Dr. Petz Ernő: Nagy plakát – nagy félrevezetés
Dátum: 2016. May 06. Friday, 21:33
Rovat: Energia


Az alábbi ábrán látható nagyméretű plakát a metróban látható, a Hortobágyon található kilenclyukú híddal. Hogy miképpen kerül e kedves híd a Paksi Atomerőművel egy plakátra, az sem világos, dehogy e félrevezető állítás miképpen érdemesül egy ilyen hatalmas plakátra, az egyenesen megdöbbentő. Annál is inkább, mert a Paksi Atomerőmű szakemberei pontosan tudják, hogy az állítás egyszerűen nem igaz. Miről is van szó? „A PAKSI ATOMERŐMŰ NÉLKÜL  40 év alatt több száz millió tonna káros anyag került volna a levegőbe.” 


A „káros anyag” elég általános megfogalmazás, de tudhatjuk, hogy e mondat „megalkotói” a szén‐ dioxidra céloznak, minthogy, ha a Paksi Atomerőmű  nem létezne, akkor az általa termelt villamos energiát hagyományos (szén‐, olaj‐  vagy gáztüzelésű) erőművekben kellett volna megtermelni.

Ezeknek a szén‐dioxid kibocsátása is elég eltérő, ezért a plakáton szereplő „több száz millió tonna” mennyiség csupán slendrián becslésnek tekintendő. Szakemberektől az ember többet várna. De ez a kisebbik baj. A nagyon nagy hazugság, hogy a szén‐dioxid nem káros anyag, nem
környezetszennyező, sőt minden földi élet egyik legfontosabb életfeltétele, hiszen a növényvilágban lezajló fotószintézis a levegőben levő szén‐dioxidot hasznosítja. Ezáltal válik lehetővé a napsugárzás energiájának a szénhidrogének (szerves anyagok) energiatartalmává való transzformálása. Ez a természetnek az egyik legnagyobb csodája, az energiahordozóink örökös „műhelye”. Ezért a szén‐dioxidot nem túlzással életelixírnek is nevezik.

Persze tudjuk, honnan fúj a szél, ha egy plakát nem is tartalmazhatja. A klímahívők szerint ugyanis a szén‐dioxid felelős a globális felmelegedésért, csakhogy ez sem igaz. A klímavédők tábora mégis óriási: idetartoznak általában a politikusok, a kormányok, a G7‐ek társasága, élükön az ENSZ, annak kormányközi testülete (IPCC), amely a világméretű  klímakutatást irányítja és finanszírozza (eddig mintegy 40 milliárd dollárral) és természetesen a megvásárolt újságírók és komplett szerkesztőségek.   

A múlt év végi ENSZ‐klímacsúcs előtt még a pápa is csatlakozott.  Álljon itt pl. a köztársasági elnökünk egyik friss megnyilatkozása: „Ha a mostani ütemben folytatódik az üvegházhatású gázok kibocsátása, tizenöt év múlva garantáltan bekövetkezik a Föld átlagos hőmérsékletének 2 Celsius‐fokos emelkedése – hangsúlyozta Áder János az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpontjának szakemberei előtt tegnap. A köztársasági elnök szerint ezért a lehető  legrövidebb időn belül túl kell lépni a fosszilis energiahordozókon alapuló gazdasági modellen. „Szorít az idő” – fűzte hozzá az államfő (MTI, 2016. febr. 29).  No comment. Egyenesen megmosolyogtató, hogy a köztársasági elnök mindezt éppen a fizikusoknak mondja el. Javasolom e honlapon, néhány kapcsolatos cikk újraolvasását.

Röstellem már sokadszor leírni, hogy a mérési adatok szerint az utóbbi két évtizedben nincsen globális felmelegedés, és a valóban egyre növekvő szén‐dioxid nem is okozhatná azt, mivel csak csekély mértékben üvegházhatású gáz. Csupán egy keskeny frekvenciasávban képes elnyelni a Nap infravörös sugárzását. Oly sokszor írtam már mindezekről e honlapon azzal a szilárd meggyőződéssel, hogy végül a valóságos tudományos eredményekre támaszkodó klímafelfogás, klímapolitika fog győzedelmeskedni. Valamely állítás igazságtartalma nem függ attól, hogy hányan hisznek benne.

Attól meg pláne nem, hogy a politikusok, ill. politikai irányzatok, geopolitikák érdekvezérelten miképpen viszonyulnak hozzá. A most világszinten konszenzussal elfogadottnak kikiáltott klímapolitika akár rövid időn belül is összeroppanhat. Hazugságra ugyanis nem építhető a klíma‐ és
annak alárendelt energiapolitika. S mivel e tévúton járó klíma‐  és energiapolitika zászlóvivője Németország, és ennek következményeként az Európai Unió, ezért az összeroppanásuk is itt fog bekövetkezni.

Mindezek tükrében érdemes újragondolni: a Paksi Atomerőműnek valóban az egyik fontosnak deklarált előnye, hogy nem bocsát ki szén‐dioxidot? Nem kellene a plakátot minél előbb csendben eltávolítani és inkább azzal foglalkozni, hogy az erőmű  üzeme során radioaktív hulladékok
keletkeznek, amelyeknek kezeléséről, átmeneti és végleges tárolásáról korrektül tájékoztatni kellene a lakosságot, ha nem is nagyméretű plakátok útján.

Lukács Csaba a brüsszeli terrortámadásokkal kapcsolatban írja (Ostrom alatt, MN 2016. márc. 23.): Ideje nagyon sok mindent újragondolni Európában. Az elmúlt egy‐két évben megkérdőjelezhetetlennek hitt elvek, ideológiák, tabuk dőltek meg, és ha nem vonjuk le gyorsan a
tanulságokat, és nem lesz megfelelő  válaszunk a kialakult helyzetre, végzetesen elkéshetünk.

Figyelmeztetése az EU klíma‐ és energiapolitikájára is érvényes.


(Petz Ernő, 2016. 03. 24.)


Forrás: http://energiaakademia.lapunk.hu/tarhely/energiaakademia/dokumentumok/201603/nagy_plakat.pdf


Nagy Plakat by Reálzöldek Reális Zöldek Klub







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=4348