Mészáros Milán: Növekedés és ökológia
Dátum: 2014. June 02. Monday, 15:53
Rovat: Tudományos


Alábbi írásban röviden kifejtjük a Reális Zöldek álláspontját a 2014. június 4-én a Parlamentben megrendezésre kerülő "Fenntarthatóság–fejlődés–növekedés" konferenciáról. Talán sikerül majd ezt a vitában élőszóban is elmondani.

A "fenntartható fejlődés" fogalma körüli mai bizonytalanság már pusztán abban is megnyilvánul, hogy a fenti konferencia már címében sem tartalmazza a fenntartható fejlődés fogalmát. Mintha a program szervezői elbizonytalanodtak volna e fogalommal kapcsolatos belső indítékaikban. A programot áttekintve látható, hogy az -amellett, hogy a világban zajló tendenciákra próbál hangolni- egyértelműen a Reális Zöldek 22 éve hangoztatott álláspontját követi, mivel -e fogalom körüljárásakor- már hangsúlyt kap a növekedés, illetve a fejlődés is: http://www.greenfo.hu/programok/2014/06/04/fenntarthatosag-fejlodes-noevekedes-muhelykonferencia Örömteli ezt viszontlátni, de lehangoló, hogy mindez az RZK-ra való egyetlen utalás nélkül történik. Amint arra a Reális Zöldek több helyen is rámutattak - például a 20 éves a Reális Zöldek Klub rendezvénysorozatán: http://www.youtube.com/watch?v=6XAme9hUPMg&feature=player_embedded#t=3 -, e fogalom belülről úgy differenciálódott, hogy mára teljesen elidegenedett egykori önmagától. Más szavakkal, a fenntartható fejlődés fogalma 22 év alatt oly módon alakult át, hogy annak jelentése teljesen átcsapott ellentétébe. A Reális Zöldek tudománytalannak ítélik e fogalom mindkét végállapotát, s így a mai jelentését is. Alábbiakban kifejtjük a Reális Zöldek mai álláspontját a fenntartható fejlődésről.




A fenntartható fejlődés fogalmának összeeszkábálása (Koegzisztenciában az ökológia és a fejlődés)


1992-ben a Riói Konferencián a környezeti szempont mint a növekedés korlátja jelent meg. (Ahelyett, hogy a növekedés peremfeltételeként vagy motorjaként értelmezték volna azt.) Az így szembeállított ökológiai és növekedési szempont alapján határozták meg 22 évvel ezelőtt a fenntartható fejlődést. Ennek lényege, illetve jelentése akkor, majd 1992. és 2005. között az volt, hogy a fenntartás kimondatlanul egy valamikori ökológiai állapot fenntartását jelentette. Így e hallgatólagosan posztulált ökológiai platformból kiindulva kötötték hozzá a fenntartáshoz a fejlődést. Vagyis, csak az volt a megengedett vagy elfogadható fejlődés, amely a valamikori ökológiai állapotot -mint a vonatkoztatási rendszer középpontját- változatlanul hagyta. Egy ökológiai platform eme kitüntetése nyilvánvalóan értelmetlen volt, mivel a földi környezet és benne minden élő-rendszer az evolúció folyamatának valamely állapotában van az adott pillanatban. Így egy valamikori ökológiai állapot (platform) fenntartása értelmetlen, mivel minden ökológiai állapot változott az ember megjelenése előtt is, és változik az ember megjelenése után is, azaz, az emberi tevékenységtől teljesen függetlenül is. Ha azonban sikerülne fenntartani bármely ökológiai állapotot, akkor csak olyan fejlődés lenne megengedett, amely az embertől független természetes -szervetlen és szerves- evolúció összes hatását kompenzálná. Ez persze egy "természetellenes természet" (anti-természet) megteremtését jelentené, amely következményeiben sokkal rombolóbb és károsabb lenne az ökológiai környezetre, mint az ismert emberi tevékenység. És erre szuperponálódna még rá az emberi tevékenység kompenzálása, vagyis, egy anti-fejlődés. Majd az így megmaradt lehetőségek terében kellene definiálni a fejlődést. ... Más szavakkal, annak idején az anti-természet keretei között került meghatározásra az anti-fejlődés, s az így előálló fogalmi konstrukció volt 13 évig a fenntartható fejlődés. Ez végső soron a növekedés teljes elutasítására, illetve kizárására vezetett.

Az idő múlásával, valamint az egymást követő sikertelen Föld Csúcsok, továbbá Klíma Konferenciák -és a Reális Zöldek úttörő munkájának- következtében a fenntartható fejlődés megbazaltosodott fogalma megrepedezett. Így már 2005. körül elindult egy erózió e fogalomban, aminek következtében mára a fenntartható fejlődés fogalma belülről oly módon rendeződött át, hogy átcsapott ellentétébe.

Mára ugyanis a fenntartható fejlődés fogalmában a fenntartás már a gazdasági növekedés vagy a működés fenntartását jelenti. Természetesen, ez egy nagyon fontos kritérium, amit több helyen is megfogalmaztunk: http://www.1over137group.org/mjhj.pdf Ennek lényege, hogy az elődöktől átvett gazdasággal oly módon kell sáfárkodni, hogy az utódoknak átadott gazdaság lehetőleg semmilyen szempontból sem legyen rosszabb állapotú, mint az elődöktől megörökölt. (Ez azonban még csak fenntartás lenne fejlődés nélkül. A fejlődés akkor jelenne meg, ha például előírnánk, hogy az elődöktől átvett gazdaságnál minél több szempontból ''jobb'' legyen az utódoknak átadott gazdaság). Tehát, a politikusoknak, valamint a gazdasági és üzleti élet irányítóinak az a feladata és morális kötelessége, hogy: (1) Tegyenek meg mindent a lehetőségek beszűkülése ellen, (2) Ha ennek ellenére bizonyos lehetőségek beszűkülnek, akkor érzékeljék a beszűkülést, (3) Majd, a lehetőségek beszűkülésével párhuzamosan és arányosan igyekezzenek más, új lehetőségek horizontjait oly módon kitágítani, majd a feltárt lehetőségeket kiaknázni, hogy azok mintegy ''ellentételezzék''a beszűkült lehetőségeket. Ezek persze nagyon fontos szempontok, de a fenntartható fejlődés ezen jelentéséből kimaradt az ökológia. Az ökológia ugyanis akkor jelenne meg, ha ebben a feltételben -"...az elődöktől átvett gazdasággal oly módon kell sáfárkodni, hogy az utódoknak átadott gazdaság lehetőleg semmilyen szempontból sem legyen rosszabb állapotú, mint az elődöktől megörökölt."- a gazdaság szavakat a világ szavakra cserélnénk. A kellő körültekintés hiánya azonban a fenntartható fejlődésben könnyen a fenti anti-természet és anti-növekedés fogalmi nonszenszére vezetne. Annak ellenére, hogy a Reális Zöldek a gazdasági növekedést mindig hangsúlyozták, az ökológiai szempont hiánya miatt elutasítják a fenntartható fejlődés fogalmának ezt a gazdasági értelemben túlhajtott, elidegenedett formáját is.

De akkor mi a megoldás?

A Reális Zöldek azért bátorkodtak és bátorkodnak magukat zöldeknek nevezni (színük a bibliai türkizzöld), mert az ökológiai szempont tudományos alapokon nyugvó érvényre juttatása alapító elveik közé tartozik. Eszerint, a környezeti (ökológiai) szempontokat a fejlődés vagy növekedés motorjaként kell értelmezni, bevezetni vagy definiálni. Azonban, az ökológiai szempont érvényre juttatása nem történhet egy valamikori platform-állapot kitüntetése által, sem az ökológiai szempont statikus érvényesítésével. Tehát, a fenntartható fejlődés fogalmában az ökológiai szempontnak csak a biológia törvényeivel összhangban -az állandóan változó környezethez és benne az evolúcióhoz igazodva- kell érvényre jutnia. Tehát, például a biodiverzitás kapcsán nem a fajok pusztulásával kell riogatni a valamikori ökológiai állapot fenntartása érdekében, mert a fajok állandóan pusztultak és keletkeztek az ember megjelenésétől függetlenül is: http://realzoldek.hu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=1494 Ráadásul, az ember a becsült 10 millió földi fajból nagyjából 2 milliót ismer. Így a fajok pusztulása természetesen csak a kétmillión belül értelmezhető. Ugyanakkor, évente 18-20 ezer új faj kerül felfedezésre. Ennyi pedig ismereteink nem pusztul el az ismert 2 millión belül. De elpusztulhat ennyi, ha például a 10 millió fajra vonatkoztatunk.

Az evolúció nemcsak a fajok keletkezéséről szól (Darwin), hanem a fajok alkalmazkodásáról, rosszabb esetben pedig a pusztulásáról is. Ahhoz, hogy az ökológia valódi tudománnyá váljék, az szükséges, hogy feltárja, mi a törvény a fajok keletkezését és pusztulását illetően. Más szavakkal, a természet egyensúlyt tart-e a keletkezést és pusztulást illetően, illetve a fajok száma növekszik vagy csökken? A paritás (az egyensúly) ugyan vélelmezhető, de azt bizonyítani kell. (Ez lenne az ökológia feladata.) Ha ezt a törvényt sikerülne bizonyítani, akkor a fenntartható fejlődés fogalmában a fenntartás jelenthetné például ennek az egyensúlynak a fenntartását. Ehhez a fenntartáshoz pedig már hozzá lehetne rendelni egy értelmes növekedést, illetve gazdasági fejlődést is. Az így értelmezett fenntartható fejlődés már figyelembe venné a természeti törvényeket, a környezeti szempontokat, valamint azok változását, és végül az emberi tevékenységet is. Ez már nem fából vaskarika, mert az evolúció -amint az több állatkísérlettel is bizonyításra került- az ember által megváltoztatott környezetben is végbe megy. A fenntartható fejlődés fogalmában így megszűnne az ellentmondás, ráadásul nem kerülnénk ellentmondásba sem az evolúció törvényével, sem a dinamikus gazdasági fejlődéssel. Vagyis, ezzel a megoldással sikerülne a környezeti szempontokat (az ökológiát) a fejlődés motorjaként értelmezni. Ezt a megoldást nevezték korábban a Reális Zöldek "Dinamikus és Organikus Fejlődés Elméletének", amely az internetes keresőkben könnyen megtalálható. A Reális Zöldek ezt a megoldást javasolják.

Végül, az ökológiai szempontot mindenképpen érvényre kell juttatni a fenntartható fejlődés fogalmában. Természetesen, a Reális Zöldekétől eltérő (alternatív) megoldások is elképzelhetők, illetve elfogadhatók. Azonban az alternatív megoldásoknak is figyelembe kell venniük a keret-törvényeket -az evolúciónak a környezetre és fajokra egyaránt érvényes törvényét, valamint a dinamikus gazdasági fejlődés kényszerét-, s azokon belül kell meghatározni a fenntartható fejlődés fogalmát.

Ennek szellemében kívánunk eredményességet, illetve sok sikert a konferenciához.

2014. június 2.







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3655