A csernobili balesetről készült jelentések felülvizsgálatát javasolják a RZK
Dátum: 2014. April 26. Saturday, 10:05
Rovat: Önnek is jogában áll tudni


Katonai puccs Gorbacsovval szemben? Gorbacsovnak köszönheti a létét az LMP!
A Csernobili Atomerőmű 4. számú reaktoránál a blokk biztonságát ellenőrző kísérlet lefolytatását az erőmű vezetése 1986. április 25-én (pénteki) napra tervezte.

Az erőmű vezetése azt szerette volna ellenőrizni, hogy amennyiben üresjáratban üzemelő generátor a hálózatról lekapcsolásra kerül, a turbógenerátor egység forgórésze, annak inerciája által termelt villamos energia elegendő-e a blokk összes segédberendezésének biztonságos leállítási folyamatának az elindításhoz, amíg a biztonsági áramforrások (diesel generátor) üzembe helyezése meg nem történik.

Az egyik ötszáz megawattos turbógenerátor egység leterhelését pénteken reggel a műszak kezdés idején indították el. Tizenhárom óra előtt parancsot kapott az erőmű, hogy a blokk leterhelését függessze fel és kezdje meg a blokk névleges teljesítményre való visszaterhelését.
A péntek délelőtti műszak lejártával az erőmű vezetői távoztak az erőműből – 1986-ban már a Szovjetunióban is szabad szombat volt.

Szombaton kora hajnalban a blokk leterhelését a reaktor operátorai – az erőmű vezetőinek távolléte ellenére megkezdték és bekövetkezett az ismert katasztrófa.

A Csernobili Atomerőmű felügyeletét, irányítását nem a kijevi (MAVIR) látta el, hanem egy katonai vezénylő felügyelte az erőművet.

Ismert tény, hogy 1986-ban a szovjet hadsereg egyes vezetőinek Gorbacsov főtitkár nem tartozott a kedvenc politikusai közé.

Erre alapozzák a reális zöldek a feltételezésüket „Csernobil” valójában Gorbacsov elleni katonai puccs első sikertelen lépése volt. Gorbacsov elleni második katonai puccsra 1987-ben került sor, amikor Mathias Rust landolt a moszkvai Vörös téren.
A fiatal német pilóta úgy gondolta megrengette a szovjet légtér sérthetetlenségébe vetett hitet, a reális zöldek szerint feltehetőleg a szovjet légierő közreműködésével. Ezt követően látott hozzá Gorbacsov a tisztogatáshoz a hadsereg soraiban, megteremtve többek között annak lehetőségét, hogy Magyarországon a Duna mozgalmak Nagymaros felépítési szándékával szemben utcára vonuljanak.

A Minisztertanács 1988. szeptember 7-én elfogadott Maróthy László előterjesztése, amely szerint: "az összes körülményt és hatást figyelembe véve a jelenlegi helyzetben a vízlépcső megépítése a legjobb megoldás." azóta sem lett nyerő.

Ha 1988-ban más lett volna a politika, az előterjesztés nyerő lett volna a 2014. április 6-i választások előtt Szél Bernadett (LMP) képviselőnek nem lett volna módja vízlépcső építésével riogatni a Népszabadság olvasóját.

Kapcsolódó írásunk: http://www.realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3596








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3610