Hová kerüljön a második gázturbina?
Dátum: 2007. November 15. Thursday, 20:14
Rovat: Energia


„Hová kerüljön a második gázturbina?” A villany ár emelkedésének politikai és szakmai felelősei, a képen látható gázturbina munkabizottság tagjai?



A Gyurcsány kormány mozgásterét szűkítettek le. Nagy kérdés, milyen a Gyurcsány kormány kapcsolata az égiekkel?

Miért nem képes a Gyurcsány kormány a villanyár emelkedését mérsékelni?

A kormány csökkenteni akarja a villamos energia árára ható nyomást. (Hírforrás: MTI)

A reális zöldek nem kételkedik a kormány szándékában, a kormány mozgástere azonban csekély. A Gyurcsány kormány mozgásterének beszűkülése elsődlegesen nem csak a piac liberalizálásának a következménye, hanem annak is, hogy a rendszerváltás után az energetika irányításába olyan személyek kerültek, akiknek fogalmuk sem volt, a villamos energia iparágban a múltban folytatott energiapolitizálásáról. Az új grémium nem volt képes fejlesztési javaslatokat tenni, amelyek megvalósulása esetén ma a kormány mozgástere a villany árának befolyásolásában tág lehetne.

A múltban, a rendszerváltozás előtt villamos energia rendszer agyközpontja több pólusú volt, a villamos energia iparág fejlesztési koncepciója előkészítésében több intézmény vett részt. Létezett egy „belső kör”. A belső körben volt található a minisztérium energetikával foglakozó hivatalnoki kara, a tröszt központ, és az ERŐTRERV. Más intézmények ezen a körön kívül voltak, ők szellemi kapacitásukkal álltak a belső kör segítségére, ha szükséges volt. Természetesen nem állítjuk, nem arról van szó, hogy a belső körön kívüli intézmények szakemberei szakmailag kevésbé lettek volna képzettek, mint a körön belüli intézményekben ténykedők. A körön kívüli intézmények is, nagyszerű szellemi erőkkel rendelkeztek, de tény abban az együtt gondolkodásban a körön kívül marad intézmények szakemberi nem vettek részt a múltban, mint amiben a körön belüli intézmények szakemberi, egymással folyamatosan gondolatot cseréltek. Ha a belső körben valamilyen szakmai részletkérdésben vitára került sor, volt lehetőség a külső körben működök szellemi kapacitására támaszkodni, a vitatott szakmai kérdést tudományosan eldönteni a külső körben lévő szakemberekkel közösen.

A fenti „felállás” a rendszerváltás idején felborult, és állítjuk ma a villamos energia iparágban tapasztalható legtöbb baj, meg az a tény, hogy kormány mozgástere csekély a villany árának a befolyásolására, a fenti felállás felbomlásával vette a kezdetét.

Az EGI kiváló szakembereket tömörített, de szakemberei a villamos energia szektor hosszú távú terveinek az elkészítésében nem vettek részt. Az EGI fő profilja a hőszolgáltatás területe volt. Az EGI -nek a villamos iparág hőszolgáltatása területén működő iparági szakemberekkel alakult ki jó, gyümölcsöző kapcsolata.

A rendszerváltás idején a politika a külső kör meghatározó intézményébe az EGI berkibe hatolt be leginkább. Tröszt élén történt vezetőváltás személyi állománya zömmel az EGI személyi állományából került ki és kisebb részben a tröszt hőszolgáltató erőműveinek személyi állományából, valamint Lévay professzor által javasolt személyekből.

Fontos utalni arra, a tröszt központ, Lévay professzor által lefektetett elvek szerint „vezényelte” az iparágat. A Professzor által vegytisztán tudományosan megalapozott irányítási elvektől a tröszt központ azonban gyakran eltérni kényszerült. Hogy mikor, milyen mértékben és ezzel mennyire járult hozzá a villamos energia iparág, más szocialista államokhoz viszonyított kedvezőbb gazdasági helyzet megteremtéséhez Magyarországon, csak a belső körben működöknek volt rálátása. Ennek az ismerete, lényegében a nemzeti érdekek mentén történő energiapolitizálás „tudománya” hiányzott azok fejéből, akik 1992-ben az iparág élére kerültek.

1992-ben a fogyasztói igények visszaestek, a rendszer számára hosszútávon szükséges fejlesztésének kérdésköre háttérbe szorult. Pótcselekvés vette a kezdetét. Az energiapolitizálás súlypontba került a gázturbináké a jövő program. „Hová kerüljön a második gázturbina?” kérdése eldöntése vált a legfontosabbá. Azok, akik a kérdés eldöntésben részt vettek, fogalmuk sem volt arról a tröszt központ által 1986-ban meghirdetett gázturbinás programról, aminek eredményeképpen két gázturbina és egy gőzturbina került volna már 1992-ben a Dunamenti Hőerőműbe.

Az új garnitúra elfoglalta a villamos energia iparágban a Párt, ezúttal a Párt az MDF mezében volt jelen, a számára kijelölt helyet, és neki látott az egységes iparági szervezet szétveréséhez. Az új tröszt vezetői társaság úgy gondolta a tröszt központ és az erőművek között elégséges, ha csupán a pénzügyi hidak maradnak meg, a szakmai hidakra a tröszt központ és az erőművek, illetve tröszt központ áramszolgáltatók között nincs szükség. A szerkezet szétverésével tágra nyílt a privatizáció tere, annak a folyamatnak a kibontakozása, beindulására teremtődött meg a lehetőség, amelynek következtében ma a kormány képtelen a villanyárának a megfékezésére.

Az iparági új garnitúrája az Antall kormányhoz hasonlóan kihátrált a keleti piacokból, a magyar villamos energia rendszert leválasztotta a szovjetrendszerről.

Nem az a baj, hogy leválasztotta a tröszt új vezetése a magyar rendszert a szovjetrendszerről, hanem az, hogy az Antall kormányhoz hasonlóan rövid látó volt. (Zsák megtalálja a foltját!)

A magyar rendszer számára a szovjetrendszerrel való párhuzamos járás nemcsak évi 13 milliárd kilowattóra villamos energia importot jelentet, hanem felkerekítve 2000 MW-os csúcs/menetrendtartó erőművet is. A magyar rendszernek 2000 MW-os csúcs/menetrendtartó erőművel történő bővítéshez az elmúlt másfél évtizedre lett volna szüksége! Ami történt a jövő érdekében az annak ellenkezője volt, mint aminek történnie kellett volna.

A politika világában nyerő lett a „Nem kell erőmű” hamis jelszava. Ugyanaz a jelszó ma is nyerő, a köztársaság elnök Sólyom László, energetikus mezben nem kell, erőmű jelszavát kürtöli. .

A kormány már csak a Jó Isten segedelmével tehet a villany árának mérséklésére. Nagy kérdés, hogy a Gyurcsány kormánynak van-e jó olyan jó kapcsolata az égiekkel, mint hova kerüljön a második gázturbina kérdés felvetőjének. (Kos)








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=339