Az Oroszlányi hőerőmű és a Márkushegyi szénbánya jövőjéről
Dátum: 2014. August 12. Tuesday, 11:10
Rovat: Energia


Egy oldalban a lényeget megfogalmazni, már a művészet tartományába esik. Megpróbálom.

A jelenlegi kormányzati álláspont szerint ez év végén le kell állítani Márkushegyi bányát, ezért egyre több oldalról megfogalmazódik a határidő elhalasztásának igénye. Mivel a bánya egyetlen meghatározó szénfogyasztója az Oroszlányi erőmű, ezért a jövőjük csak együtt vizsgálható.

A bánya-erőmű együttes működése már jó ideje veszteséges, csak politikai döntésekkel sikerült az eddigi üzemet fenntartani. Ebben közrejátszott a munkahelyek megőrzésének szándéka, az oroszlányi távfűtés biztosítása, privatizációs próbálkozások, a helyi érdekek érvényesítése, de leginkább a felelős döntés alóli kibúvás.

Az erőmű hatásfoka alacsony (27 %), a széntermelés hőértékre vetített fajlagos költsége magas. Mégsem szabad az erőmű-bánya együttes jövőjének kérdésében felületesen, részletes elemzések nélkül dönteni. Ugyanis létezhet olyan hosszabb távra kitekintő jövőkép, amely versenyképessé teheti a villamosenergia-termelés jövőjét. E helyen nem kívánok foglalkozni a bányabezárás egy- két éves halasztásával, minthogy az más kategóriába, más döntési szintre tartozik. Mint energetikai szakember úgy látom, utolsó pillanatban vagyunk, hogy a hosszú távú megoldás tekintetében is döntés szülessen, ami viszont felelősen nem hozható meg a legalább legszükségesebb vizsgálatok nélkül. Az elemzés azonban nem terjedhet csak egyszerű gazdaságossági vizsgálatokra (megtérülési idő, várható villamos energia termelői ár), annak komplexnek, rendszerszemléletűnek kell lennie, amely minden fontos regionális és nemzeti célú mérlegelést is figyelembe vesz (akár az EU-s irányelvek ellenében is). Még az is számba veendő, hogy az EU energiapolitikája várhatóan miképpen változik. Ezáltal a vizsgálat horizontja kitágul, mégis a technológia fejlesztésének lehetőségei a meghatározóak, ezért a következő menetben az energetikai szakmának kell a terepet átadni. A lényeg, hogy technológiai fejlesztésre lesz szükség. Versenyképes villamosenergia-termelés úgy nem képzelhető el, hogy előtte nem vállalunk beruházást. A technológiai fejlesztés két változatát is érdemes vizsgálni:

Az egyik megoldás az erőmű hatásfokának jelentős növelése olyan módon, hogy a meglevő berendezések lehetőleg minél szélesebb körben részei maradjanak az új megoldásnak, ami által a pótlólagos beruházási költség lényegesen kisebb, mint egy új erőműé. A széntüzelésé marad a domináns szerep, a villamos teljesítőképesség nő.

A másik változat a válogatott hulladékok regionális hasznosításának lehetőségét hivatott egyúttal megoldani, s nemcsak a hulladék elégetésére gondolva. Ez esetben a hatásfok kevésbé fontos, lényeges viszont az alacsony tüzelőanyag ár. Itt a jelenlegi berendezéseknek még nagyobb hányada maradhat üzemben. A szén, mint tüzelőanyag kisebb szerepet játszik. A teljesítőképesség változatlan marad.

Az előzetes vizsgálatok során meghatározandó az éves szénigény alakulása, majd a bányászoknak kell felelősen nyilatkozni afelől, hogy a kívánt szénmennyiség biztosítható-e, és ahhoz milyen bányászati fejlesztések szükségesek.

Az említett fejlesztések megvalósításához minden szükséges új főberendezés létező gyártmány, tehát megrendelhető. A megvalósítási tanulmányokba előzetes ajánlatok alapján építhetők be a beruházási költségek.

Az Oroszlányi erőmű telephelye jelentős regionális és nemzeti érték. Minden ipari infrastrukturális adottsággal és több évtizedes szakmai kultúrával rendelkezik. Rá építhető az energetikai szakképzés. Továbbra is az erőműből biztosítható Oroszlány távhő-ellátása. Az erőmű az utolsó hagyományos építészettel épült erőmű, minthogy utána már csak fél szabadtéri erőművek épültek. Ezért nem szabad lebontani, és a berendezéseit ócskavasként eladni. Akár múzeumi funkciókat kaphat, ill. a hazai energetikai találmányok megvalósításának telephelyévé is válhat.

A Márkushegyi bánya az utolsó mélyművelésű bányánk, aminek minden lehetőségét és értékét meg kell menteni és a bányászképzés centrumává kell tenni.

Vajon lesz (lehet?) a hazai energetikának „Repülj páva” mozgalma. Talán még meg lenne a szakmai hozzáértés.

Budapest, 2014, aug. 12.

Dr. Petz Ernő






A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3726