A reális zöldek támogatják az atomenergia békés felhasználását
Dátum: 2012. November 21. Wednesday, 16:11
Rovat: Energia


KÖZLEMÉNY

Magyarország példaértékű szerepet tölt be az atomenergia békés célú felhasználásának globális szintű támogatásával.


Alexander Victorovich Bychkov, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) atomenergia globális fejlesztéseiért felelős főigazgató-helyettese Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár meghívására 2012. november 21-23. között Magyarországra látogatott.

Kovács Pál államtitkár, a NAÜ Kormányzó Tanácsának idén szeptemberben megválasztott alelnöke tájékoztatást adott az atomenergia békés célú felhasználásának magyarországi irányairól, a magyar gazdaság dekarbonizációs pályára állítása érdekében kialakított és a Nemzeti Energiastratégiában is megfogalmazott fejlesztési tervekről.

Alexander Bychkov magyarországi programja keretében előadást tartott a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatói számára a világ atomenergetikai kilátásairól, a NAÜ nukleáris biztonsági cselekvési tervéről. Az atomenergia bevezetését tervező országok számára a NAÜ elkötelezetten gyűjti a legjobb gyakorlatokat és azok minél szélesebb körben történő megosztását szorgalmazza. Ezzel összefüggésben méltatta a Magyarországgal folytatott intenzív kapcsolattartást, a magyar atomenergetikai szakemberek kvalitásait és szakértelmét. Az előadást követően a főigazgató-helyettes megtekintette a BME Nukleáris Technikai Intézetének oktatóreaktorát. Magyarországi tartózkodása során a Paksi Atomerőmű működő reaktorblokkjainál, az erőmű Karbantartó Gyakorló Központjában, és a Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolójában is látogatást tesz.

Alexander Bychkov elismeréssel nyilatkozott arról a példáról, amelyet Magyarország az atomenergia békés célú felhasználása terén mutat. Hazánk a nukleáris biztonság biztosításához nem csupán a nukleáris létesítményekben véghezvitt fejlesztésekkel, hanem az energia-portfóliójukon változtatni szándékozó országok számára nyújtott segítségével is hozzájárul. Az atomenergiát újonnan bevezető országok szakértőinek és hatóságainak alapos felkészültsége ugyanis a nukleáris biztonság szempontjából alapvető fontosságú, és elsősorban az oktatási és kutatási együttműködések révén, az üzemeltetőnél meglévő tapasztalat megosztásával biztosítható. A NAÜ főigazgató-helyettese hangsúlyozta, hogy jelenleg összesen hatvannégy atomerőmű létesítése van folyamatban. A világ országai tehát nélkülözhetetlen eszközként számolnak az atomenergiával az energiaellátás biztosítása során. A legnagyobb bővülés Ázsiában tapasztalható, de a kelet-európai országok is folytatják megkezdett atomenergia programjaikat. Hozzátette, megkezdte első erőművének építését az Egyesült Arab Emírségek, illetve Jordánia, Törökország, Banglades és Vietnam is érdekelt az atomenergetikai fejlesztésekben.

Magyarországon 2012 szeptemberétől az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem közös szervezésében vietnami egyetemi tanárok, oktatók vehetnek részt nukleáris továbbképzésben. Az oktatási programmal Magyarország 2013 tavaszáig összesen 120 tanár és oktató nukleáris továbbképzését teszi lehetővé, akik az itt megszerzett szakmai ismereteiket a 2020-ra felépülő első vietnami atomerőműben dolgozó szakembereknek adják tovább. A nukleáris képzési program iránt már több ország, többek között Szaúd-Arábia és Indonézia is kifejezte érdeklődését.


Nemzeti Fejlesztési Minisztérium
Kommunikációs Főosztály

Budapest, 2012. november 21.






A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2929