A szerencse mellettünk volt!
Dátum: 2013. July 02. Tuesday, 13:06
Rovat: Vízügyek


Reális zöldek a második Orbán kormány felelőtlenségéről. Az 1965-ös dunai árvíz idején a szerencse mellettünk volt. A mostani 2013-as árvízhez képest is magasabb szinten tetőzött volna a Duna Budapestnél, ha 1965-ben Csehszlovák oldalon, kettő helyen nem szakad át a Duna gátja. Ha nem következnek be északi szomszédunknál a gátszakadások, Budapestet csak Csepel Sziget elárasztásával lett volna mód megvédeni.


Az 1965-ös árvizet követően egyenes út vezetett Csehszlovákiával 1977-ben a Bős-nagymarosi vízlépcső közös létesítésére és üzemeltetésére vonatkozó államközi szerződés megkötéséhez. A Vízlépcső ellenességen szocializálódott FIDESZ 1988-ban „Állítsátok le az építkezést! Írják ki a népszavazást! Jelszavak felmutatásával tartott nagygyűlést a Műegyetem előtt. A FIDESZ szerint a magyar parlament a Duna ellen szavazott. A parlament szentesítette a katasztrofális következményekkel járó Visegrád - nagymarosi vízlépcső építését. Ne várjuk meg a választ! Fejezzük ki akaratunkat közvetlenül! Döntsön a nép! Követelték az ifjú liberálisok 1988-ban. Kövér László, házelnök a mai napig képtelen volt megszabadulni egykori fóbiájától.

A SZERZŐDÉS szerint a FELEK közös beruházásként megvalósítják a Bősi – Nagymarosi létesítményeket, amelyek egységes, elválaszthatatlan üzemelésű létesítményrendszert alkotnak.

Bős térségében magyar és csehszlovák területen a gátak 131.10 m Balti szintre (mB), Nagymaros és a mellékfolyók térségében 107.83 mB szintre kerülnek kiépítésre.

A mostani árvíz idején a szerencsék az volt, hogy északi szomszédunk a megállapodást betartotta, Bőst és az üzemvízcsatornát üzembehelyezte és a Szerződés szerint üzemeltette. A bősi létesítményeknek az árvíz idején Magyarország számára kedvező üzemeltetéséről a magyar közvélemény keveset hallott. Ennek hátterében az áll, hogy Szlovákiának nem volt lehetősége Magyarországnak tájékoztatást adnia a bősi vízlépcső üzemeltetéséről, mert nem volt, hogy kinek adjon Szlovákia tájékoztatást. A Vízlépcső Szerződés szerint árvíz idején a kormánymeghatalmazottak jogosultak árvízvédelmi szervek tevékenységének a koordinálására. A második Orbán kormány az első kormány, amely a kormánymeghatalmazottat nem nevezett ki, amit a reális zöldek a kormány felelőtlenségeként minősítenek.







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3213