A magyar vízügyi tudományosság degradálódott
Dátum: 2016. June 11. Saturday, 10:09
Rovat: Vízügyek


A VITUKI kormányzatokon átívelő elsorvasztása, majd megszüntetése máig ható irreverzibilis és jelentős hiba volt.
A magyar vízügyi tudományosság degradálódott.
(Forrás: Szöllösi - Nagy András)

A vízkutatási programot indít és kutatóközpontot nyit a Magyar Tudományos Akadémia, hangzott el a legutóbbi közgyűlésen. Roppant merész terv, hiszen a tudományágat harminc éven át csak a víz alá nyomták. (Forrás: Palugyai István, Népszabadság újságírója, 2016. június 11. )

A reális zöldek szerint politikai hatalom önmagát kívánta megtámasztani a VITUKI–felszámolásával!
A konfliktusok elkerülése érdekében a VITUKI már 1995-ben kénytelen volt beállni a politikai széljárásba!
„A Duna környezeti és hajózási Projekt” Rajka- Budapest megvalósíthatósági tanulmányban a VITUKI a duzzasztásos megoldás kérdését nem javasolta vizsgáltatni. A VITUKI elgondolásának a hátterében az állt, hogy holland kormány pénzéből elvégzett vizsgálat a duzzasztásos változatot ugyan nem dolgozza fel, de kizárásos alapon az egyetlen megoldás Pozsony-Budapest között szakaszon a hajózási paraméterek biztosítása csak duzzasztással lehetséges.
Az angol nyelven elkészült PROJEKT igazolta a VITUKI feltevését.
Az angol nyelvű összeállítást Szilvássy Zoltán fordította magyar nyelvre.
Az SZDSZ vezetésű tárca meghamísítva a duzzasztásra vonatkozó rész kihagyásával tette közzé a projekt magyar nyelvű változatát.
.


Gátszakadásokról
A Tiszán két gátszakadás volt.
Az első: az1947/48 évi árvíz átszakította és a beregi öblözetet mintegy 140 millió m3 víz árasztotta el.
A VITUKI 1961 évi jelentése (Témaszám 6.3.1) megállapította, hogy „… amíg a szűkület fennáll, az 1947/48 évi árvízkatasztrófához hasonló helyzet megismétlődését nem lehet véglegesen kiküszöböltnek tekinteni.”
Ezt követően vette a kezdetét a politikának a beavatkozása a vízügybe a rendszerváltásig azonban a politika szakmai kérdése sohasem avatkozott be.
Nem így a rendszerváltás után. A rendszerváltás után a politika vízügyi szakmai kérdésekbe is beavatkozik, és ez napjaikban is így van.
A rendszerváltó politikai elit nem csak vízügyi szakmai kérdésekbe avatkozik be, hanem szétverte a vízügy szervezetét. Az i betűre a pontot a második Orbán kormány tette fel, a vízügyet két tárca felügyelete alá helyezte, majd a hibáját elismerte, azzal, hogy az egész vízügyet a belügyhöz rendelte, a katasztrófával együtt.
A VITUKI megállapítása süket fülekre talált. Ezért aztán 2001. március 6-án kedden 13 óra 30 perckor Tarpa és Tivadar között átszakadt a Tisza fő védvonala.

1999-ben a reális zöldek összegyűjtötték, hogy a rendszerváltás után a médiában milyen minősítésék jelentek meg a médiában:
· a „vizesek” rákos daganat a nemzet testén, hidrofasiszták, technokrata terrorbrigád,
· a túlcentralizált vízügyi szervezet a csődöt mondott politikai rendszer lenyomata,
· a kommunista korszak öngyilkos öröksége , a vízügyi lobbinak az a célja, hogy állami beruházási pénzeket megszerezzen és részben saját jövedelmévé alakítson, most tehát a hulla kirablása folyik,
· A sztálinista gazdasági struktúrák ebben az országban változatlanul tovább élnek,
· Nincs kártékonyabb mint egy vízépítő mérnök....és így tovább,


https://www.scribd.com/doc/315409199/2016-05-09-MTA-Viztudomanyi-Konferencia-EB-7-jav-1-Szoll%C5%91si-NagyAndras








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=4396