A reális zöldek támogatják, a 2021-ben lejáró hosszú távú orosz gázszerződést
Dátum: 2017. October 04. Wednesday, 21:25
Rovat: Energia


A reális zöldek támogatják, a 2021-ben lejáró hosszú távú orosz gázszerződési megállapodás meghosszabbítását a Gazprommal.

Az INDEX portál tévesen állítja, hogy a szakma nem ért egyet a Kormány szándékával.
Valójában nem a szakma, hanem a gázkereskedők nem értenek egyet a Kormány szándékával.
A földgáz ára 2030-ig egyértelműen nőni fog a földgáz források távolabbra kerülése és a magasabb kitermelési költségek miatt.

A gáz árának a lakosság és az ipar számára elviselhetővé tétele csak a gázszektornak az Országgyűlés által történő felügyeletével oldható meg.
A földgáz import csak néhány forrásból áll rendelkezésre, melyet így rendkívül nehéz diverzifikálni, új vezetékek kiépítése nemcsak gazdasági, hanem politikai kérdés is.
A lakossági gáz ára mindig is politikai kérdés volt, a múltban is.
A döntést a múltban a politikusok nem a közgazdászok feltevései alapján, hanem a lehetőségek függvényében az energetikusok javaslata lapján hozták meg.
A Kormány az egykori módihoz tért vissza a legkisebb önköltségre való törekvés modelljéhez.
A rendszerváltást követően a közgazdasági modellek, a haszon és költség alapján meghozott döntések a piaci szereplők számára a profit maximumot hozza, a lakosság számara a terhek növekedését. Ha kevesebbet fűtünk télen, inkább meleg pulóvert viselünk otthon, szigeteljük az ablakokat, takarékoskodunk a gáz felhasználásával a gázszámlánk akkor is növekedik. Hogy a fogyasztás csökkenése következtében, a gázvezetéket üzemeltetők profitja ne csökkenjen, a gáz árat emelik meg, a szállítás fajlagos költsége változatlan marad, profit is megmarad.
A reális zöldek nagytűzterű erőművi kazánokban a gáz felhasználását kondenzációs villamos energiatermelésre ellenzik.

Ugyanakkor emlékeztetnek, hogy Paks II bejövetele előtt még 5000 MW erőművi kapacitás létesítésére van szükség. Gázturbinás egységek létesítése elkerülhetetlen.
Paks bővítése nemzeti érdek, ezt nem csak a reális zöldek állítják, hanem 2009. március 30-án a Magyar Országgyűlés is.
A magyar orosz gázszerződés megkötésére 1995-ben került sor. A Horn kormány országlásának az idején.

Sajnos egyes energetikusok már az Antall kormány idején, majd a Horn kormány országlása idején megvezették a politikusokat.

(Gázturbináké a jövő)

Mádl Ferenc javaslatát Pozsonynak a MVMT vezetői javaslatára tette meg.
A TRÖSZT 1991-ben meghirdette a „Gázturbináké a jövő” c programot.
1991. április 22-én Budapesten, Mádl Ferenc tárca nélküli miniszter, Vladimir Meciar szlovák kormányfővel folytatott megbeszélést a Bős –Nagymarosi Vízlépcsőrendszerrel kapcsolatos vitás kérdések rendezéséről. Részlet a magyar állásfoglalásból: A magyar fél a tárgyaláson felajánlotta tapasztalatainak átadását az energiagondokkal küszködő cseh és szlovák félnek. A százhalombattai olajfinomító hulladékhőjének bázisán épülő, kombinált ciklusú gőz-gáz turbinás erőmühöz hasonló (ez a nagymarosi vízlépcső tervezett energiatermelésével egyenlő mennyiségű villamos energiát fog biztosítani) tervezhető a pozsonyi Slovnaft jelenleg nem kihasznált hőtermelésének a hasznosítására.
Az elmúlt több mint húsz év sikertelen energia gazdaságpolitikájához leginkább az induláskor az MDF kormányzása idején az MVM élére helyezett káderek sárosak.

AZ INDEX újságírója feltehetőleg Y generáció tagja, emlékezete nem zavarja a véleménye kifejezésében:

http://index.hu/gazdasag/2017/10/04/oriasi_baromsagnak_tunik_ezert_megcsinaljuk/










A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=5007