Reális zöldek a 100 éves magyarországi villamosnergia szolgáltatás szétveréséről
Dátum: 2013. September 10. Tuesday, 11:23
Rovat: Energia


Reális zöldek a 100 éves magyarországi villamosenergia szolgáltatás (1888 -1988) szétveréséről.

Az Energiapolitika 2000 Társulat 2013. szeptember 9-én sorra került ülésén Kacsó András: Villanypiaci törekvések az EU-ban címmel tartott előadást. Azok a törekvések, amelyeket Kacsó András kiválóan bemutatott az előadásában a rendszerváltás idején politikusok döntéséit követően indultak be. Az első szabadon megválasztott Magyar Országgyűlés 200 képviselőjének a zsebében ott lapult a dumakörös igazolvány. A politikai döntések végrehajtásához megfelelő szakemberekre volt szükség, köztük az Energiapolitika 2000 Társulat mai embereire. Annak a Társulatnak a frontemberére, aki a vízlépcső ügyében 25 éve hallgat.
A villanypiaci törekvések végrehajtásának fontos feltétele volt magyar energetikus társadalom szétverése. Húsz év után a ETE, MET, MEE vízlépcső ügyében megszólalt, Járosi Márton a magyar energetikus társadalom szétverésének egyik meghatározó figurája politikai megfelelés céljából hallgat.
Ami politikusok részéről a szakemberek kiválasztását illeti a helyzet semmiben sem változott. A követendő energiapolitika irányában azonban lényegesen megváltozott az útirány. Jó szándék van a politika részéről a gyökerekhez a 100 éves magyarországi villamosenergia szolgáltatáshoz visszatérni. A 2010-es választások után az energetikai kormányzat felismerte a liberalizált villany piacnak a 10 millió állampolgárt károsító voltát, nemzetünk jövőjét veszélyeztető tényét, szakítani kíván a neoliberálisok eszmeiségén felépült liberalizált villany piaccal.
Ma ugyan azon személyek igyekeznek súgni a kormánynak a villany piacliberalizálásnak kivezetése ügyében, amely személyek a rendszerváltás idején a liberalizált villany piac hazai bevezetéséhez statisztáltak. Ők azok, amelyek helyzetbe kerültek, csak nem voltak tisztában a 100 éves magyarországi villamos energia szolgáltatás lényegével, olyanok voltak, mint a versenylovak, szűkterületen láttak, Járosi a rendszerváltásig a hőszolgáltatás területén.

Magyarországon a villany piac liberalizálásának legfontosabb kezdő lépései a rendszerváltás után:
1. Az Ipari és gazdasági Minisztérium 1990. augusztus hóban ELŐTERJESZTÉS – t készít a Kormány részére, IG. 634/1990 számon „Tájékoztató az Országgyűlés részére a Kormány energiapolitikai koncepciójáról.” címmel. Az előterjesztő Dr. Bod Péter Ákos miniszter szerint az elmúlt időszakban végbement politikai és társadalmi változások teszik szükségessé a korábban készült energiapolitikai koncepció korszerűsítését.
2. A 100 éves magyarországi villamosenergia szolgáltatás 1988-1988 szétverésének első lépése 1991. április hóban vette kezdetét. Bod Péter Ákos Ipari és Gazdasági miniszter Ig.-394/1991 számon ELŐTERJESZTÉS – t, javaslatot készít. Az előterjesztés tárgya: Javaslat a Magyar Villamos Művek Tröszt tulajdonosi-, és irányítási -,szervezeti rendszerének korszerűsítésére. Az előterjesztés alapján Járosi Márton vezetésével megtörténik a TRÖSZT szervezeti rendszerének az átalakítása, a szakértelem kiűzése a villamosenergia rendszer berkeiből. A TRÖSZT központ és a vállalatok között kapcsolatban csupán a pénzügyi hidak maradnak meg. Azok az hidak, amelyekről Kacsó András előadásában utalt: a villanypiacon több pénz, mint villany (ár) cserél gazdát.

3. 1992. február 24-én minisztériumi értekezlet tárgyalja meg a Kormány részére I-262/1992. számon készült energiapolitikai koncepciót.
4. 1992. június 12-én az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium I-768./92 számon véglegesíti, előterjeszti : „A magyar energiapolitika” című összeállítást.

Meghirdetésre kerül az „GÁZTURBINÁKÉ A JÖVŐ program, Magyarország évi gázfogyasztása ötven százalékkal megnő, vele az államadósság is.

Ideje lenne a múlt hibáiból tanulni, hogy a villanyszolgáltatás területén visszatérjen a szakértelem becsülete és tisztelete.








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3299