A szénalapú villamos-energia termelés
Dátum: 2016. February 05. Friday, 17:51
Rovat: Energia


ELGONDOLÁS
magyar fűtőanyag (lignit) felhasználásáról

25 esztendőben eddig Magyarországon senki sem vizsgálta az emberi létezésünk szempontjából legfontosabb gazdasági feltételt, azt, hogy a napi életünk fenntartásához szükséges hazai pénzállományt, egy adott technológia, és annak tulajdonviszonyai, gyarapítják, vagy éppen kiáramoltatják az országból. Ennek vizsgálatára Dr. Korényi Zoltán, a GDP helyett a GNI (Brutto Nemzeti Jövedelem), azon belül az "Energiafogyasztók kifizetéseinek országban maradó hányada" - angolul: "Domestic use of Revenues (DuR)" - fogalom használatát javasolja.

A szén/lignitalapú villamos energiatermelés ennek a szolgálatában áll.

A negyvenéves Mátrai Erőmű, magyar fűtőanyaggal való fejlesztésére a tervezés 2008-ban kezdődött meg, az MVM és az RWE közös gondozásában.
2011-ben a terv politikai döntés áldozatává vált.

Sajnos, 2016-ban a szakmának szembe kell néznie azzal, hogy a dekarbonizált Európai gazdaság víziójába a hagyományos Mátra nem fér bele.
A szénalapú villamos-energia termelés fennmaradásának feltétele a CO2 leválasztásra alkalmas technológia beépítése, és a leválasztott széndioxid feldolgozása, hasznosítása.

A Kormány vegye figyelembe, hogy Mátra fejlesztése állami részvétel nélkül nem realisztikus. (Paks bővítése előtt több mint 5000 MW kapacitás létesítése szükséges (MAVIR).

A reális zöldek javasolják, hogy a 2011-ben leállított terv egészüljön ki CO2 leválasztással. Majd meg kell kezdeni a 2011-ben megszakított terv változat EU-val egyeztetését, azzal az ígérettel, hogy a CO2 leválasztás pótlólag megvalósul.

Németország, a megújulókat követően a legtöbb villanyát külszíni fejtésű szénerőműkkel termeli, és a francia atomerőművek és a környező országok villamos energia rendszere nélkül saját lábán képtelen volna megállnia.







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=4270