A széndioxidnak nagy szerepe van a szőlő életében
Dátum: 2015. June 10. Wednesday, 13:18
Rovat: Zöld ügyek



Áder János köztársasági elnök Villányban bebizonyította, hogy nemcsak a klíma tudományában, de borászati szakmában sincs otthon!


A Köztársasági Elnök Villányba a borászok körébe is elment a klíma tudományából igazságot osztani. Áder János, államfő meg van arról győződve, hogy minden bajunk forrása a széndioxid.

Reményi Károly, akadémikus, reális zöldek tiszteletbeli tagja mintegy félmillió évre visszamenőleg vizsgálta az összefüggést a széndioxid és a hőmérsékletváltozás között. Ez idő alatt lezajlott több jégkorszak, és több jelentős változás a széndioxid koncentrációban. Reményi akadémikus szerint, ha a hőmérséklet növekszik, pár száz vagy pár ezer éves késéssel követi azt a légköri széndioxid mennyiségének a növekedése. A tudomány művelője szerint nem a széndioxid okozza a melegedést, hanem a melegedés váltja ki a széndioxid koncentráció emelkedését. A villányi borászok tapasztalata Reményi kutatásait támasztja alá. Villányban eddig a klímaváltozás pozitív hatásait érezték. Amíg korábban öt évjáratból egy-kettő, addig mostanában három-négy nevezhető nagy évjáratnak. Szekszárdon a kadarka, a kékfrankos mostanában nagyobb hangsúlyt kap, ezek tipikusan azon fajták közé tartoznak, amelyek a változásra izgalmas, jó válaszokat tudnak adni, Áder János által javasolt idegen fajtákért a villányi borászok nem lelkesedtek.

Heimann Zoltán szekszárdi borász érti a mesterségét.
A borász szerint a felmelegedés miatt a szőlőnek nagyon magas lesz a cukorfoka, az abból készülő bornak pedig az alkoholtartalma, amit a fogyasztók nem kedvelnek, mert a bor elveszítheti “üdítő jellegét”.

Valóban a széndioxidnak nagy szerepe van a szőlő életében. A szőlő, mint minden zöld levelű növény napfény és a benne található klorofil katalitikus hatása folytán a levegő széndioxid tartalmából cukrot állít elő oxigén gáz egyidejű felszabadulásával.

Szekszárdon a kadarka, a kékfrankos mostanában nagyobb hangsúlyt kap, ezek tipikusan azon fajták közé tartoznak, amelyek a változásra izgalmas, jó válaszokat tudnak adni. A jelek szerint Áder János idegen szőlő fajokra vonatkozó javaslata Villányban nem lesz nyerő. A borkészítéssel fél évszázada foglalkozó Tiffán Ede villányi borász a találkozón megjegyezte: Villányban eddig a klímaváltozás pozitív hatásait érezték. Amíg korábban öt évjáratból egy-kettő, addig mostanában három-négy nevezhető nagy évjáratnak.

Gere Attila villányi borász azt mondta, ő nem érzi az éghajlatváltozás hatását, ugyanakkor Vesztergombi Ferenc szekszárdi borásszal együtt azt szorgalmazta, hogy a jövőben fektessenek nagyobb hangsúlyt a vízgazdálkodásra. Arra a területre, amely terület szakmai grémiumának a lefejezéséhez Áder János is statisztált.








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=4073