Héjjas István: Észrevételek a CEU körüli vitához
Dátum: 2017. April 13. Thursday, 21:13
Rovat: Szociális piacgazdaság


A Parlament a T/14686 számú törvényjavaslat alapján 2017. április 4-én elfogadta a felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény módosítását, és ez megnehezítheti a Magyarországon működő külföldi alapítású egyetemek működését.

A médiában közzétett hivatalos nyilatkozatok szerint a törvény módosítás 27 magyarországi egyetemet érint, közülük a Közép Európai Egyetem (CEU = Central European University) kifogásolta a törvény módosítást, és ezzel utcai demonstrációkat váltott ki.

Az előzmények:
1985-ben, Máltán, Mihail Gorbacsov és Ronald Reagan csúcstalálkozóján a szuperhatalmak megállapodtak, hogy a Szovjetunió fokozatosan feladja a kelet-közép-európai befolyási övezetét. Ezt követően társadalomtudósok elemezték, hogy milyen változások várhatók ebben a térségben. 1989-ben, Dubrovnikban merült fel egy konferencián a javaslat, hogy létre kellene hozni Kelet-közép Európában egy olyan oktatási intézményt, amely a szocialista országokban lezajló változások elemzésén keresztül népszerűsíti a nyugati típusú nyitott társadalom értékrendjét. Ez lett azután a posztgraduális képzést nyújtó Közép Európai Egyetem, amelyen a következő tanszékek működnek:
 Filozófia
 Kognitív tudomány
 Környezettudomány és környezetpolitika
 Középkortudomány
 Közgazdaságtudomány
 Közpolitika
 Matematika
 Nacionalizmus tanulmányok
 Nemzetközi kapcsolatok és európai tanulmányok
 Politikatudomány
 Szociológia és szociális antropológia
 Társadalmi nemek tanulmánya
 Történelemtudomány

Az itt végzett szakemberek közül számos politikus, tudós, diplomata, és vállalati menedzser került ki, olyanok, akik szerepet játszanak sok fontos magas szintű döntésben.
Figyelembe véve az oktatott tantárgyakat, nem vitatható, hogy az intézet a gyakorlatban jól hasznosítható számos ismeretet nyújt, azonban hangsúlyozottan szerepet kap benne az ideológiai tudat formálás is, és ebben a vonatkozásban emlékeztet a Kádár rendszer idején működtetett Marxista-Leninista Esti Egyetemre.
Kérdés azonban, hogy a termelés, a fogyasztás, és a GDP gátlástalan növekedését támogató neoliberális kapitalista értékrend népszerűsítése hogyan egyeztethető össze a környezet és a természeti értékek védelmével, amely ugyancsak szerepel a tananyagban.

Feltűnő az is, hogy az egyetemen nem foglalkoznak természettudományokkal. Valamikor az „egyetem”, vagyis az „univerzitás” jelentette a kor színvonalának megfelelő valamennyi tudományos ismeret tárházát, az egyetemes tudást, amint a megnevezésből is kitűnik.
Érdemes lenne felvetni ezért azt a kérdést is, hogy milyen kritériumok alapján nevezhető egy oktatási intézmény egyetemnek.

Hogy a törvénymódosítás valóban megnehezíti-e a külföldi alapítású egyetemek működését, azt nem könnyű eldönteni. Az minden esetre tény, hogy a 27 érintett egyetem közül csupán a CEU lépett fel ilyen határozottan. Lehet, hogy törvény nehezen érthető, agyafúrt jogászi nyelvezete tényleg úgy lett kitalálva, hogy az kifejezetten a CEU ellen irányuljon.

Minden lehetséges. De nem volt igazán jó ötlet. Korábban az emberek túlnyomó többségének fogalma sem volt arról, hogy egyáltalán létezik CEU, a kibontakozó konfliktus hatására azonban mára a CEU hatalmas média nyilvánosságot kapott.

Dr. Héjjas István

További információk

https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6z%C3%A9p-eur%C3%B3pai_Egyetem#Tansz.C3.A9kek

http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1100204.TV

https://mkogy.jogtar.hu/?page=show&docid=a1100204.TV

http://jogiportal.hu/view/a-nemzeti-felsooktatasrol-szolo-2011-evi-cciv-tv

http://www.parlament.hu/irom40/14686/14686-0003.pdf

http://www.delmagyar.hu/belfold_hirek/alairta_a_felsooktatasi_torveny_modositasat_ader_janos/2514576/










A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=4791