Az MTA, Energetika Tudományos Bizottság Paks bővítéséről szóló javaslata ...
Dátum: 2017. August 27. Sunday, 18:55
Rovat: Energia


Az MTA, Energetika Tudományos Bizottság Paks bővítéséről szóló javaslata több a semminél, de az elvárhatótól olyan messze van, mint messze volt Makó zsidó Jeruzsálemtől, amikor Velencében lekéste a Szent Földre induló hajót.

A Magyar Tudományos Akadémia
Műszaki Tudományok Osztálya
Energetikai Tudományos Bizottság tagjai a reális zöldek szerint nincsenek tisztában azzal a ténnyel, hogy nemcsak az energiapolitika kérdése dől el a politika színpadán, hanem minden kérdés!

A MAGYAR ENERGETIKA , a Magyar Energetikai Társaság szaklapja, 2017 augusztusi számban került közzétételre a Magyar Tudományos Akadémia, Műszaki Tudományok Osztálya,
Energetikai Tudományos Bizottság: „Állásfoglalás a biztonságos villamosenergia- ellátásról” című összeállítása.
Idézem az összeállítás utolsó mondatát: „Az Energiapolitikai Bizottság javasolja, hogy az illetékesek mielőbb tűzzék napirendre a felvetett kérdések megvitatását és hozzák meg a megfelelő döntéseket.”
Az Energiapolitikai Bizottság „Állásfoglalás a biztonságos villamosenergia- ellátásról” című összeállítása semmi újat nem tartalmaz, amelyet az energetika területén működő civil szervezetek eddig nem javasoltak volna az energetikai kormányzatnak.
Nem tartalmaz viszont az Energiapolitikai Bizottság összeállítása a magyar energiapolitikára nézve olyan javaslatokat, amelyeket az Országgyűlés villamos energia használatáról szóló törvényhozói munkájában törvényerőre emelt és a tör vény betartása 21 éve várat magára.
Az időben még a 21 évnél is több évre visszamegyek a múltat illetőn. annak okán, hogy a Bizottság szerint „Komplex műszaki, gazdasági és környezetvédelmi vizsgálatokkal megalapozott politikai döntés indokolt a vízerőművek jövője, újak létesítése ügyében.” áll az összeállításban.
Arra gondolok, hogy a fenti mondat helyett célszerűbb lett volna utalni a Magyar Tudományos Akadémia gondozásában a Köztestületi Stratégiai Programok, Energiastratégiai Munkabizottság „Megújuló energiák hasznosítása” című, 2010-ben kiadott összeállításban lévőre:
Az összeállítás 95. oldalán a vízlépcsőkről többek között a következő olvasható:
„ – Az adonyi vízlépcső vízszintemelkedés segítené a Dunai Hőerőmű, a fajszi vízlépcső miatti vízszintemelkedés pedig lehetővé tenné a Paksi Atomerőmű bővítésének frissvíz- hűtését. „

A Bizottság fogalmazó tagjainak, fogalmuk nincs arról, hogy Magyarországnak az EU-hoz való csatlakozásának feltétele volt a „Vízlépcső építése a környezettel szembeni agressziót” kifejező, 1992-ben az Országgyűlés által elfogadott törvénynek a hatályon kívül helyezése.
A vízlépcsők - „Bős-nagymaros”-, megítélésére harminc évre visszatekintve milliárdokat költött az ország jutott belőle bőven egyes akadémikusok is.
A természetben és a társadalomban egyaránt konfliktus helyzetek adódnak, e konfliktusok kezelési területe a politika. Paks bővítésének a kérdése a politika színpadára került. Ez helyénvaló a pártoknak szuverén joguk, hogy mit emelnek a politika színpadára a hatalom megszerzése céljából.
Az Akadémia a nemzet tanácsadója E. Szilveszter, az MTA rendes tagja, az MTA elnöke szerint.
Észrevételemet nem folytatom, mert arra gondolok az Energetikai Tudományos Bizottság, Lévai-Heller energetikai iskolát ismerő tagjait az állásfoglalást fogalmazok nem kérdezték meg.


Juhos László









A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=4961