NYILATKOZAT - 2016. október 20-án
Dátum: 2016. October 20. Thursday, 20:17
Rovat: Média


A nyilatkozat válasz a NEMZETI MÉDIA -és HÍRKÖZLÉSI HATÓSÁG felhívására.

A VÉGZÉST, amelyben a Hatóság felhívását kiadta a HATÓSÁG MN/30110-4/2016. ügyiratszámon tartja nyilván.


Miért sértette a kiegyensúlyozott tájékoztatás törvényi követelményét a Médiaszolgáltató, a Kossuth Rádió, Vasárnapi Újság, 201610.02-án 6 órai kezdettel sugárzott műsora?

A fent műsorszám feldolgozta, emlékezett a Felvidékről intézményen az anyaországba áttelepítet magyar családokról.
A műsorban nem került kifejezésre a Felvidékről áttelepítettek bankszámlán lévő megtakarított pénzének a sorsa.

Az áttelepítésre Csehszlovákiának a párizsi békeszerződés adott lehetőséget.
A párizsi békeszerződés 5. cikke Magyarországot kétoldalú tárgyalásokra kötelezte Csehszlovákiával.
A kétoldalú tárgyalások keretében a Felek megegyeztek, hogy a csehszlovák kormány által kitelepítésre ítéltek minden ingóságukat magukkal hozhatják az anyaországba, a magyar kormány kérésére megtakarított bankban elhelyezett pénzüket nem.
A magyar kormány kérte a csehszlovák kormányt, hogy az áttelepítésre kerülők bankszámláját fagyassza be.
A magyar kormány kérésének a hátterében az állt, hogy a párizsi békeszerződés Magyarországot, Szovjetuniónak 200 millió egyesült államokbeli dollár jóvátétel megfizetésére kötelezte.
Csehszlovákiának fizetendő magyar jóvátétel és más kérdéseket a párizsi békeszerződés a FELEK kétoldalú (csehszlovák –magyar) megállapodására bízta.
A FELEK kétoldalú tárgyalások keretében a magyar kormánynak sikerült elérnie, hogy az anyaországba áttelepített 89 ezer magyar család bankszámláján pénzének összegével a magyar kormány kevesebb jóvátételi összeget fizetett Csehszlovákiának.
A zsidókat az anyaország többszörösen kárpótolta, az intézményesen Magyarországra áttelepítetek a saját megtakarított pénzüket nem kapták vissza. Az intézményesen Magyarországra áttelepítettek megtakarított pénzének ügye a Rákóczi Szövetség kezdeményezésére 1990 után négy évig több alkalommal a Magyar Országgyűlés plenáris ülésén napirendre került.1994 után a kérdéskör elhalt.
Az én családom érintett az fentiekben. Családomnak két bankszámlán 198 ezer korona megtakarított pénze volt.
Családom POZSONY – LIGETFALUBÓL került áttelepítésre.
Ismert történelmi tény, hogy Ligetfalú a 1938-ban, születésem évében a III. Németbirodalom része lett. Apám megtakarított pénze német márkában állt előtt, amelyet a világháború után az akkori árfolyam értékkel váltottak át koronára a csehszlovák hatóságok.
Mint érdekesség írom a ligetfalusi hentes foglakozású szomszédunk, aki szintén áttelepítésre került megtakarítását nem pozsonyi, hanem bécsi bankban helyezte el, 1943-ban.
A hentes gyermekei miután a Kádár rendszerben lehetővé vált nyugatra utazni a bécsi banktól kamatokkal együtt hozzá jutottak a családjuk megtakarított pénzéhez.

Budapest, 2016. október 20.

Juhos László, Rákóczi Szövetség, alapító tagja













A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=4535