Hatásfokról másodszor
Dátum: 2008. January 18. Friday, 12:30
Rovat: Energia


Az erőművek hatásfokáról a rendszerváltás óta nem sok szó esett.
Energetikusok, közgazdászok, zöldek, politikusok egyaránt a magyar energia hatékonyságot veszik górcső alá.


Az energiahatékonyságnak ugyan sok köze az energiagazdálkodáshoz nincsen, de kiválóan alkalmas a lényeg elkendőzésére, a közvélemény félrevezetésére.

A fenti folyamatot törte meg Mártha Imre a MVM kereskedelmi igazgatóhelyettese, a társaság vezérigazgató helyettese az Energiapolitika 2000 Társulat, január 14-i ülésén.

Mártha, a Társulat január 14-i ülésén bemutatta a hazai erőmű park hatásfokát.

Mártha, jogosan utalt arra, hogy a hazai erőmű park hatásfoka messze alatta van az elvárhatónak.

Mártha, alapképzettségét tekintve közgazdász, közgazdásztól a rendszerváltás óta első alkalommal halottunk szólni hatásfokról, és ez Márthát dicséri.

A rendszerváltás óta a közgazdászok élenjárnak abban, hogy az energiahatékonyság magas hazai volta problémáját saját térfelükről az energetikusok térfelére tolják át.

A „Hatásfok” című írásunkban (Honlapunkon elérhető) szóltuk arról, hogy Büki Gergely professzor az Energiapolitika 2000 Társulat január 14-i ülésén felszólalásában hatvan százalékos erőmű hatásfok elérését reális célnak mondta. Büki lényegében Mártha fenti bemutatására reagált.

A Professzornak teljesen igaza van. Csak hát a Társulat ülésén jelen volt a Magyar Rádió Vasárnapi Újság szerkesztőségnek a munkatársa is. Ilyen esetben veszélyes, ha egy tekintélyes személyiség csupán az érem egyik oldaláról tesz említést. A média úgy tesz, mint az a Magyar Nemzet 2008.január 10-i száma 11.oldalán megjelent írásokból a témához értőnek kiderül, a gondolkodót igyekszik lejáratni a jobboldali média, főleg, ha a gondolkodó állami cég képviseletében szólal meg.

Bükitől elvárható lett volna, hogy a hallgatóság előtt az érem másik oldalára is utaljon.

Nemcsak arra, hogy a magas erőmű hatásfok a gázturbina alkalmazásával érhető el, hanem a gázturbina alkalmazása milyen folyamatokat indított el, különessen a magyar erőmű park viszonylatában.

Ezt követően a reális zöldeknek az ülésen jelenlévő képviselőjének a fejében a következő vízió kattant be.

A Vasárnapi Újság műsorszerkesztésében megint arról készül műsorblokk, hogy minden, ami az energetikában a múltban történt az rossz volt, már mint az, ami tröszt idején történt, amelynek jogutódja az MVM Zrt. A Magyar Nemzet fenti számában Gyürk András, néppárti európai parlamenti képviselő az MVM-et okolja a drága magyar villany ár miatt. A múltra vissza mutogatás a félműveltek fegyvere.

1992-ben a Magyar Energetikai Társulat (MET) alakuló ülésén az alakuló ülés karmestere Járosi Márton volt.

Járosi, az alapító közgyűlésen felolvasta a MET megalakulásának a célját, annak a közleménynek a tervezetét, amelyet az alakuló közgyűlés képviseletében a sajtónak küld meg, a megalakulást követően.

A Járosi fogalmazása szerint a célok között szerepelt a MET megalakulását az is szükségessé teszi, hogy minden, ami az energetikában, a múltban történt hiba volt. A Magyar Energetikai Társulat 1992-ben sorra került alakuló ülésén jelen volt a reális zöldek elnöke is, Juhos László.

Juhos felszólalt és kérte a fenti szöveg rész módosítását. Juhos szerint a múltban követett energia politikában nem minden volt hibás, voltak hibák is, de sok tekintetben sikeres volt a rendszerváltozás előtt követett energia politika.

Járosi, kérte az alakuló közgyűlést szavazzon Juhos módosító javaslatáról.

Elnökünk módosító javaslatát az alakuló közgyűlés elfogadta.

Járosi szünetet rendelt el, visszavonult a közelben lévő Büki szobájába, ugyanis Büki szobájában már akkor volt komputer, átírta a MET megalakulásáról a sajtó számára kiadásra kerülő közleményt. Majd folytatódott az alakuló közgyűlés. Valaki javasolta Juhos funkcióra történő megválasztást, a javaslat nem kapott többséget.

Négy nap múlva Járosi megjelent a Fő utcában, és kettő hónap múlva elnökünk Juhos már nem volt található a Fő utcában, ahol egyébként előtte negyven évig igen. Elnökünk szerint a Fő utcába a félműveltek jöttek 1992-ben.

Kerényi A. Ödön, állami díjas, a villamos művek nyugalmazott főmérnöke ellentétben a reális zöldek elnökének a vélekedésével nem félműveltek, hanem részműveleteknek tartja számos a magyar energiapolitikáért aggódóan megszólalót.

Kerényi szerint a múltban is voltak részműveltek, mint napjainkban és akkor is, mint napjainkban senki sem figyel oda részműveltek által mondottakra.

Kerényi szerint a nagyobb baj az, hogy a kormányzati apparátusban nincs a magyar energia politikát alakító markáns egyéniség.

Kerényivel ellentétben a reális zöldek veszélyesnek tartja a részműveltek megszólalását, különösen akkor, ha az illető tiszteletre méltó egyéniség.(Uhu)








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=418