Jobb később, mint soha!
Dátum: 2007. October 18. Thursday, 19:57
Rovat: Energia


A Régi Városháza termében 1994. december 16-án Budapest Energiakoncepciója (1995-2010) címmel konferenciára került (Hírforrás: Reális Zöld alternatíva, 1995. decemberi szám)
A konferencia több megállapítást, javaslatot tett, összefoglalóan megállapításra került a gazdasági és környezetvédelmi célokat nem kell kiengesztelhetetlenül szembeállítani.

A következő év végén a reális zöldek tapasztalta, hogy a budapesti közművek privatizációja nem abban a mederben folyik, terveződik, mint ahogyan azt a reális zöldek javasolta, mint arról Demszky Gáborral, 1993-ban szót váltottunk.
Sajtótájékoztatót tartottunk, erről számolt be az Új Magyarország 1995. november 3-án , és a Reális Zöld alternatíva 1995. október, novemberi száma:



Fodor-Demszky: zöld távfűtés Budapesten

Hatékonyabb energiafelhasználás, csökkenő energiaköltségek, kevesebb káros anyag

Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter támogatja a Főváros távhő öko-programját és annak országos méretű kiterjesztését – jelentette be a miniszter, Demszky Gábor főpolgármesterrel folytatott megbeszélését követően. A résztvevők egyetértettek abban, hogy az energia- és költséghatékony távhőszolgáltatás versenyképes alternatívát jelent az egyéb fűtési módozatokkal szemben.

A távfűtés zöldítését szolgálja a Főtáv ZRT. Öko-programja, melyről a környezetvédelmi miniszter és a főpolgármester tájékoztatta a sajtót. Az Ökö-program révén megvalósítható szabályozható és mérésalapú távfűtéssel 45 százalékkal kisebb fűtésszámla és 30-40 százalékkal kisebb tüzelőanyag felhasználás, illetve szennyezőanyag kibocsátás érhető el. A díjcsökkentés a 2008. végéig befagyasztott áraknak, valamint az alapdíj és hődíj arányának 35 százalékról 65 százalékra történő módosításának következtében valósulhat meg. Tíz százalékos alapdíjcsökkentést jelent azok számára, akik 2008-tól csatlakoznak a programhoz és igénybe veszik a Távhő mérésszabályozó berendezéseit. A megvásárolt mérőberendezések lehetővé teszik számukra a mérésalapú számlázást és ezáltal a hatékonyabb energiafelhasználást is.

Fodor Gábor hangsúlyozta, hogy az ismertetett eszközrendszeren és intézkedéseken kívül a zöld távfűtés megvalósításához szükség van a szigetelés és az energiahatékonyság fokozására és a megújuló energia felhasználására is. A hőszállító rendszer és a fűteni kívánt épület, lakás megfelelő szigetelése, valamint a kapcsolt energiatermelés lehetőségének kihasználása – vagyis a hő- és villamosenergia együttes termelése - nélkül ugyanis a távfűtés nem gazdaságos, nem környezetbarát és nem versenyképes alternatívája a többi fűtési módnak. A Környezet és Energia Operatív Programban energiahatékonyság fejlesztésre és ezen belül szigetelésre elérhetők uniós források, vállalatok, intézmények, hivatalok és önkormányzatok részére. Magánszemélyek ilyen célra uniós forrásért nem pályázhatnak. Számukra a Gazdasági és Környezetvédelmi Minisztérium által kiírt Sikeres Magyarországért program energiahatékonysági fejezetének pályázatai biztosítanak támogatást. A távfűtés Budapesten jelenleg a lakások 30 százalékát, 240 ezer háztartást érint, országosan 650 ezer háztartás, közel 3 millió ember melegvíz és hőszolgáltatását biztosítja. A fővárosi távfűtött lakások 88 százalékában nincs egyedi fűtésszabályozás, pedig megfelelő szigeteléssel, egyedi mérésszabályozással akár 45 százalékkal lehetne kedvezőbbé tenni a fűtésszámlát. Ma még ugyanis Magyarországon a családok 2,5-3-szor több fűtési energiát használnak fel, mint a nyugat-európai átlag.

Fodor Gábor támogatja a távfűtés zöldítését. Kiemelte, hogy a program révén hatékonyabbá válhat az energiafelhasználás és ennek következtében csökkenthető a szennyezőanyagok kibocsátása. Fontosnak tartotta, hogy az új országos távhő-program nagy mértékben hozzájárulhat az EU által előírt 20 százalékos szén-dioxid kibocsátás csökkentéshez is.

Szakértők szerint a távfűtés ma a legkörnyezetkímélőbb, legbiztonságosabb nagyvárosi fűtési rendszer, amely lehetővé teszi a kapcsolt energiatermelés megvalósítását: ez a hő- és villamos energia együttes termelését jelenti. Így jóval, akár 30-40 százalékkal kevesebb tüzelőanyaggal állítják elő a két különböző energiát, és ez kevesebb szennyezőanyag kibocsátásával jár, mintha a két terméket külön-külön állítanák elő. A távfűtő berendezések jobb esélyt adnak a füstgáztisztításra és általában a károsanyag-kibocsátás csökkentésére és semlegesítésére, mint az egyedi vagy társasházankénti külön fűtőrendszerek. A távfűtés lehetővé teszi olyan tüzelőanyagok eltüzelését is (magenergia, szén, pakura, fahulladék, szemét stb.), amelyek máshogy nem, vagy csak kis hatékonysággal alkalmazhatók. Egyúttal csökken hazánk energiafüggősége is, és kevesebb gáztároló kapacitásra van szükség, ami további megtakarítást jelent az államnak.

Kiadta:
KvVm Sajtóiroda
tel: 457 3415

Olt Boglárka sajtófőnök
Tel: 06 30 2033656







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=293