A turizmus állami irányításának rövid (rém)története címszavakban
Dátum: 2018. May 31. Thursday, 22:19
Rovat: Média


Kérdéseink, javaslataink:
 Az 1988/89/90. évi politikai rendszerváltást közvetlenül megelőző időszaktól napjainkig, miért nem találták meg a turizmus helyét a hazai közigazgatásban, az állami-, és önkormányzati igazgatásban és a nemzetközi kapcsolatokban az egymást váltó kormányok és parlamentek? Miért nem fogadták el a nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező szakemberek véleményét? (lásd: dr. Lengyel Márton professzor életműve! https://hu.wikipedia.org/wiki/Lengyel_M%C3%A1rton )

 Mikor ismerik fel a döntéshozók, hogy a turizmus, a vendéglátással, kapcsolódó szolgáltatásokkal és a járulékos, speciális infra-, és szupra-struktúra hálózatokkal együtt (továbbiakban: „Turizmus”) valójában nem „ágazat”, nem „ipar”, hanem tipikus, ágazatközi-, tárcaközi-, részben nemzetközi-, horizontális-/ keresztbefekvő, tevékenység-, ill. szolgáltatás-halmaz, amely folyamatos változásban van, amelyhez rugalmasan alkalmazkodni kell, hazai adottságaink figyelembe vételével.
 alapfogalmak, definíciók meghatározása?
 turizmus kerettörvény elkészíttetése és elfogadtatása?
 turizmus-statisztikai törvény elkészíttetése és elfogadtatása?
 a turizmus-vendéglátás fejlesztését ösztönző közgazdasági-, pénzügyi-szabályozó-, és támogató rendszer, különös tekintettel a családi-, mikro-, kis-vállalkozásokra?
 új Budapesti Konferencia Központ megvalósítása, stb.?



---------- Továbbított levél ----------
Feladó: László Péteri
Dátum: 2018. május 30. 21:55
Tárgy: Re: vízisport
Címzett: Ferenc Ligetvári

Kedves Feri Barátom!


Amióta nyugdíjba mentem, többször és teljesen átszervezték a turizmus teljes intézmény-rendszerét, a szakemberek egy része elment, másik részüket ide-oda szervezték, a maradékot kirúgták, egyszóval szétverték, és helyüket a szakmában ismeretlenek vették át, akiknek csak teljesen formális kapcsolata van a szakmával, miután a pénz ott van!.
A turizmus, vendéglátás, a kapcsolódó szolgáltatások és a speciális turisztikai infra-, és szupra-struktúra (az alap-infrastruktúrán, közmű-hálózatok, stb. felül!) egységes állami irányítás alatt kellene, hogy működjön, de ez a rendszerváltás óta eltelt évtizedek óta nem valósult meg!

A rendszerváltás után - nagy harcok árán - sikerült a Parlamentben - Baráth Etele volt kollégám segítségével - először Idegenforgalmi Albizottságot, majd később önálló Turisztikai Bizottságot, ill. a kormányon belül tárcaközi bizottságként Országos Idegenforgalmi Bizottságot / OIB, majd Nemzeti Turisztikai Bizottságot / NTB, ill területi szinten 9 Regionális Idegenforgalmi Bizottságot / RIB és Titkárságait létrehozni, de ez utóbbiakat a Magyar Turizmus Rt. bekebelezte, és csak marketing feladattal Regionális Marketing Igazgatóságokká / RMI alakította! A turizmus állami-, területi irányítási rendszerét 1978-ig az Országos Idegenforgalmi Tanács/ OIT, ill. annak elnöke, az akkori BkM. miniszter látta el, megszűnése után a BkM. irányítása alá kerülő, Országos Idegenforgalmi Hivatal / OIH vette át. A rendszerváltás után a turizmus hol az egyik, hol a másik tárcához került, többször több tárca között osztották szét az egyes részterületeket, eleve megakadályozva a turizmus egységes szakmai irányítását, integrált ágazati-, területi-, hálózati-, intézményi tervezését, komplex fejlesztését (EU+hazai társfinanszírozás), valamint a többcélú hasznosítást. Az idegenforgalmi külképviseletek - diplomata-státuszban - közvetlenül, de önállóan a BkM-hez tartoztak, majd először összevonták az IBUSZ képviseletekkel, majd megszüntették a diplomata-státuszukat is - SZU / Moszkva, USA kivételével - végül azokat is a Magyar Turizmus Rt, majd Zrt. irányítása alá helyezték.

A jelenlegi helyzet vázlatosan, tőmondatokban a következő:
- Nincs a turizmusnak sem közvetlen parlamenti-, sem kormány-képviselete,
- az önálló idegenforgalmi külképviseletek hálózatát megszüntették,
- az OIB/NTB és a RIB-ek, valamint az RMI-k megszűntek,
- a Turisztikai Desztináció Menedzsment-rendszer / TDM évek óta vajúdik,
- a Magyar Turisztikai Ügynökség / MTÜ - homályos jogi-háttérrel, állandóan változó személyi és szervezeti rendszerben, hol
- az NGM-hez,
- hol az NFM-hez, most a választások után, az új kormányon belül éppen részben ,
- a Miniszterelnökségen belül Rogán Antalhoz (?),
- részben az ITM-hez,
- részben az EMMI-hez,
- részben az AM-hez,
- a külképviseletek a KKM-hez kerültek.
- És akkor a politikai döntés-előkészítés és döntéshozatal tekintetében még
- a PM-ről (kv) és
- a 3 Kabinetről, a kormány-, és miniszteri biztosokról nem is beszéltem! (Duna-stratégia / EUDRS, stb.)

- ezeken felül ott vannak még a szakmai-, érdekvédelmi szervezetek, kamarák, stb. (MSZÉSZ, MUISZ, MVI, Fatosz, ill. MKIK Turisztikai Kollégiuma, stb.)

- az UNWTO-ban (ENSZ Idegenforgalmi Világszervezet / Madrid) főtitkárhelyettese volt a korábban elhunyt, dr. Lengyel Márton professzor emeritus barátom, volt kollégám, majd dr. Somogyi Zoltán, ugyancsak volt kollégám, akinek mandátuma éppen most járt le!

A jelenlegi helyzetben egyetlen idegenforgalmi szakemberről nem tudok, és nem ismerek, aki részt venne ebben a kialakult "turisztikai kavalkádban"!

Én is kíváncsian várom a fejleményeket, abban a reményben, hogy a magyar turizmus a korábbi időszakokban is a közigazgatási káosztól függetlenül is hozta - erősen korlátozott lehetőségeihez mérten - az eredményeket, a nemzetközi versenytársakkal szembeni jelentős hátrányok (magas adók, időben, térben változó, és/vagy megszűnő támogatások, stb.) ellenére!

Hát itt tartunk most, de innen szép nyerni!

Elnézést, hogy a rövid, de lényeget érintő kérdésedre ezt kissé hosszú és zavarosnak látszó magyarázatot tudtam csak adni, de ez nem az én hibám! Én sem tudom a jelenlegi helyzetben, hogy valójában - szakmai és jogi szempontból - ki vezeti a turizmust? Az elmúlt évtizedekben - többszöri írásbeli és szóbeli kezdeményezésünk és a szakma sürgetése ellenére - nem sikerült megalkotni és elfogadtatni a "Turizmus kerettörvényt" és a turizmus tényleges teljesítményét mérni tudó, "Statisztikai törvényt", ill. az ezek alapját képező alapfogalmak és definíciók, valamint a turizmus-vendéglátás egységes rendszerének, szerkezeti felépítésének konkrét meghatározását, figyelembe véve az UNWTO jogelődei által elkészített és elfogadott Manilai- (1980) és Hágai Nyilatkozatában (1989) foglaltakat (amelyek még dr. Lengyel Márton nevéhez fűződnek, de itthon a feledés homályába merültek! Lásd: Dr. Lengyel Márton: "A turizmus általános elmélete". A rendszerváltás utáni helyzet kísértetiesen hasonló a vízügy szisztematikus szétveréséhez, dr. Mosonyi Emil elüldözéséhez, életművének hazai elhallgatásához!)

Baráti üdvözlettel:

Péteri László

-------------------------



2018. május 28. 22:25 Ferenc Ligetvári írta, :

Kedves Laci!

Van kapcsolatod a mostani turisztikai vezetéshez?
Ü:F



------------------------

--

Péteri László
aranydiplomás építészmérnök, egyetemi tanársegéd, ny. min. vezető főtanácsos,
az OIH Országos Idegenforgalmi Hivatal v. főmérnöke, belkereskedelmi-idegenforgalmi szakértő,

MKIK Turisztikai Kollégium szakértője
Magyar Szálloda Szövetség tiszteletbeli tagja
Lakás: H-1119 Bp. Mohai köz 4.4.4.
tel.: 06 1 203 5729
mobil: +36 30 319 2033

e-mail: peteril62@gmail.com

honlap: http://realzoldek.hu/index.php , és ezen belül: http://realzoldek.hu/modules.php?name=Content&pa=list_pages_categories&cid=17


Fotó:
Fotó:

Fotó:

Fotó:

Fotó:

Fotó:












A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=5302