A Duna ügye, Szigetköz vízellátása nem politikai, hanem szakmai kérdés!
Dátum: 2016. February 18. Thursday, 17:09
Rovat: Közéleti magazin


Állítja Németh Zsolt (FIDESZ) az Országgyűlés Külügyi bizottság elnöke.

A Magyar Tudományos Akadémia Környezettudományi Elnöki Bizottság, „A SZIGETKÖZ ÉS A CSALLÓKÖZ REHABILITÁCIÓJA: LEHETŐSÉGEK ÉS KOCKÁZATOK” című konferenciájára, 2016.01.26-án került sor. A szakmai konferencia megtartására a MTA elnökét Lovász László urat, Dr. Trócsányi László, igazságügyi miniszter kérte fel.
A konferenciára meghívást kapott, és konferencián megszólalási lehetőséget a Duna Charta.

Duna Charta önmagáról ismerte el, hogy politikai alapon szerveződött grémium:
„A Duna Charta politikai alapon szerveződött a szó nemes értelmében, tehát a közvélemény befolyásolására és egy döntés kikényszerítésére közügyben. Politikai ügyben működünk október óta, politikai eszközökkel. A pártsemlegességünk ma is fennáll, de egy olyan küzdőtérre léptünk, amelyen pártok vannak jelen. Menet közben tudtuk meg, mely pártok támogatnak bennünket, és melyek fordulnak szembe velünk; ez előre korántsem volt tudható, kivéve az MSZP-t, ott nem voltak illúzióink. Innentől kezdve azokkal a pártokkal konfrontálódtunk, amelyek szerintünk a Duna ügyében egy végzetes, kártékony lépést akarnak végrehajtani. Egyértelművé vált, hogy minden szakmai és jogi érv, minden tömeges tiltakozás dacára a Horn-kormány meg akarja építeni a vízlépcsőt. A környezeti hatástanulmány csak fügefalevél, nem az készül, hanem egy hatásvizsgálati jelentés.

(Forrás: Magyar Narancs. 2012. október 26-án a politikai alapon szerveződött Duna Charta, konferenciát tartott Magyar Tudományos Akadémián.)

http://vakbarat.magyarnarancs.hu/belpol/a_duna_sorsa_most_dol_el_lanyi_andras_iro_duna_charta-63550?pageId=79

Felvetődik a kérdés, hogy az MTA Környezettudományi Bizottság egy „csontig” szakmai fórumra miért hívott meg politikai alapon szerveződött társaságot? Feltehetőleg a Duna Charta meghívását a Miniszter javasolta.

Közzé tesszük a Duna Charta, csúsztatásokkal teli a közlemúltan a konferenciáról kiadott közleményét:
2016. február 17., szerda 16:52

A Duna Charta Egyesület közleménye

Budapest, 2016. február 17., szerda (OS) - Több gát, kevesebb víz. A magyar-szlovák tárgyalások felfüggesztését kéri a Duna Charta.

A Duna Charta Trócsányi László igazságügyi miniszterhez fordult a magyar-szlovák vízmegosztási tárgyalások ügyében.

Levelünkben a tárgyalások felfüggesztését, és a Baranyai Gábor miniszteri biztos által előterjesztett megegyezési javaslat felülvizsgálatát kérjük, mivel az MTA január 26-án tartott konferenciáján minden magyar előadó azt hangsúlyozta, hogy csak további vizsgálatok alapján lehetne felelősen dönteni a szigetközi Duna-szakaszon tervezett műszaki beavatkozásokról.

Vizsgálat elrendelését javasoljuk annak kiderítésére, hogy ténylegesen folytattak-e a törvényes előírásoknak megfelelő stratégiai környezeti vizsgálatot (SKV) a miniszteri biztos által támogatott négygátas duzzasztás megalapozására.

A szigetközi Duna-szakasz rehabilitációja évszázadokra meghatározhatja a Duna-táj arculatát, ezért elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a SKV elkészítésével az adott tudományos szakterület specialistái helyett egy mindössze négytagú szakértő testületet bíztak meg.

A Duna Charta álláspontja szerint amit Baranyai Gábor előkészített, az nem rehabilitáció, hanem a folyamszakasz teljes leszabályozása a vízépítő lobbi elképzeléseinek megfelelően, elemi ökológiai érdekeink rovására. Mindez a nemzetközi jogvitában eddig képviselt magyar álláspont feladása egy olyan megoldás érdekében, amely hosszabb távon fokozza az ivóvíz-bázisok elszennyeződését és növeli az árvízszintet.



A Duna Charta elnökség
Kiadó: Duna Charta Egyesület

A MTA Környezettudományi Bizottsága által szervezett konferencia késő délután fejezte be a munkáját. Az előadó teremben gyakorlatilag annyian voltak, mint a konferencia megkezdésékor 10:00 órakor.
Tanú, tehát bőven van, aki igazolja, hogy a Duna Charta fenti közleménye nem tényszerűen utal a konferencián elhangzottakra.

A reális zöldek szerint a Duna természeti tőkéje csak vízlépcsők építésével őrizhető meg!
A Reális Zöldek Klub felkéri, Orbán Viktor miniszterelnököt Magyarország ne ellenezze vízlépcsők építését a Dunán, mint ahogyan ezt a Duna stratégia keretében a magyar EU soros elnökség idején a kormány tette.
A Duna magyarországi szakászán a Duna és környezetének természeti tőkéje a jelen és a jövő nemzedék érdekében csak vízlépcsők építésével őrizhető meg.

A reális zöldek eszmeiségével és gondolkodás módjával sokan egyet értenek.
Vízlépcsők építését a Dunán támogatja a Magyar Tudományos Akadémia!

A Duna medre a folyó magyarországi szakaszán mélyül. Tovább szárad a Duna- Tisza közi homokhátság a talajvízcsökkenés miatt. Csökken a mezőgazdaság fejlesztését szolgáló öntözés lehetősége. Veszélybe kerül az ivóvíz bázis ugyancsak a talajvíz csökkenés miatt. Nem fejlődik a vízi és part menti turizmus, amit az állandó vízszint segítene.
A reális zöldek bíznak abban, hogy az Orbán kormány szakít a Medgyessy kormány 2004-ben meghozott alkotmánysértő kormányhatározatával, amely szerint újabb keresztgát a Dunán nem építhető.

Juhos László a reális Zöldek Klub elnöke









A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=4287