A vízstratégia nem alkalmas sem ágazati, sem kormány-szintű döntésre
Dátum: 2013. April 19. Friday, 08:08
Rovat: Vízügyek


A vízstratégia nem alkalmas sem ágazati, sem kormány-szintű döntésre.
Nemzeti Vízstratégia-tervezet előzetes véleményezése. 1. rész


Kedves Kollégák!

Tájékoztatásul, mellékelten megküldöm - a Vidékfejlesztési Minisztérium felkérésére - a „Nemzeti Vízstratégia. A vízgazdálkodásról, öntözésről és aszálykezelésről” c. VM vitaanyagával kapcsolatban készített, általános és konkrét észrevételeimet, javaslataimat, előzetes véleményezésre.

Ennek lényege röviden az alábbiakban foglalható össze:

A vízstratégia-tervezet jelenlegi formájában sajnos, nem alkalmas sem ágazati, sem kormány-szintű döntésre. A korábban elkészült vízkoncepció-tervezetben szereplő történeti előzmények, helyzetismertetés és problémafeltárás alapján lett volna célszerű kiindulni, és a nemzeti vízstratégiát a problémafeltárásban szereplő témák fontossági sorrendjében, a nemzetközi-, hálózati-, határvízi-, és a hazai vízgyűjtők szerinti bontásban, nemzetközi kitekintéssel, országos áttekintéssel, ugyancsak fontossági sorrendben, a hosszú-távú, integrált ágazati-, területi-, hálózati-, intézményi tervezés, a komplex fejlesztés és finanszírozás (EU+hazai társfinanszírozás), és a többcélú hasznosítás, valamint az iteráció, "fokozatos közelítés" elve, és Gunter Pauli / Római Klub: "The Blue Economy / Kék Gazdaság" c. dokumentumban foglaltak (magyar fordítás PTE/Pécs. Mottó: "a zöld gazdaságba a kék gazdaságon keresztül vezet az út"!) alapján, lett volna célszerű tárgyalni, ill. részleteiben kidolgozni. (lásd: EU-2020, EU-TEN-T 18., EU-VKI, VGT, SKV, ÚSZT, NVS, stb.)

Ennek keretében először tisztázni és rendszerezni kellett volna az alapfogalmakat, az éghajlatváltozás kapcsán a „fenntarthatóság, az alkalmazkodás, vagy a túlélés?”, a „megújuló energiák”-kal (ha egyáltalán van ilyen az energia-megmaradás elve alapján?), az üvegházhatású gázok / ÜHG között a széndioxid/szénmonoxid-dal, valamint a vízenergia többcélú hasznosításával, a vízi-közlekedéssel, hajózással, stb. kapcsolatos problémakört, ill. a hivatalosan képviselt álláspontokat, stb.!

Ezekből lett volna célszerű levezetni az állami szerepvállalás szükségességét, az intézményrendszeren belül – a felesleges párhuzamosságok tovább-fokozása helyett – a korábbi, egységes vízügyi szolgálat és háttérintézményeinek – korszerűsített formában történő – visszaállítását (lásd: "Dégeni" vízgazdálkodás", OVH / OVF / VÍZIG-ek, VITUKI, VÍZITERV, OVIBER, Vízügyi Laboratórium(ok), Vízügyi Múzeum és Könyvtár, stb.), a vízügyi kutatás, tervezés, fejlesztés, ellenőrzés, szakmai irányítás, a nemzetközi és hazai koordináció egységének újbóli megteremtését, valamint közvetlen Kormány / Miniszterelnökség alá rendelését! (VM-NeKI, BM-OVF-VÍZIG, NGM, NFM, stb.?)

Végezetül, egy megjegyzés: 2013. októberében, Budapesten kerül megrendezésre a Víz Világfórum, Áder János magyar köztársasági elnök javaslata, az ENSZ védnöksége alatt, számos neves külföldi politikus, és szakember részvételével. A magyar nemzeti Vízstratégia kapcsán, és annak keretében indokolt lenne - már az előszóban, a bevezetésben megemlékezni dr. Mosonyi Emil akadémikus, a "vízépítés nemzetközi hírű" (de itthon agyonhallgatott!) professzora életművéről, hazai és nemzetközi, elméleti és gyakorlati munkásságáról! (első Országos Vízgazdálkodási Keretterv / OVK, Tiszalöki Vízlépcső, és a Körös-völgy vízellátása, Békésszentandrási duzzasztó, ill. a Duna-Majna "Európa" csatorna víz-, és energiatakarékos hajózsilip-rendszere, a "Vízerőhasznosítás" magyar, német, angol és kínai nyelven, stb.)

A VM előterjesztés-tervezetben szereplő, és a fentiekre vonatkozó általános, elvi és konkrét észrevételeimet, valamint javaslataimat - terjedelmi okokból - több részletben tudom csak megküldeni!

Kérem, hogy az észrevételek, javaslatok pontosításához, a végleges állásfoglalás kialakításához – elméleti és gyakorlati tapasztalataitok birtokában – járuljatok hozzá!

Fáradozásotokat előre is köszönöm.

Budapest, 2013. április 17.

Mellékletek: VM vitaanyag, észrevételek, javaslatok - terjedelmi okokból - több részletben! (1a, 2a, 3., stb.)



Baráti üdvözlettel:

--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3110