A Rosatom kiválasztása verseny alapján történt!
Dátum: 2014. January 24. Friday, 22:33
Rovat: Energia


Őrizzük meg nyelvünk tisztaságát, legyen tilos a talpnyalás!
Kálmán Olga műsorvezető figyelmébe ajánlják a reális zöldek, hogy a Paks bővítésére vonatkozó törvény (jogforrás), a kormányra vonatkozó valamennyi kötelezvény (országgyűlési határozat) MSZP-SZDSZ többségű Országgyűlés alkotta meg és fogadta el.


Az MSZP-SZDSZ többségű Országgyűlés 1996-ban atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény
7. §-ának (2) bekezdése alapján, a paksi atomerőmű telephelyén új atomerőművi blokk(ok) létesítésének előkészítését szolgáló tevékenység megkezdéséhez szükséges előzetes, elvi hozzájárulás megadta.

2009-ben ezzel és a 2008–2020 közötti időszakra vonatkozó energiapolitikáról szóló 40/2008. (IV. 17.) OGY határozat 12. f) pontjával összhangban –, a paksi atomerőmű telephelyén új blokk(ok) létesítését előkészítő tevékenység megkezdését a kormány számára 25/2009. (IV. 2.) OGY határozat elfogadásával kötelezővé tette.

Ezért aztán, ami eddig Paks ügyében történt az előző kormányoknak köszönik meg a reális zöldek, javasoljuk, hogy Kálmán Olga is köszönje meg az ATV képernyőjén Dr. Józsa István a szoci frakció helyettesnek.

Az Orbán kormány törvényellenesen és az T. Ház akaratával szemben járt volna, ha az magyar – orosz államközi szerződés megkötésre Paks bővítésére nem cselekszik.

Az Anti Nukleáris Összefogás, neoliberális talpnyalói szerint Paks bővítésére a Rosatom kiválasztása nem versenyeztetés alapján történt! Ez súlyos bűne a kormánynak!

Valójában pont az ellenkezője az igaz, a Rosatom kiválasztása versenyeztetés alapján történt!
Tegnap (január 23-án) Fichtinger Gyula az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) főigazgatója volt Kálmán Olga vendége az Egyenes Beszéd stúdiójában.

Az OAH főigazgatója elmondta, hogy öt lehetséges beszállító ajánlatát vizsgálta meg a Hivatal 2500 biztonsági követelmény szempontjából. A Főigazgató szerint mind az öt potenciálisan szóba jöhető beszállító ajánlata kielégíti a 2500 biztonsági követelményt, az ajánlatevők között sorrend a biztonsági elvárások szempontjából nem tehető.
A versenyeztetés további szakaszában már csak a Rosatom állt a startvonalra.

Csak a Rosatom ajánlott fel kölcsönt a beruházáshoz. A másik négy lehetséges beszállító ajánlatának elfogadása esetén Világbanki Kölcsön felvételére kényszerült volna a kormány. Ez pedig nem volt ínyére a kormánynak, mert az elmúlt három évben csak nehézségek árán volt képes visszafizetni azt a 10 milliárd euró Világbanki hitelt, amelyet az előző Kormány felvett, és aminek gyakorlatilag a nyoma veszett.

Tehát, ha nem a Rosatom a beszállító, a Rosatom ajánlatához képest magasabb kamatlábbal kényszerült volna hitelt felvenni a kormány és egy összegben.

A Rosatom a kölcsönt a beruházás előrehaladásának a függvényében porciózza, és porciózott részletek a beruházás első szakaszában hazai bedolgozók számára kerül kifizetésre. A kormánynak 40 %-os hazai beszállítást sikerült elérnie. Ezt a másik négy nem vállalta!

A hazai beszállítók bevételeik utáni ÁFA és Adói a magyar költségvetés bevételét növelik. A költségvetési forrást Paks bővítése a beruházás végső szakaszában igényel.

A Magyar Népköztársaság és Szovjetunió 1966-ban a nukleáris energia békés felhasználására államközi szerződést írt alá. Az államközi szerződés érvényben maradt Magyarországnak 2004-ben az EU való csatlakozását követően is. Brüsszel a csatlakozási tárgyalások során 2003-ban 12 A4 oldalon elférő törvény hatályon kívül helyezését kérte az Országgyűléstől, az 1966-ban megkötött államközi szerződés nem volt közte.

Paks II. ütem dolgában ugyan azt történt, 2014-ben, mint 1968-ban, amikor az államközi szerződés alapján megegyezés történt Paks I. ütem beruházására nézve. Hogy kivel, erre Szabó Benjamin az akkor kormánybiztos úgy emlékezik vissza, hogy 1968-ban még ö sem volt tisztában,hogy kivel kell aláírni, mert a szovjet bürokrácia tenger nagyságú volt. Németh Lászlóné miniszter asszonynak már nem volt gondja, partnere a Rosatom volt.

2014-ben a beruházás megvalósítása megkötött SZERZŐDÉS a folytonosság jegyében fogant, az 1968-ban kialakított algoritmus szerint.

A kormányok képviselői aláírnak, majd a Szerződés becikkelyezése (törvényerő emelése céljából) kérik saját Törvényhozóik áldását.

A reális zöldek remélik, hogy február 3-én az Országgyűlés tavaszi ülésszakának első napján a szoci frakció képviselői is igennel szavaznak a SZERZŐDÉS- re.











A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3465