Mészáros Milán: Beigazolódik a Reális Zöldek Szíria-álláspontja?
Dátum: 2013. August 30. Friday, 13:20
Rovat: Tudományos



Beigazolódik a Reális Zöldek Szíria-álláspontja?

Mészáros Milán

Amit korábban, a Szíriával kapcsolatos írásainkban is jeleztünk (Szíria: Csapdában az USA, Szíria: Indul a birodalmi lépegető), beigazolódni látszik. A Reális Zöldek világméretekben nem számottevő kis csapat, szellemi kisugárzásuk azonban számottevő.


Ugyanis, a világ történéseiben és a világsajtóban egy hét alatt 180 fokos fordulat következett be. (Vagyis, a fenti írások megjelenése óta.) És, ez elsősorban nem a Reális Zöldeknek kedvező, hanem az egész világ számára győzelem.

Ma már szinte minden orgánum kiemeli, hogy a szíriai vegyi tömegpusztító fegyverekről, valamint azok használóiról konkrét bizonyítékok kellenek, nem pedig feltevések. Az elterelő politikai manővereknek nincs helye, mivel jól körvonalazott célok megfogalmazására van szükség annak érdekében, mit akarnak a nyugatiak elérni Szíriában. Ezekben a kérdésekben mára konszenzus alakult ki.

A józan ész kemény hangja lelassította a hét eleji háborús készülődést, lecsillapította a retorikát, újragondoltatta a vezetőkkel a szíriai konfliktus megoldásának módjait. Mivel az érintett nyugati országokban -Egyesült Államok, Anglia, Franciaország- a politikusok véleménye megoszlik, a lakosság pedig határozottan ellenez minden militáris akciót. Például, a szabadságáról sebtében visszahívott angol parlament csütörtökön váratlanul leszavazta Cameron javaslatát, nagy vereséget mérve ezzel a konzervatív miniszterelnökre. Nagy-Britannia így nem csatlakozhat a szíriai katonai beavatkozáshoz. Francois Hollande francia elnök is inkább a politikai megoldás felé hajlik. Angela Merkel pedig nem is ígért katonai támogatást. Ráadásul, a NATO megosztott. Az Arab Liga elítélte a vegyi fegyverek használatát, ugyanakkor nem adja áldását katonai akciókra. A szír terrorista felkelők legfőbb fegyveres támogatói, a szaúdiak és a katariak sem szeretnének katonai beavatkozást. A jogi felhatalmazás, az ENSZ Biztonsági Tanácsa beleegyezésésének hiányában kizárt, mivel az állandó tagok -Oroszország és Kína- rendre megvétózza a Szíria elleni határozatokat.

Tehát, Barack Obama egyedül maradt. Más szavakkal, csapdába került. Péntek reggelig még nincs hivatalos döntés. Ismert, hogy elődje, George W. Bush „cowboy" külpolitikájával szemben Barack Obama a diplomácia híve, és -ha tehetné- kerülné a háborút, inkább használja a sokat vitatott drónokat, valamint a CIA-akciókat, semmint, hogy a hadsereget mozgósítsa. Héja tanácsadói -a New York Times meg nem nevezett kormányzati forrásokra hivatkozott- mégis úgy nyilatkoztak, hogy az Egyesült Államok egyedül is végrehajtja a szíriai korlátozott légitámadást. Időpont még nincs. Állítólag megvárják, hogy az ENSZ ellenőrök szombaton elhagyják Szíriát.




"Obama magát szorította sarokba, amikor egy évvel ezelőtt a vegyi fegyverek használatánál húzta meg a türelmi határt a kétéves brutális polgárháborúban, amelynek 100 ezer halott és 2 millió menekült az áldozata. Eddig. A szíriaiak többször is átlépték ezt a határt, igaz sohasem tisztázódott, hogy a kormány vagy a felkelők. Az Egyesült Államok tekintélye, hitele is kockán forog, ha az elnök szava nem számít -állítják a háború támogatói." -írja augusztus 30-ai számában a Heti Válasz (is): http://hetivalasz.hu/vilag/deja-vu-2003-67761/

Végül, örömünkre szolgál, hogy ennek a fordulatnak az élére állhattunk, részt vettünk abban, valamint szerény eszközeinkkel hallattuk a hangunkat. Külön öröm számunkra, hogy a jóérzésű világ felébredt és cselekedett.

Van tehát értelme a korrekt, határozott és az örök emberi értékeket képviselő kiállásnak. (Szerényebben fogalmazva; van értelme a "varjak károgásá"-nak.)

2013. augusztus 30.







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3286