Mentsük meg a hazai villamosenergia-ellátást!
Dátum: 2015. December 08. Tuesday, 13:42
Rovat: Energia


Az Energiapolitika 2000 Társulat állásfoglalása

A hazai villamosenergia-ellátás évtizedek óta jó minőségű, kiegyensúlyozott és biztonságos.

Hála a sok évtizedes múltra visszatekintő szakértelemnek, a jó állapotban lévő nagyfeszültségű hálózatnak, a széleskörű nemzetközi kapcsolatoknak, a hatékony hálózati védelmeknek és a versenyképes hazai termelő kapacitások megfelelő rendelkezésre állásának. Egyetlen — eredendő — gyenge pontunk van: az energiahordozók szűkössége! Ez vezetett oda, hogy Lévai András professzor már a múlt század ötvenes éveitől szorgalmazta az atomenergia alkalmazását, ami talán a legsikeresebb energetikai döntésünk volt.

Sajnos mára Pakson és a mátrai lignit erőművön kívül alig-alig rendelkezünk piacképes villamosenergia-termelő kapacitással, ezért magas a villamos energia import arányunk, amely — hosszabb távon — komoly ellátás biztonsági kockázatokkal jár. Az import forrása jórészt elavult, többé-kevésbé környezet szennyező szénerőmű, melyekre tartósan nem lehet számítani. Az alacsony hazai termelési arány megnehezíti a sokak által favorizált szél és nap erőművek számottevő elterjedését is: ha nincs hazai erőmű, nincs mivel pótolni a csaknem kiszámíthatatlanul fellépő termelés kiesésüket. A MAVIR Zrt. által becsült megújuló beruházási lehetőségek, csak egyéb hazai erőműépítés esetén közelíthetők meg.

Fentiek miatt a körülményeinknek megfelelő erőműveket kell építeni, mindenekelőtt atomerőmű blokkokat és valószínűleg különféle gázturbinás konstrukciókat is. Mindezek létesülésének függvényében, fokozatosan – gazdasági teherbírásunk és technikai korlátaink függvényében – lehet növelni a megújuló források belépését a magyar villamosenergiarendszerbe. A megújuló forrásokra is ki kell terjeszteni a villamos-energia nagykereskedelmi piac szabályait vagyis támogatások nélküli költséggel kell értékelni őket. A már üzemelő és újonnan belépő megújuló kapacitásokat pedig be kell vonni a Mavir Zrt. aktív rendszerirányító tevékenységébe.

Bár társulatunk deklaráltan a klímaszkeptikusok táborába tartozik, reménykedünk abban, hogy talán a most folyó „klímacsúcs” hozzájárul ahhoz, hogy megszűnik, az un. „klímavédelem” talán legnagyobb önellentmondása: a nukleáris energiatermelés mellőzése annak ellenére, hogy toronymagasan ez a leghatékonyabb és leggazdaságosabb eszköz a „klímavédelem” által áhított célok elérésére.

November utolsó napjaiban két figyelemre méltó hazai energetikai dokumentum született: a Magyar Atomfórum Egyesület állásfoglalása a paksi atomerőmű fejlesztésével és a MAVIR Zrt. elemzése a hazai erőművek elkövetkező 10-15 évre vonatkozó kapacitásviszonyaival kapcsolatban. Társulatunk nagy örömmel és egyetértéssel fogadta mindkét dokumentumot, melyekhez fenti állásfoglalásunkkal csatlakozunk.

Budapest, december 7.

Energiapolitika 2000 Társulat Elnöksége







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=4228