Valaska József elnök búcsúbeszéde
Dátum: 2013. March 22. Friday, 19:59
Rovat: Energia


Emlékezni, köszönetet mondani jöttünk ma ide - Valaska József elnök beszéde, Mátrai Erőmű Zrt.

Tisztelt Gyászoló Család!
Tisztelt Végtisztességet Tevő Gyülekezet!

Tisztelettel köszöntöm Önöket a Gagarin Hőerőmű jogutódja, a Mátrai Erőmű ZRt. igazgatósága, munkavállalói és a magam nevében, ezen a szomorú napon, amikor végső búcsút veszünk Bódi Béla vezérigazgató úrtól, a vállalatvezetőtől, az államférfitól, a baráttól, az egykori főnökünktől.


Emlékezni jöttünk ma ide.
Bódi Béla úr, okleveles gépészmérnök, mérnök-közgazdász – akit méltán nevezünk a Gagarin Hőerőmű örökös vezérigazgatójának, hiszen nyugállományba vonulását követően a cég átalakult és a Mátrai Erőmű ZRt. nevet vette fel – 1976-tól 1991-ig volt a vállalat első számú vezetője, vezérigazgatója. Határozott, karakán és következetes, de az emberi problémákra érzékeny vezető volt. Egyike volt azoknak a vezetőknek, akik szakmai alapon jutottak előre, akik a vezetést – az erőműves munkát – szolgálatnak tekintették, akik elkötelezettek voltak az erőműi szakmai kultúra, de leginkább saját vállalatuk iránt.

1976-ban, amikor átvette a vállalat irányítását, a technológiai folyamatoknak alárendelten átszervezte a vállalatot, korszerű karbantartási struktúrát hozott létre, és bevezette az UMS munkairányítási rendszert. Növelte a cég termelését, javította a hatékonyságot, műszakilag és gazdaságilag megalapozta a 200 MW osztályú blokkok rekonstrukcióját, majd a költségek csökkentése érdekében átvette a beruházási program végrehajtását az ERBE-től.

Az 1986-91 között végrehajtott rekonstrukció, melynek során a kazánok és az elektrofilterek lecserélésére kerültek (és új korszerű membránfalas kazánok lettek beépítve), a maradó technológiák fel lettek újítva, megalapozta a cég jövőjét, azt a jövőt, amit ma is élünk.

Szakmai munkáját olyan szabadalmak jelzik, mint a Heller hűtőtornyok összekapcsolása, a beérkező szenek homogenizálása, stb.

Méltán mondhatjuk, hogy egész életét, egész munkásságát a szénalapú villamosenergia-termelés fenntartásának, kiszélesítésének szentelte. Munkahelyeket teremtett, amikor idehozta az Ytong falazóelem-gyárat, a rekonstrukció évei alatt számos - ma is prosperáló - vállalkozást.

Szociális érzékenységét igazolja a vállalati lakásvagyon bővítése, a tóparti közösségi ház megépítése, a tópart fejlesztése, az üdülőink korszerű, magas szinten tartása. Jó kapcsolatot ápolt a párt és államigazgatási szervezetekkel, az ifjúsági szervezetekkel és a szakszervezetekkel. Elkötelezett híve volt a magyar-szovjet barátság erősítésének, Magyarország nemzeti kapcsolatai fejlesztésének.

Ösztönzési rendszereket vezetett be a dolgozók munka iránti tudatossága növelésére, jutalmazott és büntetett. Ő vezette be az éves évértékelő értekezleteket, a vállalati tanácskozásokat, melyek átalakult formában ma is léteznek.

Mozgalmakat vezetett, irányított a tudatos fejlődés érdekében, és munkássága utolsó szakaszában lerakta a Dolgozz hibátlanul mozgalom alapjait.

Szigorúan materialista vezetőként szobrot állíttatott Prométheusznak, az Istennek, a titánnak a vállalat központi terén, hogy mindig figyelmeztesse a vezetést a teremtési – alkotási – feladat központba állítására, Prométheusznak, akinek az emberiség a tüzet köszönheti.

Búcsúzni jöttünk ma ide.

Tisztelt Bódi Béla vezérigazgató Úr!
Kedves Béla!

Emlékezni, búcsúzni és köszönetet mondani jöttünk ma ide, azok, akik egy életpályát köszön-hetünk Neked, azok, akik a Te tanításod nyomán tanultuk a szakmát, a vezetést és az emberséget.
A szerénységet, azt, hogy erőművesnek lenni szolgálat, azt, hogy a népet, a nemzetet akkor szolgáljuk a legjobban, ha hazai nyersanyagból, hazai energiát adunk.

Akkor, amikor a kinevezésemet követően beszélgettünk, azt mondtad: „Jóska, vigyázz!! A hatalom olyan kút, amelybe ha sokat belenézel, beleszédülsz.” Máig is rendszeresen felidézem intésed, és a szerint élek.

Amikor még vezérigazgatóként egy vállalati rendezvényen beszélgettünk, azt mondtad: „Jóska, csak 3 dologtól mentsen meg az Isten, hogy bekerüljek a
- katonaság
- az igazságszolgáltatás vagy
- az egészségügy intézményrendszerébe.
Végül is ezt a harmadikat Te sem tudtad elkerülni.

Tavaly ősszel a vihar ledöntötte a Prométheusz szobrot. Amikor reggel láttam darabjait a talapzat mellett, éreztem, hogy baj van. De felújítottuk, felállítottuk és új fényében csillog ma is, ahogyan a Gagarin szobor is, mely Magyarországon az utolsó, hogy emléket állítson a titánoknak – Neked is -, akik vállukon vitték a világot, akik voltak bátrak jövőt teremteni.

Amikor ezután beszéltünk, azt mondtad: „beteg vagyok Jóskám, de jó kezekben vagyok és felépülök.” Mi mindannyian ezért szorítottunk. És mégis, ma összeszoruló torokkal, szemünkben könnyel mondunk Neked köszönetet és búcsúzunk tőled.
De köszönetet mondunk szerető Családodnak is, akik támogattak Téged, biztattak és mögötted álltak, mindenkor. Akkor is, amikor vállalatvezetőként, államférfiként vitted a válladon a terhet, és akkor is, amikor a betegség terhét cipelted.

„Az élet csak annyi, mint futó felhő árnyéka a vízen, s mint ablakon a lehelet” – írja Petőfi, és a földi élet köre, a születéssel kezdődő kör – mely a halállal ér véget – most végleg bezárul.
Vigasztaljon bennünket, hogy a természetnek az emberi testünkre vonatkozó rendje ez: aki és ami él, annak egyszer meg kell halnia. Ha a virágokat nézzük, csak a művirágok nem hervadnak el, de azok nem is élnek, haszontalanok, nem illatoznak, nem táplálnak méheket, darazsakat. Te, aki éltél és alkottál, örökké élsz bennünk, az erőműben, mert kezed nyomát rajtahagytad a világon.

Tisztelt Bódi Béla vezérigazgató úr!
Kedves Barátunk!

Azt kívánom, az Istenek vigyázzák az utadat, örök álmodat. Isten Veled!







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3070