A korrupció Paks kapacitás bővítése projekten kizárt!
Dátum: 2015. February 19. Thursday, 15:36
Rovat: Energia


Bencsik János melléfogott, amikor a fideszes képviselő erősen bírálta szerdán a parlamentben, hogy a kormány titkosítani akarja, milyen vállalkozók és mennyiért vesznek részt a paksi beruházásban.

A Kormány helyesen értelmezte a jogforrást, következetes volt, amikor úgy döntött, hogy nemzetbiztonsági szempontok miatt a beruházás kikerül a közbeszerzési törvény hatálya alól.

Az 1996-ban módosított atomenergiáról szóló törvény kimondja, hogy Paks kapacitását Pakson, blokk/blokkokkal kötelező bővíteni.

A törvény rendelkezésének a teljesítése céljából a szakmai munka a tender kiírás előkészületeivel indult meg. Hat reaktorszállító kifejlesztett reaktora került közel 2000 szempont szerint került vizsgálatra. A vizsgálat eredménye az volt, hogy a hat lehetséges szállító mindegyike kielégíti a tender előkészítés szakaszában támasztott elvárásokat, kivéve a hitel biztosítását, amelyre csak a Rosatom adott ajánlatot, a hat lehetséges szállító közül.

Ezt követően a Kormány elfogadta a tenderkiírás előkészítésében résztvevők és a reális zöldek javaslatát: PAKSRA csak vízzel hűtött és vízzel moderált reaktor típust szabad megrendelni, ezzel a tenderkiírás okafogyottá vált. A reális zöldek hangsúlyozták Paksra más technológiát nem szabad bevinni, csak oroszt!
Sajnos a kormányoldali kommunikáció markánsan nem fejezi ki, hogy Paks kapacitás bővítésének a gyökere, az 1966-ban megkötött magyar –szovjet kormányközi egyezmény.

Az már a mai generációnak a kormány apparátus tagjainak, Bencsik Jánosnak és az ellenzék politikusainak sem ismert, hogy a hetvenes években a KGST-belül szakosodás indult be, hogy melyik KGST ország mit képes gyártani a voronyezsi reaktorokhoz.

A szakosodási folyamat nem versenyeztetés alapján folyt, hanem az országok jelezték, hogy milyen berendezések gyártására van adottságuk. A csehszlovákok a reaktor tartály gyártására vállalkoztak. A mi mostani nagy szerencsénkre. Ezt teszi lehető a négy paksi reaktor üzemidejének húsz évvel való meghosszabbítását.

Mi magyarok vízszivattyúk és átrakó gépek gyártására szakosodtunk, e célból hoztunk létre Zuglóban gyárat.
A zuglói gyár a rendszerváltás után Kft lett és napjainkban a Kft többségi tulajdonosa a Rosatom.

A korrupció Paks kapacitás bővítése projekten kizárt!

A projekt fővállalkozója Rosatom orosz állami cég. Elemi érdeke, hogy a tervezett költségekbe a bővítés beleférjen, hogy nemzetközi porondon a hírneve ne csorbuljon.

A megrendelő kettős könyveléssel működő magyar állami cég, amelynek ellenőrzésére a magyar hatóságuk jogosultak, és az adatai közérdekű adatszolgáltatásként megkérhetők.

A beszállítók körét döntően a Rosatom határozza meg, a négy paksi reaktor 30 éves működése során szerzett magyar tapasztalatok felhasználásával. Például az irányítástechnika szállítójára értelmetlen lenne tendert kiírni.

A SIEMENS, Pakson jól vizsgázott.


. .







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3969