Mi ártott legtöbbet a magyar energetikának?
Dátum: 2014. November 04. Tuesday, 17:08
Rovat: Energia


Az ETE Energiastratégiai és Szabályozási Szakosztálya november 3-án „Tulajdonviszonyok az európai és a hazai energetikában, előnyök és kockázatok” címmel vitanapot tartott.

Nekem a vitanap választ adott a fenti kérdésre. Számomra a vitanap legfontosabb tanulsága: az ártott legtöbbet a hazai energetikának, hogy egyes szakmai reprezentánsok – egyesek a vitanapon megszólalók közül is - a rendszerváltás után nem a nemzeti, hanem külföldi államok érdeki szerint alakították a véleményüket! Véleményem szerint a fenti megállapításom igaz 1994-re, és 2014-re egyaránt, a vitanap egyes előadóira és egyes hozzászólóira nézve is.

1995-ben a villamos energia iparág zöme 1.25 milliárd USD ellenében külföldi állami bankok tulajdonába került. Egyetlen tröszti vállalat nem került magántulajdonba!

A vitanap számomra igazolta/ megerősítette, azt a feltételezésemet , hogy az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület (ETE) következetesen, 1992 óta nem a nemzeti érdekek mellett áll ki.

Az ETE a rendszerváltás után 1995-ben a neoliberális politikai elvárásnak megfelelően támogatta a villamos energia iparág dobra verését:
http://realzoldek.hu/velemenyek/2014/06/09/onnek-mi-a-velemenye-a-energiaipar-privatizaciojarol-szavazzon/

A vitanapon az előadók privatizációt emlegettek, de tévedésben vannak, a villamos energia iparágban privatizációra nem került sor. A TRÖSZT vállalati magyar állami tulajdonból, más államok tulajdonába kerültek. Magántulajdonba az energia szektor 1995-ben történt törvénytelen/alkotmányellenes „dobra verésekor” egyetlen tröszti vállalat sem került.

A vitanapon az előadók tévedésben voltak abban is, hogy, magántulajdonban lévő erőműveket, áramszolgáltatót emlegettek. Sőt a multikat is magántulajdonosi jogosítvánnyal ruházták fel.

Szerintem ez akkora szamárság, mint Gellért-hegy, rajta a Szabadszoborral!

1995-ben a német multik bankkölcsönből jutottak magyar állami tulajdonhoz, nevezetesen az 1990-ban hazánkban megalapított Deutsche Bank, budapesti irodájától, tehát német állami pénzből kerültek az áramszolgáltatók és egyes erőművek német és más államok tulajdonába.

Mára a német gazdaság kifulladt. A német állam a magyar energetikában a bővített újratermelésre már nem kíván áldozni.

A multik az elmúlt évek felhalmozott üzleti eredményeit a mérlegeikben „elrejtették”, működésükről, veszteséget mutatnak ki. Az elmúlt években volt olyan multi, amely az üzleti eredményének 30%át osztalék formájában kivitette az országból. Ha nem szégyenkezett volna, eredményének akár 60%-át is osztalék formájában kivihette volna az országból. A cselekedete még csak nem is lett volna törvénytelen. A számviteli törvényt a Magyar Országgyűlés a multik szájíze szerint fogadta el 2000-ben. A villamos energia iparágból 2000-2003 években összesen 158.1 Mrd Ft osztalék áramlott ki: http://realzoldek.hu/pdf/2003_oszi.pdf .

Juhos László, az ETE tagja 1958-tól.

Kapcsolódó írások:

http://www.realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=print&sid=3394

http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3386

http://www.realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3813

http://realzoldek.hu/pdf/XI_1_2006teli.pdf

Utóirat:

Hazaárulás

Hazaárulás állam elleni bűncselekmény, amely megvalósul külföldi kormánnyal, külföldi szervezettel, való kapcsolatfelvétellel vagy kapcsolat fenntartásával, azzal a céllal, hogy sértse az ország –energetikai- függetlenségét, területi épségét vagy alkotmányos rendjét.







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3815