Miért ne kampányolhatna a kormány?
Dátum: 2008. February 17. Sunday, 18:07
Rovat: Közéleti magazin


A parlamentarizmus alaphibája! A parlamentarizmus csődje lenne…
Miért ne kampányolhatna a kormány kérdezik a reális zöldek. A FIDESZ az Alkotmány Bírósághoz fordult, az ellenzéki párt szerint a kormány nem kampányolhat a népszavazás ügyében.


A reális zöldek szerint modern demokrácia nem „népuralom” – rendszerváltást követően Magyarországon ezt hozták össze a zömmel jogtudományában jártas rendszerváltók köztük a FIDESZ politikusai is -, hanem az állampolgárok beleegyezésén és felhatalmazásán nyugvó kormányzati rendszer.

Hogy a március 9-i népszavazás mögöttes célja a kormány elmozdítása, erről, ha nem is így szó szerint, de képletesen Orbán Viktortól maga beszélt.

Azóta kiderült, ami a reális zöldeknek első pillanatban tiszta volt népszavazással a kormány nem váltható le. Ha népszavazással a kormány leváltható lenne az a parlamentarizmus csődjével, érne fel.

A parlamentarizmus lényegében különbözik a demokrácia más formáitól abban, hogy a parlamentnek nemcsak ahhoz van joga, hogy a kormányt megválassza vagy megerősítse, hanem ahhoz is, hogy rövid úton menessze. Magyarországon a kormány leváltására ciklus időn belül a parlamentnek van jogosítványa.

Vannak más demokratikus formák is, ahol ciklus időn belül a kormány leváltása egyáltalán nem lehetséges.

A nem- parlamentáris demokráciában, mint amilyen az Egyesült Államok és Svájc meg kell várni a választási ciklus végét, hogy kormányváltozás mehessen végbe, ha így kívánják.

Nálunk a kerek asztal körül üllő jogászok nem a fenti formát hozták össze 1989-ben, hanem a parlamentáris formát.

Az már a FIDESZ felelősége is, hogy a kerek asztal körül ülők megtartották a sztálinista alkotmányt, igaz jóformán minden sorát átírták.

Az azonban benne maradt az Alkotmányban a többségnek kiváltképpen pedig a minősített többségnek korlátlan joga van.

Amennyiben a parlamenti játékszabályok a fair-play alapon alakulnának, a sztálinista alkotmány ellenére sem lenne gond. Példa erre Anglia.

A parlamenti kormányrendszer legjobban a parlamentarizmus hazájában Angliában működik. A brit parlamentarizmus sikerének mélyebb oka, a hazai parlamentarizmussal szemben az íratlan törvényekben rejlik.

Az Egyesült Királyságnak alkotmánya sincs, ennek ellenére a parlamenti játék gentlemanmorál és nem gengsztermorál szerint folyik a kormány oldal és az ellenzék között.

Szabad panasszal, bírálattal élni, rágalmazással és becsmérléssel nem.

Az természetes, hogy ciklusokat átívelő ügyek megoldását felvállaló kormányt több bírálat és panasz ér. A parlamentarizmus alaphibája, hogy a kormányainak rendkívül nehéz népszerűtlen rendszabályokat végrehajtani, amelyek pedig szükségesek lehetnek az állam érdekében. A népszerűtlen intézkedések a ciklus végén a kormány bukását hozhatja, a kormányt megilleti a védekezés joga.

A természetben a védekezés joga minden szereplőt megillet a reális zöldek szerint a politika világában a kormányt is.

Amennyiben a kormány kampányában tiszteletben tartja a demokratikus ellenék jogait, saját ellenőrző szervét, nyugodtan védekezhet politikai jövője érdekében. (Kos)











A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=483