Ujhelyi Géza: Atomerőmű vagy megújúló források?
Dátum: 2017. March 14. Tuesday, 14:25
Rovat: Energia


Úgy gondolom a kérdés felvetésének megítélése szempontjából célszerű lenne néhány alapfogalmat tisztázni.

Magyarország villamosigényének csúcsterhelése 6300-6500 Mw között alakult ki az elmúlt időszakban. Ebből a jelenlegi atomerőmű 2000 MW-t tud ellátni. A Mátrai ligniterőmű 966 MW teljesítőképességű. A kettő együttesen tehát 2966 MW-ot jelent , tehát a különbséget más hazai és import forrásokból kell biztosítani. Jelenleg az import esetenként már 40 %-ot is eléri s így ez messze meghaladja az egészséges arányt.

A jelenlegi atomerőmű egységeit 2032-2037-ig le kell állítani s a Mátrai erőmű gépegységei ugyancsak elöregedtek s leállításra kerülnek. Paks II. legkorábban 2025-ben kerülhet üzembe. S egy-egy erőmű építési ideje 6-10 év között van , attól függően, hogy milyen erőművet építünk.

Nos ez a jövő!

Gondolom nem kell hozzá nagy szakértelem, hogy feltegyük a kérdést s akkor honnan lesz villamos energiánk?

Ugye itt jön képbe a megújuló forrás a szél és a nap. Hát igen ez valóban létező lehetőség, de sajnos azt nehezen akarják sokan megérteni, hogy ezek egyedül nem képesek a villamosenergia ellátást biztosítására!!!

Nézzük például Németországot, mely 2000 -ben elhatározta , hogy 2050-ig villamosenergia termelését 80 %-ban megújulós termelésre állítja át. Az eddig eltelt 17 év alatt szerzett tapasztalatok azonban megmutatták ezen célkitűzés buktatóit.. Úgy gondolom nem árt ezeket megismerni, mielőtt elhamarkodott vélemény kerülne a közbeszédbe s esetleg teljesen hibás irányba vinné az ügyek alakulását, melyre sajnos már volt példa!

Németországban napjainkig 50 ezer MW teljesítőképességű szélerőmű és 41 ezer MW teljesítőképességű naperőmű épült. A német villamos energia rendszer csúcsterhelése 80 ezer MW körül van. Vagyis a megújulók - ha mindig fújna szél és sütne a nap - együttesen ( 91 000 MW ) -már most is - elegendő energiát szolgáltatnának!

Azonban ez egyáltalán nem igaz! Éppen a közelmúltban jan. 16-26 ig fordult elő, hogy 10 napig a szél és a naperőművek együttesen csak ritkán s nagyon rövid időre voltak képesek teljesítőképességük 6 %-ánál többet produkálni. S ezt tessék megfogódzkodni 26 000 ( !) db. szélerőművi torony s mintegy 400 millió m2 ( !) felületű napelem tudta összehozni!!!

Az említett időszakban a teljes német hazai fogyasztás 16 milliárd kWh volt , melyet 90%-ban a hagyományos hazai erőműveknek ( szén, gáz, atom ) kellett fedeznie!

Igaz Németország 2022-ig le akarja állítani atomerőműveit, de ezek jelenleg csak a német villamos energia rendszer mintegy 10 %-t jelentik, mert a szén és gázerőművek jóval nagyobb részt tesznek ki. Kérdés, hogy egyáltalán sor kerül e majd ezek leállításra.?

S még néhány szót a költségekről. Nem igaz, hogy a megújulók olcsóbbak lennének. Nem csak magát a termelő egységet hanem a teljes rendszert. kell nézni, Németországban Európában a második legmagasabb villanyárat fizetik a háztartások. A legmagasabbat Dániában. S ez az ár durván két és fél szerese a hazainak.

No de térjünk vissza Magyarországra. Azt már láttuk , hogy nem olyan távoli jövőben tovább csökken hazai erőműparkunk. Ezek pótlására mindenképpen valamit kell építeni. A hazai lehetőségek közül az atomerőművön és a ligniten kívül csak a földgáz és a megújulok jöhetnek szóba. A folyami-vízerőmű még nagyon jó lenne, de azt már egyeseknek sikerült ellehetetleníteni.

A lignit vagyonunk mintegy 1000 MW -ra lenne elegendő , tehát kézenfekvő, hogy csak az atomerőmű (!) lehet az a hagyományos forrás, melyre az energia ellátás biztonságát alapozni lehet! E mellett még bőven marad hely a megújulóknak is. ( ha versenyképesek lesznek ).

Csak egyet nem szabad elfelejteni: EGYEDÜL NEM MEGY! még a megújulókkal sem!

Tehát a kérdés felvetése helyesen atom erőmű és valami más, lehet például megújuló is!

Nota bene már most is kellene erőművet építeni, mert meglevő erőműveink elöregedtek nem várhatjuk meg még a Paks II. atomerőművet sem!


Ujhelyi Géza
aranydiplomás gépészmérnök









A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=4746