Kiábrándító a dohai klíma csúcs
Dátum: 2012. December 10. Monday, 08:41
Rovat: Egyetemes


Mészáros Milán

Kiábrándító a végeredménnyel ért véget az idei dohai klíma csúcs. A kompromisszumos döntések ugyanis nem elegendőek ahhoz, hogy lassítsák a globális felmelegedést, vagy elkerülhetővé tegyék az újabb áradásokat, aszályokat, hőhullámokat és a tengerszintek emelkedését, érvelnek az "aggódók".

A kiotói egyezmény egy olyan nemzetközi jogi dokumentum, amely 2012 végéig az üvegház hatású gázok kibocsátásának csökkentésére kötelezett 35 fejlett államot, köztük Magyarországot is. Az idei klímakonferencián a résztvevő 200 ország képviselői nyolc évvel, 2020-ig meghosszabbították az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérsékléséről szóló Kiotói Jegyzőkönyvet. Az egyeztetés kis híján kudarcba fulladt a fejlődő országoknak nyújtandó támogatások körüli nézeteltérések, valamint az egyértelmű kötelezettségvállalást elutasító, iparilag fejlett országok hozzáállása miatt. A résztvevők végül meghosszabbították a Kiotói Jegyzőkönyvet, de az új megállapodás sokak szerint látszatmegoldás.

Az egy évvel ezelőtti klímakonferencián a tárgyaló felek abban állapodtak meg, hogy az 1997-ben megkötött, 2012 végén lejáró Kiotói Jegyzőkönyv első vállalási időszakát folytatják, de a tartalmi kérdések kidolgozását egy évvel későbbre halasztották. A dohai konferencián arról kellett dönteni, hogy mikor záruljon a 2013-tól életbe lépő második vállalási időszak. A tavaly elfogadott útiterv végrehajtását is ki kellett volna dolgozni, hogy kötelező normákat rendeljenek a szén-dioxid-kibocsátáshoz, erre a témára majd 2014-ben térnek vissza.

Japán, Oroszország és Kanada már korábban visszakozott a kötelezettségvállalás újabb fordulójától, így csak az Európai Unió és Ausztrália tartott ki a további szigorítás mellett. Az aggódók érvelése szerint ez várhatóan nem gyakorol jelentős hatást a bolygó klímájára, mivel az EU és Ausztrália csupán a világ károsanyag-kibocsátásnak 15 százalékáért felel.

Kanada már tavaly jelezte, hogy értelmetlennek tartja a jegyzőkönyv meghosszabbítását, mivel a megállapodásban nem vesz részt a világ két legnagyobb károsanyag-kibocsátója, Kína és az Egyesült Államok. A döntésben szerepet játszhatott, hogy az országnak komoly bírságot kellett volna fizetnie, ugyanis nem csökkentette, hanem növelte a károsanyag-kibocsátását, a visszakozással azonban mentesült a bírság alól. Alexander Lukasevics, az orosz külügyminisztérium szóvivője tavaly azt nyilatkozta, hogy amíg a globális felmelegedés megváltoztatására irányuló új megállapodás nem vonatkozik az összes nagy kibocsátóra, addig ők sem fogják elfogadni az új egyezményt.

Kína, a világ legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója még tavaly kilátásba helyezte, hogy felfüggesztik a tárgyalásokat, ha a fejlett országok nem tartják magukat az egyezményben foglaltakhoz. A kínai tárgyalópartnerek szerint ennek nem csak gyakorlati, hanem szimbolikus értéke is lenne: ezzel elismernék, hogy a globális felmelegedés a fejlett országok iparosodásának köszönhető.

Bővebben: http://index.hu/tudomany/2012/12/08/meghosszabbitottak_a_kiotoi_jegyzokonyv_ervenyesseget

http://www.mail.com/int/scitech/news/1739510-fossil-fuel-subsidies-focus-climate-talks.html#.1258-stage-set5-3

Összefoglalva elmondható, hogy a dohai klímacsúcs kudarca teljesen várható volt. (Mint ahogy azt korábban jeleztük is: http://realzoldek.hu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=1221 ) A Kiotói Jegyzőkönyv virtuális meghosszabbítása pedig csak arra jó, hogy elnyújtsa a klímakonferenciák agóniáját, amivel tovább folytatódhat a "végtelen történet", azaz egyre távolabbi jövőbe tolódik ki a kudarc beismerése vagy kimondása. Ugyanis, az ismét vereséget szenvedett oldal szerint nem Kiotó 8 évvel történő meghosszabbítására, hanem egy sokkal nagyobb időléptékű -mondjuk 2050-ig terjedő- és a kiotóinál sokkal szigorúbb szabályozásra lenne szükség. A konferencián arról a "nesze semmi, fogd meg jól" vállalásról pedig szó sem esett, amely szerint a résztvevő országok 2015-ig kidolgoznak majd egy 2020-tól érvénybe lépő új megállapodást.

Már korábban megmutattuk, hogy egy-egy ilyen klímakonferencia Budapest területének 3-szoros karbon lábnyomával rendelkezik. ( http://realzoldek.hu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=1104 ) Ha jól számolok, akkor -az idei Rio+20-at is beleszámitva- a sikertelen klímakonferenciák ökológiai lábnyoma már nagy-Budapest területének 15-szörösével egyenlő. Meddig fog még ez a környezetpusztító őrület folytatódni?

2012. december 9.







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2954