'Parttalanná' vált a Duna-stratégia
Dátum: 2012. December 03. Monday, 08:42
Rovat: Vízügyek


"Parttalanná" vált a Duna-stratégia. A Duna-stratégia az aktuál-politika és az érdekellentétek hálójában! Hogyan tovább, Regensburg után? 1.rész


Kedves Kollégák!

2012.11.27-28. között, Regensburgban került megrendezésre az I. Duna-régió Fórum, amelyen részt vett - többek között - Angela Merkel német kancellár, Johannes Hahn, Duna-stratégiáért felelős, EU biztos, Martonyi János külügyminiszter. (lásd: mellékelt program, fotók és videó-felvétel az internet jóvoltából!)

http://freecaster.tv/euforum/live_2012

2012.11.27. Regensburg. I. Duna-stratégia Fórum. Johannes Hahn EU biztos, Martonyi János külügyminiszter, Angela Merkel, Emilia Müller, ..



Az I. Duna-régió Fórummal kapcsolatban a híradások elsősorban a megjelent díszvendégekkel, vezető politikusokkal, és nyilatkozataikkal, beszédeikkel foglalkoznak. Az Európai Unió Duna Régió Stratégiája Cselekvési Tervének végrehajtásáról, az eltelt 1 év eredményeiről, tapasztalatairól remélhetőleg a későbbiekben - a nyilvánosságra kerülő dokumentumok alapján, tájékoztatást tudunk majd adni!



Megemlítjük, hogy az I. Duna-stratégia Fórumot megelőzően, Johannes Hahn, EU biztos 2012.06.27 - 07.01. közötti, Duna-menti látogatásáról, a közlekedési miniszterek 2012.06.07-i, Luxemburgban tartott tanácskozása alkalmával - Magyarország és Ukrajna kivételével - aláírt Nyilatkozatról, ill. annak előzményeiről, stb. annak idején beszámoltunk. (lásd: www.realzoldek.hu honlapon).



Az eddigi információk alapján röviden az alábbiak állapíthatók meg:



- az Európai Unió vezető politikusai elsősorban a gazdasági-, pénzügyi válsággal, és az elkövetkező időszak költségvetési-, támogatási előirányzataival voltak és vannak elfoglalva

- az EU-n belül élesedik az ellentét a fejlett, nyugat-európai országok, és a később csatlakozott közép-kelet-európai országok között, amelyet a dél-európai - válság-helyzetben lévő országoknak nyújtott, soron kivüli támogatások, még tovább fokoztak, miközben Európa-szerte, a társadalmi elégedetlenség is egyre nő.

- Regensburgban, az I. Duna-régió Fórum idején, újból megjelentek ugyanazok az "ál-környezetvédők" is, akik annak idején a Bős-Nagymarosi Vízlépcső-rendszer ellen, de valójában az akkori politikai rendszer megdöntése érdekében tüntettek, amelynek eredményeként a rendszerváltoztatás ugyan megtörtént, de ennek ellenére, azóta még a logójukat sem cserélték le! Sajnos azonban a Nagymarosi Vízlépcső lebontásra, a vonatkozó államközi szerződés egyoldalú felbontása megtörtént, ez azonban igazi és jelentős károkat csak Magyarországnak okoz! (Szigetköziek, Nagymarosiak, hajósok, energetikusok, önkormányzatok, stb. tiltakozása ellenére!)

- A Duna-menti országok jelentős része - az EU támogatásával - komoly erőfeszítéseket tett, és konkrét eredményeket tudott felmutatni a Duna-stratégia megvalósítása érdekében (pl. Románia-Bulgária, stb.), míg Magyarország ezekkel a lehetőségekkel, vagy nem akart, vagy nem tudott élni. (A 2007-2013. közötti EU támogatási lehetőségek hazai kihasználásával - információink szerint, a korábbi híresztelésekkel szemben - komoly gondok vannak. Ezek közül az EU-TEN-T 18. sz. fejlesztési programjában szereplő, a Duna magyarországi szakaszának hajózhatóságára vonatkozó - EU támogatással készült - tervek hatósági engedélyeinek viszavonása miatti meghiúsulás, ill. EU-támogatás viszafizetési köteletség, stb. emelhető ki! Ebben azonban a mindenkori kormányok duzzasztás-, ill. vízlépcsőépítés-ellenes, politikai állásfoglalása játszott, ill. sajnos játszik jelenleg is szerepet! Lásd: mellékelt hivatalos tájékoztatás!)

- az eddigi EU/EB gyakorlathoz viszonyítva, az egyetlen pozitív fejlemény, hogy végre elkezdődött a párbeszéd az EUDRS 4 fő célja alapján jóváhagyott, 11+1=12 prioritás közötti, vélt, vagy valós érdek-ellentét felodása érdekében! Ennek eredményes lefolytatásához azonban - magyar részről - a témához értő szakemberek bevonása szükséges! (pl. vízügyi-, hajózási-, energetikai-, turisztikai-, terület-, és vidékfejlesztési, agrár-, stb.)



Az egyes szekciókban elhangzottakról, az összefoglaló értékelésről, ill. az Európai Tanács részére 2013.I. félévben készítendő jelentés előkészítéséről, a mellékelt vitaanyagra a Fórum által adandó, érdemi válaszok alapján a későbbiekben visszatérünk.



Előzetesen jelezzük azonban, hogy hiányérzetünk van változatlanul a Duna hajózhatóságának, árvízvédelmének, vízenergiájának többcélú hasznosítását (villamosenergia-termelés, vízkormányzás, mezőgazdasági öntözés, stb.) vízi-, vízparti-, kerékpáros-, öko-, kulturális-örökség-turizmusának fejlesztési lehetőségeit, a munkahely-teremtést, foglalkoztatást, stb. illetően. A Nemzetközi Tisza Bizottság létrehozása, a Tisza nemzetközi víziúttá nyilvánítása, az Integrált Tisza-vízgyűjtő Vízgyűjtő-gazdálkodási Tervének - az Integrált Száva-vízgyűjtő Vízgyűjtő-gazdálkodási Tervéhez hasonló tartalmú - kidolgozása miért késik? Az Európai Unió Duna Régió Stratégiájával kapcsolatos magyar-nyelvű internetes honlap - a korábbi, kormánybiztosi ígéret ellenére - a mai napig miért nem készült el?


Érdemes megnézni, hogy a soros magyar EU-elnökség óta mi jelent meg a hivatalos magyar honlapokon! Az angol-nyelvű információk magyar fordításai használhatatlanok, pedig külön intézményeket is finanszíroznak e célból, az állampolgárok adó-forintjaiból! (lásd: pl. EMLA!)



Remélhetőleg kérdéseinkre - a közeljövőben - érdemi választ kapunk!


Kellemes hétvégét kíván,

Baráti üdvözlettel:


--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: tel:+36 30 319 2033



parttalannvltadunastratgia_adunastratgiaazakt - tömörített fájlok







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2947