Tájékoztatás a Mosonyi Ösztöndíj ((Alapítvány)) állásáról
Dátum: 2013. June 16. Sunday, 23:50
Rovat: Közéleti magazin


Tisztelt Józsa János Professzor Úr! Kedves János!

A mellékelt tájékoztatást kaptam dr. Kozák Miklós emeritus professzortól.

Amennyiben a tájékoztatás megfelel BME tanszéked igényeinek is, nekem, mint Dr Mosonyi Emil akadémikus barátjának, aki először kapta meg özvegyétől , Hedvig asszonytól az elhunyt kézírásos végakaratát alapítvány alapítási szándékáról nincs kifogásom a tervezet véglegesítése ellen.

Leveleimben többször is kifejtettem, hogy a Mosonyi Alapítvány ügyet a magyar vizes mérnökök illetékességének tartom és magam , mint idős energetikus szakértő, nem kívánok annak működésében , személyesen is részt venni.
Levelem másolatát a Reális Zöldek klub vezető tagjainak is egyidejűleg megküldöm, hogy támogassák a Klub örökös, tb. elnöke, immár három éve húzódó végakaratának teljesítését.

Várom nyilatkozatodat!

Tisztelettel és baráti üdvözlettel
Kerényi A. Ödön Állami díjas, rubindiplomás villamos-gépészmérnök (Ödön Bá’)


-----------------------------------

Tájékoztató
a Mosonyi Emil Ösztöndíjról (Alapítvány)

2013 tavaszán Dr Mosonyi Emilné, Fülepp Hedvig asszony egy MEGÁLLAPODÁST, (MÁ) írt alá a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) Építő mérnöki kar dékánjával, (a Felek), melyben férje akaratának megfelelően Ösztöndíjat létesít 50 000 euró, azaz ötvenezer euró tőkével. A dokumentum, mely 3 részből áll, Dr Antall György ügyvéd irányításával készült. Az 1. rész a Megállapodást, a 2. az Ösztöndíjszabályzat, és a 3. rész Dr Mosonyi Emil professzor rövid Életútja. Ezek érdemi részéből készült az alábbi rövid tájékoztató
Az 50 000 eurós Alapítvány a Mélyépítő BME Alapítványhoz kapcsolódik, melynek résztvevője a BME Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszéke. A létesítés indoka: Dr. Mosonyi Emil professzor, (1910-2009), a Budapesti Műszaki Egyetem (ma: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) egykori tanára, a németországi Karlsruhei Egyetem nyugalmazott egyetemi tanára, aki háromnegyed-évszázados mérnöki és több mint fél évszázados egyetemi tanári és tudósi pályafutását, hazáján kívül földünk 29 országában és 52 városában megvalósult sikeres alkotásai bizonyítják. Széchenyi és Vásárhelyi második honfoglalással felérő terveinek és álmainak folytatója volt. Ezt igazolja a vezetésével kidolgozott és megépített Tiszalöki Vízlépcső, mely a vízszabályozó rendszerekkel együtt, a térség semmivel sem helyettesíthető nélkülözhetetlen, vízkormányzásának legelső, alapját testesíti meg, mellyel példát mutatott a Tisza vízlépcsőzésének hasznosságára és szükségességére. Mosonyi professzor világhírű, szülőhazájából méltatlanul száműzött magyar tudós volt, aki páratlan sikerekben gazdag tevékenységével el nem múló érdemeket szerzett a tudománynak és hazájának. Egész életét önfeláldozóan a tudomány és nemzete haladásának szentelve, 2009-ben, 99 éves korában távozott el örökre. Mosonyi professzor munkássága és kívánsága is, hogy ösztöndíjjal támogassa, azokat a fiatal mérnököket, akik a vízgazdálkodást és a vízépítést művelik. Ezért a Felek, Mosonyi Emil végakaratának megfelelő, évente egyszer esedékes ösztöndíj, (azaz Adomány), létrehozásáról és kezeléséről a következők szerint állapodtak meg:

A Megállapodás alapelvei

Az Ösztöndíj adományozásának részletes feltételeit, a Megállapodás 2. sz. mellékletében foglalt ösztöndíj szabályzat tartalmazza. (a továbbiakban. „Ösztöndíjszabályzat” vagy „ÖSZ”). Az Adományból és annak hozamából minden évben egy vagy két személyt lehet részesíteni, olyan diplomatervező szigorlóhallgatót, akiknek diploma-terve azt kiérdemelte, és/vagy már végzett, 40 évesnél fiatalabb fiatal mérnököt, akinek szakmai, tudományos tevékenysége megfelel a tudományos követelményeknek és az Ösztöndíjszabályzatban lefektetett alapelveknek.
Az Alapítvány, az Adományt más vagyonától elkülönítve, külön kamatozó bankszámlán vagy megfelelő kamatozású magyar államkötvényben köteles kezelni. Az Alapítvány az Adomány kezeléséről, a bankszámla (befektetés) kamathozamáról és költségeiről évente köteles az Alapítót írásban tájékoztatni és az Adomány kezeléséről és az Ösztöndíj adományozásának körülményeiről az éves közhasznúsági jelentésben beszámolni. Az Alapító jogosult az Adomány kezelését ellenőrizni, az Alapítványtól rendkívüli tájékoztatást vagy írásbeli beszámolót kérni. Az ösztöndíj, céloknak megfelelő felhasználását a Vízépítési Tanszék ellenőrzi. A Felek a benyújtott pályamunkák elbírálására és az Ösztöndíjak odaítélésére egy öt tagból álló ösztöndíj-bizottságot hoznak létre (a továbbiakban: „Ösztöndíj Bizottság”). Ennek állandó tagja: a BME Építőmérnöki Karának dékánja vagy korábbi dékánja, és a BME Építőmérnöki Kar Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszékének a vezetője (vagy annak a tanszéknek a vezetője, amely dr. Mosonyi Emil egykori tanszékének utódja), valamint az általuk együttesen felkért további három személy, akik dr. Mosonyi Emil szakterületén, az aktuális témakörű ösztöndíj adományozása és elbírálása terén megfelelő szakmai tekintéllyel rendelkezik. Az Alapító halála után az illetékes Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék, az Adomány kamatainak egy kisebb részéből gondoskodik Mosonyi professzor szellemiségének és hagyatékainak ápolásáról és védelméről is.

Az Alapító jogosult írásban kijelölni azt a személyt, aki az Alapító halála után az Alapítónak, a jelen Megállapodás szerinti jogait gyakorolja. Az Alapító egy külön lezárt okiratban rendelkezik utódjának kijelöléséről, olyan vízügyi szakemberek közül, aki alkalmas az Ösztöndíjjal kapcsolatban felmerülő szakmai kérdésekben állást foglalni. Az Alapító utódának kijelölését tartalmazó okirat egy-egy példányát lezárt levélben el kell helyezi a BME Építőmérnöki Karának dékáni hivatalánál is. Az Alapító utódjai is a fentiek szerint jogosultak kijelölni saját utódaikat.

Amennyiben az Alapítvány bármilyen okból elveszíti közhasznú jogállását vagy jogutód nélkül megszűnik, az Alapító (vagy jogutódja) jogosult a jelen Megállapodást felmondani és az Adomány kezelésével más közhasznú vagy annak megfelelő jogállású szervezetet megbízni.

Az Ösztöndíj témakörei és a pályázat követelményei.
Mosonyi professzor világszerte elismert szakmai és tudományos tevékenységének szakterületei, és ennek alapján a díjazható pályázatok témakörei a következők:

Vízfolyások szabályozása, és tározók (tavak) hasznosítása. A belvízi (pl. a Duna, Tisza) hajózhatóságának vizsgálata, kutatása. A vízgyűjtő területek rendezése, a víz minőségének megőrzése. A vízi közlekedésnek, a vízi-szállításnak a vízerő-hasznosításnak, vizsgálata és elősegítése. A különböző villamos-energiatermelési formák (fosszilisek, nap, bio, víz, biomassza, szél és geotermikus) és a Szivattyús Energia Tározók összefüggő hatásainak, egymásra utaltságának kutatása. Az árvízvédelem, a sport és az üdülés összefüggéseinek kutatása. Havária elhárításának lehetőségei, vízi létesítményekkel. (l. a Tisza tó pozitív szerepét a 2000 évi ciánszennyezése során). Az alap és alapozó szaktárgyak fejlesztése
Csak olyan pályamunkák díjazhatók, melyek megfelelnek az előbbi témaköröknek, a természettudományok törvényszerűségeinek, mentesek a felszínességektől, és megfelelnek a Mosonyi professzor által, közvetlenül és áttételesen művelt azon tudományos és szakmai szellemiségnek, melyeket Mosonyi professzor írásaiban, előadásaiban kifejtett gondolatai és tevékenységei tükröznek (pl. az MU 2007..03.sz.-ban publikált. A magyar vízgazdálkodás távlati feladatai.c. tanulmány, mely kormeghatározó feladatokat tartalmaz, melyeket a magyar vízgazdálkodás egykori nagyjai is szorgalmaztak). Az ösztöndíj, az 50 000 euró kamatából, de ha ez nem éri el a pályázat kiirt összegét ( kb. évi 800 euró) akkor az alaptőkéből lesz biztosítva. Emellett az Alapító utódja a Tanszékkel együtt gondoskodik az Alapító hagyatékainak (temető) ápolásáról. Az ösztöndíj meghirdetése a Tanszék hirdető tábláján lesz kifüggesztve. Az ösztöndíj, ill. a diplomaterv témaköreit a hallgatóknak Tanszékkel kell egyeztetni. ( a hirdetőtáblán a MEÖ tejes szövege is kiírásra kerül). Jelen Tájékoztató, egyben felkéri a Vízügyi szolgálatvezető személyiségeit, hogy kísérjék figyelemmel, 40 év alatti tehetséges munkatársait, hogy ki lehet érdemes a rendkívüli ösztöndíjra.

Az Ösztöndíjat ünnepélyes keretek között az éves diplomaosztó ünnepségen adják át. Az Ösztöndíj összegét az Alapítvány a díjazottnak vagy díjazottaknak átutalás útján folyósítja. Az ösztöndíj átadásának időpontját ajánlatos minden év november 10 körüli időpontra tenni, mely Mosonyi professzor születésnapja.

Budapest, 2013. június hó

Dr Kozák Miklós (Mosonyi Emilné megbízásából)















A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3195