Kifogás bejelentése Kossuth Rádió, 2017. október 9.
Dátum: 2017. October 11. Wednesday, 22:18
Rovat: Média


Az LMP képviselője felháborítónak tartja, Süli János javaslatát Paks III beruházására vonatkozóan.

From: Juhos Laszlo [mailto:juhos.laszlo@chello.hu]
Sent: Monday, October 09, 2017 7:40 AM
To: Kossuth Rádió MR1 180 perc; 'Közönségszolgálat'
Cc: 'Dobos Menyhért'; 'Láng Sándor'; 'Kovács Pál'
Subject: Kifogás bejelentése

Kossuth Rádió, 2017. október 9.
180 perc, Kossuth Rádió hírmagazin műsorszolgáltatója
07:00 óra után

Az LMP képviselője felháborítónak tartja, Süli János javaslatát
Paks III beruházására vonatkozóan.

Paks III beruházására vonatkozóan, a reális zöldek Kovács Pálnak a második Orbán kormány energetikáért felelős államtitkárának, 2016-ban, amikor Kovács a Paksi Atomerőmű vezérigazgatójának a főtanácsadója volt az alábbit írták, amelyet a Reális Zöld valóság internetes újságban közzé is tettek:

Kedves Kovács Pál!
Köszönöm észrevételeidet.
A Reális Zöldeknek az a véleménye Paks I(-II) kiégett üzemanyagainak kezelésével kapcsolatban, hogy azt a leendő harmadik atomerőműre vonatkozó távlati tervek ismerete nélkül felelősség-teljesen nem lehet meghatározni.
Közismert, hogy a tervek szerint 2030-ig 7.000 MWe új kapacitás beépítése szükséges. Egyelőre ez az igény sincs teljesen kitöltve.
Az is közismert, hogy már Paks I tervezése idején (kereken 40 évvel ezelőtt) tudtuk, hogy a telephelyen – nagy valószínűséggel – egy újabb atomerőmű fog épülni. Az akkori távlati tervek most beérnek.
Reális Zöldek úgy becsülik, hogy a 2030 utáni első nagyerőmű - Paks I bezárása után - szintén atomerőmű lesz. Szakirodalmi becslések alapján az a célszerű, ha az új atomerőmű Paks II közelében, azzal szoros szimbiózisban üzemelne – nevezzük Paks III-nak. (Nincs, nem marad feldolgozható primer energia-forrásunk. Erősen kérdéses, hogy a megújulónak tartott nap és szél energiaforrásokra alapozott technológiákat tekintve lesz-e olyan áttörés, amely ezek beruházási költségét drasztikusan (legalább harmadára) csökkentik, illetve megjelennek-e olcsó villamosenergia-tárolók, amelyeket a megújulókhoz kapcsolva eredőben kedvezőbb fogyasztói árat eredményeznek.)
Paks III valamilyen gyorsneutronos reaktorú lesz, valószínű 2x1200 MWe teljesítménnyel. Szekunder köre lényegesen magasabb gőzparaméterekkel fog indulni, így a frissvíz-hűtéssel sem lesz probléma.
Megfelelő kiegészítő létesítményekkel (transzmutáló, stb.) kiegészítve alkalmas lehet Paks I, Paks II és Paks III kiégett üzemanyagainak felhasználásával mind Paks II-nek (pl. MOX), mind Paks III-nak üzemanyagot előállítani. Az átalakítás maradékait természetesen hosszú időre biztonságosan el kell tárolni. Azonban mind a mennyiségét, mind a radiotoxicitását tekintve töredékét (két nagyságrendnyi részét) annak, mintha csak az egyszer kiégetteket tárolnánk. Az ilyen tárolóval kapcsolatos követelmények természetesen mások.
Ebből következik az, amit erről korábban írtunk: Paks I kiégett üzemanyagait úgy célszerű tárolni, hogy azok újrafeldolgozása ne lehetetlenüljön el. Hogy ez orosz reprocesszálást vagy a majdani Paks III-at jelenti, az most mellékes. A tervbe vett bodai technológia csak veszélyes bányászati módszerekkel biztosítaná annak tárolóból történő kivételét. Bátaapáti alkalmassá tehető ezen funkcióra.Bodát a vizsgálatokig fel kell függeszteni. A többi (a kis és közepesek problémája) ennek tovább-vezetése.
A Reális Zöldek optimista. Ma Magyarország tudós-, információs- és mérnök-társadalma, ipara biztosan közelebb áll egy negyedik generációs reaktor és a kiegészítő üzemanyag-gyártó létesítményeinek megvalósításához, mint Paks I tervezése időszakában egy 3+ generációs reaktoréhoz. Felkészüléshez azonban intenzifikálni célszerű oktatásunkat, szakembereink közreműködését a világ kutató-fejlesztő tevékenységében.
Üdvözlettel. Juhos László

Kovács Pál jelenleg Süli János miniszter „irodájának” a vezetője.
A hallgató kiegyensúlyozott tájékoztatása céljából kérem a reális zöldek levelének Önök által szerkesztett rövid formájának hírként való megjelenítését.

Juhos László reális zöldek elnöke


---------------------

Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság
M É D I A T A N Á C S
1088 Budapest, Reviczky utca 5.

Tárgy: Panaszbejelentés.

Médiaszolgáltató: Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. Budapest Naphegy tér 8.
Kifogás bejelentés megtörtént, csatolva.
A kifogás bejelentés a médiaszolgáltatóhoz beérkezett, csatolva.
A kifogásra a médiaszolgáltató érdemi választ nem adott.

Tisztelt Médiatanács!

A nukleáris energia hazai felhasználása nemzeti érdek.
Ezt a tényt nemcsak a reális zöldek állítják, hanem állította 1996-ban a Magyar Országgyűlés, amikor törvénybe iktatta az atomenergia felhasználásáról szóló törvényt. Az Országgyűlés 1996-ban felismerte a nukleáris energiának az emberiség létezéséhez való fontosságát. Az Országgyűlés szerint az atomenergia békés célú alkalmazása az ipar, a mezőgazdaság, az egészségügy és a tudományos kutatások számos területén elősegíti az emberiség életfeltételeinek javítását. Az Országgyűlés fenti felismerését 2009. március 30-án ugyancsak az Országgyűlés a H9173. számú országgyűlési határozat 97.8%-os többséggel való elfogadásával megerősítette. A határozat szerint a paksi atomerőmű telephelyén új atomerőművi blokkk(ok) létesítésének az előkészítését szolgáló tevékenység megkezdhető. A határozat nem zárja ki, hogy Paks II bővítésén túlmenően nukleáris bázison való további fejlesztés nem képzelhető el.
Suli János miniszter véleménye egyáltalán nem minősíthető felháborítónak, a reális zöldek véleménye szerint. A Miniszter véleménye egybe cseng a reális zöldek véleményével.

Budapest, 2017. október 12.


Mellékletek









A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=5012