Egyik tizenkilenc a másik egy híján húsz
Dátum: 2008. January 15. Tuesday, 09:26
Rovat: Energia


Az árampiac nyitását is vita kíséri a kormányoldal és ellenzék között.
Fónagy János, a FIDESZ szakpolitikusa érvelése szerint az állam a legrosszabbkor döntött a piacnyitás mellett. Hogy a „villany” kérdéskörében Fónagy a FIDESZ szakpolitikusa Magyar Nemzetből derült ki a reális zöldek számára (MN.2008.01.10).




A politikus életrajzi adatait tanulmányozva nem gondoltunk arra, hogy energetikai alapképzettség nélkül Fónagy e szerepkörre vállalkozik. Azért is megjegyezzük ezt a tényt, mert Kovács Lászlót a kormány küldte ki Brüsszelbe energetikai biztosnak és Kovács kinevezését a magyar ellenzék arra hivatkozással fúrta meg, hogy Kovácsnak nincsen energetikai alapképzettsége.

Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy a politikus a párt szakértőivel felvértezve lehet egy terület szakpolitikusa, ha a politikus alapképzettségéből ez nem vezethető le.

Nem tudjuk Fónagynak ki szakért, de azt igen, hogy a FIDESZ országlása idején Kaderják Péter került a Magyar Energia Hivatal élére és Kaderják a hazai árampiac minél előbbi liberalizációjának első számú szószolója lett.

2002 után az SZDSZ került helyzetbe. Állítjuk Kóka Jánosnak az árampiac nyitására javasolt tempója, csigalassúságú volt Kaderják által javasolt tempóhoz képest.

Kóka János szakmai súgója Hatvani György, helyettes államtitkár.

Hatvani a villany piac és a krumpli piac közé egyenlőséget tett. Hatvani által képviselt eszmeiségről a reális zöldek kritikusan szólt. Kritikai észrevételeinket a Reális Zöld valóság című környezetpolitikai kiadványainkban folyamatosan közzé tettük. Az 1994-től kiadott valamennyi Reális Zöld valóság elérhető a honlapunkon. Mindenkinek módjában áll tanulmányozni, mit mondtak a reális zöldek a villany piac nyitásáról az elmúlt tíz évben, és azt is mit javasoltunk Hatvaninak.

Ezúttal csupán a Reális Zöld valóság 2006. évi téli számára utalunk.

2006-ban az energetikai kormányzatnak a következőt javasoltuk: „Az energetika olyan terület, ahol egyedül a piaci mechanizmusok nem oldják meg a felmerülő problémákat.”

A teljességhez tartozik, hogy miután Hatvani kikerült az állami hivatalnoki körből nyilvánosság előtt úgy szólt, hogy most már módja van a kérdéskört szakmailag korrekten tálalni.

A liberalizált villanypiac legnagyobb kritikusa és így a jobboldali média kedvenc riport alanya dr. Járosi Márton.

Járosi helyesen állítja, hogy az Antall kormány előkészítette a privatizációt, a Horn kormány végrehajtotta, a FIDESZ –kormány előkészítette a liberalizációt, az MSZP –s kormányok ezt hajtják végre, mi pedig „megisszuk a levét”.

Járosi megállapításhoz csupán annyit teszünk hozzá, ha az Antall kormány idején a privatizáció előkészítése nem abban a mederben történt volna, amelyben megtörtént akkor az a lé, amit ma innánk akár kellemes ital, is lehetne.

Járosi az Antall kormány idején helyzetben volt, módjában állt volna nem szétverni a tröszt szakmai szervezetét, hanem egyben tartani.

Járosi azonban, ahelyett, hogy mentette volna az energetikai szakértelmet, nem tűrte a kritikát, kritikusaitól megszabadult, dölyfös volt.

Járosi bosszúja elől kitérni, a szakembernek a menekülésre két út állt rendelkezésére, egyrészt az azért van állásom, mert nincs álláspontom, vagy azt súgom, amit a politikusok hallani akarnak elv elfogadása. A jelek szerint Járosi 1992-94 között sikeresen döngölte bele az energetikus fejébe a fenti elveket, de az is lehetséges a fejek szakmai értelemben, azóta kiüresedtek? (Kos)











A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=414