Közel-keleti biztonságpolitikai körkép 2012. végén
Dátum: 2012. December 19. Wednesday, 23:26
Rovat: Egyetemes


Mészáros Milán

A Közel-Keleti biztonságpolitikai körképre 2012. végén röviden az jellemző, hogy a helyzet egyre bonyolultabbá és feszültebbé válik, miközben a NATO-nak és a nyugati hatalmaknak a katonai paritást változatlanul nem sikerül kiépíteni a térségben. Izrael -a megszállt területeken történő új lakóházak és lakótelepek erőltetett ütemű építésével- ugyan újabb pozíciókat szerez, de ezzel egyidejűleg egyre inkább elveszíti regionális hatalmi pozícióját és szerepét, amivel egyidőben a zsidó államot egyre inkább bekebelezi és felfalja a kiteljesedő Közép -és Közel-Keleti háborús készülődés.


Minapi hír, hogy török oldalon, a török határtól nagyjából 100 km-re -német katonák részvételével- megkezdték a NATO Patriot légvédelmi rakéta (elhárító) üteg-rendszerek telepítését és üzembe helyezését. Ezek nyilvánvalóan egy Szíria ellen tervezett teljes vagy részleges repüléstilalmi zóna bevezetését kívánják célozni, valamint megalapozni. (A "repüléstilalmi zóna", pontosabban a nyugati politikai rendszer-döntő káosz-export bevezetésének forgatókönyve Líbia kapcsán már ismertté vált.) Azonban a másik oldal sem nézi tétlenül ezt a sunyi szándékot. A héten ugyanis megérkeztek a Tartus-ba, a Szíriában lévő orosz haditengerészeti bázisra az orosz rövidhatótávolságú 9M72 Iszkander rakéták (NATO-kódja: SS–26 Stone), amiknek telepítése szintén megkezdődött. Ezek a veszélyes fegyverek hatékonyan bevethetők például a telepített Patriot-rendszerek ellen, továbbá a külföldről támogatott és a nyugat által egyre inkább elismert lázadó "terrrorista-forradalmárok" ellen is. Ezen kívül, hatékony fegyverrendszerek érekeztek Szíriába Kínából és Iránból is.


1. Kép Az orosz 9M72 Iszkander rakéta és indító rendszere


Az iráni vezérkari főnök Hasszán Firouzabadi az iráni egyetemi hírügynökség értesülése szerint azt mondta, hogy Európát is fenyegető világháborúhoz vezethet a Patriot rakéták Törökországba való telepítése. Ma pedig az iráni külügyminiszter-helyettes ugyanezt nyilatkozta azzal a kiegészítéssel, hogy a térségbe történő külső beavatkozást Irán nem fogadja el, s azt nem fogja tétlenül nézni.

Ugyanakkor az Egyesült Államok nyilvánosan megkérdőjelezte kedden, hogy Izrael békét akarna kötni a palesztinokkal, miután az újabb kelet-jeruzsálemi lakások építési tervét hagyta jóvá. Victoria Nuland, az USA külügyminisztériumának szóvivője sajtótájékoztatón ugyanis azt mondta: „Tekintettel a jelentősebb mértékű telepbővítésre, a közelmúltbeli közleményekre és helyszíni fejleményekre, nagyon csalódottak vagyunk amiatt, hogy Izrael kitart provokatív viselkedése mellett. Ezek az újabb és újabb bejelentések az új építkezésekről szembemennek a béke ügyével. Izrael vezetői szüntelenül azt mondják, hogy támogatják a kétállami megoldást, mégis akcióik egyre nagyobb veszélybe sodorják ezt a célt.” Ezt az amerikai "tiltakozást" azonban nem kell túlságosan komolyan venni, mert Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kedden a szokásos arroganciával leszögezte, hogy az építkezést nem állítják le. "Jeruzsálem Izrael állam örök fővárosa, és folytatjuk ott az építkezést" – mondta az államát pénzzel és fegyverrel fenntartó Amerikának.

Végül, az nyilvánvaló, hogy egy esetleges világháború súlyos, globális, azonnali és beláthatatlan környezeti problémákat vet fel, illetve idéz elő. Még akkor is, ha ez a háború "korlátozottan", például atomfegyverek bevetése nélkül folyna. Bár erre semmi esély nem lenne. Éppen ezért érthetetlen, hogy a sok zöld szervezet -például a Greenpeace- miért hallgat biztonságpolitikai kérdésekben, s miért nem láncolják magukat az agresszor Patriot rakétáihoz. Vagy az emberi élettér a 21. században nem számít, csak a rákocskáké, békáké és a halaké stb.?

2012. december 19.





A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2976