Végre jó hír az SZDSZ háza-tájáról
Dátum: 2007. November 11. Sunday, 22:50
Rovat: Közéleti magazin


Megelégelte az őt, és családját ért támadásokat Wekler Ferenc, aki vasárnap a Dunántúli Napló munkatársával közölte: lemond a Dél-dunántúli Regionális Tanács elnöki tisztéről.



A mecseknádasdi sváb bányász családból származó Wekler, 1985-ben megrendezett tanácsválasztásokon kerül kapcsolatba a politikával. Az MSZMP jelöltjével szemben spontán jelöltként indult, Mecseknádasd tanácselnöki székéért, ahol 1990-ig e pozícióban működött. 1985-ben, a magukat átmenteni akaró Baranya megyei MSZMP- sek kedvence lett Wekler. A megye reform kommunistái, felfigyeltek Weklerre.

A Baranya megyei elvtársak a hetvenes évektől irigykedtek Tolna megyei társaikra azért, hogy a Paksi Atomerőmű a szomszédos Tolna megyébe kerül, és Baranyába, csupán az erőmű „salakja” kerül.

A Baranya megyei pártbizottság már ezt megelőzően levelet küldött Budapestre, a Központi Bizottság címére.

A levelükben a következő állt: Tolna egye meg, amit főzött. Ha az erőmű nem kerül Baranyába, akkor a főztjét ne hozzátok megyénkbe.” A Központi Bizottság a Baranya megyei elvtársakat önmérsékletre intette, de Ők, a központ kérése ellenére nem nyugodtak. A megyében arról kezdtek suttogni, azért kevés a pénz a megyében, mert oda fent Budapesten, fehér-házi elvtársak maguk zsebelik be, a megyét jogosan megillető részt is. Majd etnikai kérdéseket kevertek az álhírekbe. A megye bányászata is, csak azért tengődik, mivel a bányászok nagy része sváb, szólt a kábító szöveg. A budapestiek célja, a sváb lakosság likvidálása, ennek eszköze lesz a veszélyes sugár, suttogták a megyében. Még ezt a képtelenséget is megtoldották. Budapest módszere a svábok likvidálására embertelenebb, mint a zsidó holokauszt volt, falusi sváb kocsmákban beszédtéma volt az ilyen vélekedés.

A megye pártvezetése nem csak álhíreket generált, akcióba kezdett.

Felkérték Weklert, hogy a Paksi Atomerőmű Vállalat atomtemetőjének megépítését megakadályozó Társadalmi Bizottság vezetését vállalja el.

Wekler, rövid ideig röntgen asszisztensként korházban dolgozott. A sugárzásról nem sokat tanult meg, de annál jobban irigykedett az orvosokra. E tulajdonságát használták ki felkérői.

Biztosították a tanácselnök urat, hogy ő is lehet doktor, ha elvállalja a felkínált feladatot. Az 1982-1985 között a Janus Pannonius Egyetem Filozófia Tanszéki tanársegédből nem volt nehéz doktort csinálni. 1989-ben A Heimatbuch mint történeti forrás című disszertációjával teljesült álma, de ekkor már munkáját KISZ díj megítélésével is jutalmazták. Az események gyorsan peregnek a doktor tanácselnök körül, 1989-ben Baranya megye Faluszövetség elnöke, Szövetség a Faluért a Vidékért mozgalmára. Az Agrárszövetség támogatásával 1990-ben képviselő. A Szabad Demokraták érdeklődését is felkelti. Csatlakozik az SZDSZ-hez. Szabadelvű SZDSZ-es lesz, annak ellenére, hogy bányász családból szármázik. (Az SZDSZ-ben ekkor szocdem platform is volt.)

1994-ben Wekler az SZDSZ támogatásával, antinukleáris elveit hangoztatva ismét egyéni mandátumhoz jut.

Bukása egyéni képviselőként 1998-ban következett be. Egyéni képviselőként ‘98-ban már nem szerzett mandátumot. Baranya megye 5-ös választókörzet választói már nem voltak vevők Wekler antinukleáris elveire. 98-ban SZDSZ-es listán került a T. Házba.

A reális zöldek nem azt a pénzt siratják, amiről a hírekben hallani, mennyi pénzt kapott Wekler családi cégeinek a támogatására. Wekler, antinukleáris működésével mintegy 20 milliárd költségvetési forrás elherdálásához járult hozzá 1985-től kezdődően! Ennyi pénz ment ki a kéményen álproblémák kutatására az atomhulladék elhelyezése kérdésében.

Az i-re a pontot a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azzal tette fel, hogy Weklert megbízta, legyen az atomszemét elhelyezése mellett kiálló társaság első embere. (Kos)



Kapcsolódó véleményünk 2000-ből:

Reális Zöldek Klub elnökségi véleménye

Wekler Ferencnek

az MTV 1 „Aranyfüst” című műsorában február 5-én elhangzott állásfoglalásáról.



Ismételt lecke a toleranciából



Az önmagát szürkeállományként értékelő a toleranciát főerényként hirdetők egyik reprezentáns képviselőjétől ismét leckét kaptunk a toleranciából. Az MTV 1 február 5-i „ Aranyfüst” című műsora a Paksi Atomerőműben keletkező kis és közepes aktivitású radioaktív hulladék elhelyezésének kérdésével foglalkozott. A műsorban bejátszásban megszólaltatott Juhos László okleveles gépészmérnök, okleveles energetikai szakmérnök, reaktor szakmérnök véleményét Wekler Ferenc az Országgyűlés SZDSZ-es alelnöke a következő mondattal intézte el: „ Zavaros emberek dolgaira nem igen kell reagálnom.”



A Reális Zöldek Klubnak, de ma már másnak sem kellene ezzel a kérdéssel foglalkozni, hiszen Wekler Úr 1994-98 között amikor pártja kormányzati pozícióban volt nemcsak javasolhatta volna, de konkrétan intézkedhetett volna arról, hogy más helyszíneken is alapos geológiai feltárás induljon el. Talán még arra is módot keríthetett volna a választási ígéretében magát a „ szakértelem kormányának” feltüntetett csapat, hogy négy év alatt lezárja a kis és közepes aktivitású nukleáris hulladék tárolásának kérdését, amit még Németh Miklós magát reform kommunistának nevező kormánya hagyott nyitva és amin így Wekler Úr belovagolhatott a politikába. A Horn kabinet ezt a kérdést is Nagymaros ügyéhez hasonlóan csak tovább görgette. A Reális Zöldek Klub elsők között volt, és már 1994 októberében figyelmeztetett arra, hogy szó sincs a szakértelem kormányzati szerepléséről. Azóta már egyértelműen kiderült a negyvenéves beidegződés hatása, inkább keresték egy vélt új gazda kegyét, mint a konkrét feladatok megoldásának lehetőségét.



Az MTV 1 „Aranyfüst” című műsorában a bejátszásban Juhos László a dolgok mögötti összefüggésekre mutatott rá. Ez a médiákban eddig elhallgatásra került, most már kimondható, ám Wekler Úr részéről zagyvaságnak minősül, hogy a kis és közepes aktivitású radioaktív hulladék elhelyezésének megoldatlansága miatt a Paksi Atomerőmű értéke jelentősen csökken. Ez viszont annak jó, aki így olcsón akar hozzájutni ehhez a ma még a nemzet kezében lévő vagyonhoz, de azok is profitálhatnak belőle, akik a gázforrások felett rendelkeznek és a villamos energia termelést globális méretekben az egyre dráguló gázra kívánják alapozni. A vesztes pedig egyértelműen az adófizető magyar állampolgár.



Miután ezt cáfolni nem tudta Wekler Ferenc, ezért intoleráns módon zagyvaságnak minősítette az energetika szakemberének véleményét.



Budapest, 2000, február 5-én

a Reális Zöldek Klub elnöksége nevében:



Juhos László, elnök








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=332