Bíróság elé kellene állítani Bokros Lajost!
Dátum: 2013. October 23. Wednesday, 15:57
Rovat: Energia


A vádlottak padján a helye Chikán Attilának, az első Orbán kormány miniszterének és Kaderják Péternek az energiahivatal egykori elnökének is.
Bokros Lajos, EU parlamenti képviselő tévedésben van! Állítja Juhos László, okleveles energetikus szakmérnök, a reális zöldek elnöke.

Juhos szerint Bokros Lajost, a Horn kormány második pénzügyminiszterét, bírósági úton kellene felelősségre vonni, hogy az állam a villamosenergia-ipar privatizációjáért mindössze 1.25 milliárd dollárt kapott, és a TRÖSZT három legnagyobb erőműve és a hat áramszolgáltató cége magyar állami tulajdonból más államok tulajdonába került.

Bokros Lajos a rezsicsökkentéssel szemben ágál.
Az európai parlamenti képviselő szerint a villany árának még csak arát sem volna szabad befagyasztani, nem hogy az árát állami beavatkozással csökkenteni.

Bokros szerint a rezsicsökkentés ellentétes a piaci mechanizmussal, a kapitalista gazdálkodás profitorientált voltával.

Bokros Lajos szakmai tévedésben van! A villany nem piaci termék! A villany ugyanis semmilyen más energia hordozóval nem helyettesíthető. A búza például piaci termék, ha kevés búza terem felmegy az ára, rozsból is lehet kenyeret sütni. A villany csak korlátolt mértékben tárolható, a villanytermelés és fogyasztásnak minden időpillanatban egymással meg kell egyeznie. Két erőmű egymással nem versenyezhet! Ez olyan lenne, mintha Trabant gépkocsi versenyezne BMW -vel. Az áramszolgáltatók villanyt vesznek és eladnak, ez nem piaci tevékenység. A privatizált hat áramszolgáltató, 1995-ig a Magyar Villamos Művekhez tartozott és nonprofit formában működtek.

Bokros 1995. februártól a Horn kormány második pénzügyminisztere. Felelősség terheli, hogy a villamosenergia –iparág három legnagyobb erőműve és hat áramszolgáltató vállalata magyar állami tulajdonból más államok tulajdonába került. Más államok tulajdonába került alkotmány és törvénysértő módon. A reális zöldek időben figyelmeztettek, az áramszolgáltatók szervezeti formája ne legyen részvénytársaság, hanem nonprofit vállalkozási forma.

Ami a profitot illeti a privatizáció során 8 százalékos profit került jóváhagyásra. Ez a profit t érték az első Orbán kormány országlása idején, Chikán Attila az Orbán kormány minisztere és Kaderják Péter energiahivatal elnöke jóvoltából megközelítette a 30 százalékot, és kivándorolt az országból. Volt/van kivétel is. (Mátrai Erőmű) Chikán Attilát a bársonyszékben Matolcsy György követte. Matolcsy György bocsánatot kért a reális zöldektől az Chikán és Kaderják neoliberális, az országot károsító tevékenységéért.

A Horn kormányt a villamosenergia iparág privatizációjára Clinton, az USA elnöké szólította fel. A paksi atomerőművet az angol kormány szerette volna megkaparintani. Horn Gyula miniszterelnök érdeme, Bokros Lajos miniszter ellenében, hogy ez az angol kormánynak nem sikerült.







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3368