváth József mostani, és Lajtmann József, korábbi elnök, valamint a WWF-H képviseletében Gruber Tamás, akik a helybeliek és a szakértők véleményével szöges ellentétben, egymás véleményét támogatva, duzzasztás-ellenes álláspontot képviseltek! (?) (Szigetközi Öreg-Duna esetében a vízpótlás kisértetiesen hasonlítana Münchhausen báróra, amint éppen félbe-vágott" lovát itatja!)

Ez nem volt véletlen, mert 2012.10.26-án, a Duna Charta egy "ellen-rendezvényt" szervezett, Budapesten, az MTA II. emeleti "Kisterem" helyett, a "Felolvasó-terem"-ben (ahol felovasták Karátson Gábor levelét!), és az eredetileg nyilvános rendezvényt utólag "zártkörűvé" nyilvánították, amelyen a ma már közismert, és nagy felháborodást kiváltó, nyító beszédet, Illés Zoltán "környezetügyért felelős" (?) államtitkár tartotta. (A rendezvény nem minősült az MTA rendezvényének, csak bérelték a termet!)

A program és a helyszín módosulásra való hivatkozással, többek jelentkezését visszautasították! A jelenlévők és az előadók listája igen tanulságos olvasmány - és egy-két kivételtől eltekintve - megegyezik a Duna Charta 2010.05.15-i, Gellért Szállóban tartott rendezvényével! (Karátson Gábor(né), BárdosDeák Péter, Czakó Gábor, Vida Gábor, Karátson Dávid, Hajósy Adrienne (!), Berczik Árpád, Beliczay Erzsébet, ill. Nagy Boldizsár, Szabó Marcel, Szőcs Géza, Mangel Gyöngyi, stb.)

A sors íróniája, hogy erre az "ellenrendezvény"-re éppen a gr. Széchenyi István által alapított Magyar Tudományos Akadémia épületében került sor, ahol 2012.10.11-én, éppen a "Kisterem"-ben, egy nagysikerű, vízenergia-hasznosítással foglalkozó ankéton vettünk részt! A "környezetvédők" jelentős része távol-maradásával tüntetett itt is, pedig tanulhattak volna!

A tanulság:

- A Bős-Nagymarosi Vízlépcső-rendszerrel kapcsolatos problémakör nem a Duna elterelésével kezdődött, az már csak a következménye volt annak, hogy a magyar fél az 1977. évi államközi szerződést, egyoldalúan, és - most már 20 év elteltével megállapíthatjuk - indokolatlanul felmondta! Ez vezetett a Hágai Nemzetközi Bíróság ítéletéhez, amelyet - minden ellenkező híresztelés ellenére - nem nyertünk meg, hanem a feltett kérdésekra adott válaszok alapján, 7:1 arányban elvesztettünk!

- A Szigetköz problémája - hosszú-távra, fenntartható módon - csak az eredeti, egyezményes terv korszerűsített formában történő befejezésével oldható meg! (Lásd: MTA-KSP - A megújuló energiák hasznosítása" c. dokumentációban, dr. Ijjas István professzor előadásának kivonatában foglaltak, stb. De ennek részleteiről majd legközelebb!)

Idő és hely hiányában a fenti rendezvények részleteiről csak a későbbiekben tudunk beszámolni, de addig is azt kivánjuk, hogy a Szigetköziek kérése, végre meghallgatásra találjon, és Szigetköz problémáját egyszer és mindenkorra - de szakértők bevonásával - oldhassák meg, és ne a "Fővárosi Zöldek" és a "helyi szószólóik" mondják meg, író-, vagy dohányzóasztal mellől, hogy mi a jó megoldás! (Ezt egyszer már megmondták, az eredményt a helyszíneken mindenki ellenőrizheti! Mi láttuk!

Jó lett volna, ha a Magyar Nemzet újságírója is végig-járta volna a Szigetközt, ott lett volna az OGY-FFB kihelyezett ülésén, meghallgatott volna a Magyar Tudományos Akadémián, néhány tudományos előadást a vízgazdálkodással, a vízkormányzással, az árvíz-, belvíz-, aszály-, jegesár-elleni védelemmel, a mezőgazdasági öntözéssel, a hajózással, a vízi-, vízparti-, kerékpáros-turizmussal, a terület-, és vidékfejlesztéssel, az integrált tervezéssel, a komplex fejlesztéssel és finanszírozással és a többcélú hasznosítással, stb. kapcsolatban, mielőtt kritka nélkül, leközli a Duna Charta rendezvényén elhangzottakat!)

Ehhez kívánunk sok sikert!

Baráti üdvözlettel:
--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033

Utóirat: A témához kapcsolódó, további részletek, dokumentumok, videó-felvételek, stb. a www.realzoldek.hu honlapon megtekinthetők!








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2909