Aki a paksi döntést vitatja
Dátum: 2014. January 16. Thursday, 10:04
Rovat: Energia


A paksi bővítéssel kapcsolatos moszkvai megállapodás ellen indított támadás, hasonlóan a negyedszázada a magyar-osztrák vízlépcsőszerződés ellen indított támadáshoz a magyarság állami szuverenitáshoz való jogát kérdőjelezi meg.

Azt a jogot, hogy természeti erőforrásainkat és a korszerű technológia által nyújtott lehetőségeket a nemzet érdekében hasznosítsuk. Az ilyen és ehhez hasonló megállapodások segíthetnek abban, hogy kikerüljünk az adósságcsapdából. A bírálók ugyanazok most is 25 év után. Azt javasoljuk, mérlegeljék a hazai vízlépcső építés meghiúsításával Magyarországnak okozott károkat, és vizsgálják meg milyen előnnyel járt Szlovákia és Ausztria számára az általunk felmondott létesítmények építése. Nagymaros felépült, igaz nem Horthy Miklós kormányzósága alatt kijelölt helyén, hanem Bécs belvárosától 5-km távolságban Freudenau-ban.

Amiért Putyin nekünk magyaroknak ajánlotta fel, hogy épít két ezer megawattos blokkot, annak előzményei ugyanúgy vannak, mint ahogy voltak az osztrák vízlépcső szerződésnek is. Ahogy Magyarország helyett Ausztriában építették fel a Nagymarosra tervezett művet, úgy, itt is van annak veszélye, hogy a döntésképtelenséggel a "jóra való restség" főbűnét követjük el, és ezt a lehetőséget valamelyik szomszédunk kapja. Ma még előnyben vagyunk, mert atomerőmű építésére a Szovjetunió és a Magyar Népköztársaság kormánya 1966-ban kötött együttműködési megállapodást. Ennek a megállapodásnak az eredménye a Paksi Atomerőmű, amelynek első blokkját 1982-ben helyezték üzembe és nemcsak a tervezett harminc évre, de még további húsz évre is alkalmas lehet megfizethető energiaszolgáltatásra. Az MVM 1985-ben készített távlati fejlesztési tervében a mostani megállapodás erőműveinek építését 1987-re irányozták elő! Nemcsak Nagymarost állítottuk le, de a két ezer megawattos blokk építésének is csupán az előkészített helye maradt ránk Pakson. Az atomerőmű építés, majd üzemeltetés által kialakult technikai kultúráról és hazai munkahelyekről országunk nem mondhat le, néhány senkit sem képviselő hőbörgő és külföld által szponzorált szervezet tiltakozására. A megbízható energiáról sem mondhatunk le, akkor sem, ha a moszkvai megállapodással egy időben létrejött baloldali egység első öt tagjából hárman: Bajnai Gordon, Fodor Gábor és Szabó Tímea szavazatokat remélnek az atomenergia ellenességükért.

A reális zöldek nagyra értékelik, hogy energetikai kérdésekben a miniszterelnök nyílt kártyákkal játszik és bizonyítja a választópolgároknak, hogy a rezsicsökkentést nemcsak választási csaliként, de komolyan gondolja és még az EU és német antinukleáris támadással szemben is vállalja a cselekvést, bízva abban, hogy a magyarság felismerve valós érdekeit támogatni fogja.








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3451