Paksért a versenyfutás 1996-ban indult!
Dátum: 2014. February 24. Monday, 11:09
Rovat: Önnek is jogában áll tudni


1996-ban a rajtvonalra az angolok és a franciák álltak fel.
1996. december hóban a Horn – kormány országgyűlési felhatalmazás nélkül az SZDSZ javaslatára dobra verte az energia szektort, közte a villamos energia szektort is.

A villamos energiaszektor döntő része magyar állami tulajdonból német állami tulajdonba került. A villamosenergia-ipar „privatizációjából” a magyar állam mindössze 1.25 milliárd USD-t kapott, a stratégiai iparág zöme külföldi tulajdonba került.
Horn Gyula miniszterelnök, aki a lelke mélyén utálta a kapitalizmust - a marxista közgazdaságtant Horn Harkovban tanulta meg – felismerte, hogy a magyar energiapolitikát azon az úton kell folytatni, amelyen 1966-ban megkezdtük.

1965. december 21-én a Politikai Bizottság állást foglalt, hogy a magyar erőmű parkot atomerőművel szükséges bővíteni , majd néhány nappal később december 29-én javaslatát benyújtotta a kormánynak.

A hivatalos kormányszintű tárgyalásokra 1966-ban került sor Moszkvában.

1966-ban július hóban vált ismerté, hogy a magyar és a szovjet kormány parafálta Magyarországon bevezetjük a nukleáris energia békés felhasználását. Az Országgyűlés tájékoztatására utólag került sor.

Később a műszaki tárgyalások keretében sok vita folyt a telephelyről, végül Paks mellett született döntés és arról is megegyezés történt, hogy a paksi tereprendezést a bővítés figyelembe vételével kell elvégezni.

1996-ban a Budapestre akkreditált angol nagykövet több levélben kérte Horn Gyula miniszterelnököt Paks angol tulajdonba adására. Horn miniszterelnök ellenállt az angol nagykövet kérésének, tisztában volt azzal Horn a kiéget fűtő rudak kezelése nem adható át maszeknak.

A franciák, a francia EDF -az MVM-nek megfelelő francia állami energia konszern - az áramszolgáltatók privatizációban jeleskedett. Négy Algírban működő francia igazgató megalakította EDF Párizs Kft-t és az EDF- től kapott kölcsönből megvette az ÉDÁSZ áramszolgáltatót. A franciák további akciója itt olvasható:

http://www.realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3520

Az oroszok viszonylag későn álltak a rajtvonalra. A Rostatom néhány évvel korábban többségi tulajdont szerzett a GANZ Engineering és Energetikai Gépgyártó Kft – ben, és hozzájárult a GANZ és a LÁNG GÉPGYÁR mérnökei által évtizedek során készült rajzok, tervek, műszaki tanulmányok biztonságos megőrzéséhez.

Kapcsolódó videó:

http://www.realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=804









A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3521