Hová tart a Tisza mente?
Dátum: 2008. March 25. Tuesday, 14:21
Rovat: Közéleti magazin


Tisza mente.
Megfenyegette a reális zöldek szervezetét.
A helyesbítés elmarad.

A Magyar Tudományos Akadémia Regionális Kutatások Központja több mint húsz éve kutatja az Alföld régió lehetőségeit.

Az Országgyűlés 1995-ben határozatot fogadott el a homokhátság sivatagosodásának a visszafordítására.

Előre haladás az ügyben egy tyúklépés sem volt.

Annak ellenére, hogy kormányoldal és az ellenzék egyes képviselői a teendőket illetően egyetértenek, egyesek még is kutatják a kutathatókat.

A kormány és ellenzék egyetértését jól illusztrálja az alábbi Országgyűlési napló részlet.

Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának
15. ülésnapja

2005. április 11-én, hétfőn

Tisztelt Országgyűlés! Vincze László, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a gazdasági és közlekedési miniszternek: "Tervezik-e a hetvenes években elmaradt csongrádi vízlépcső megépítését?" címmel. Vincze László képviselő úré a szó.



VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! A hetvenes évek egyik kiemelt fontosságú beruházási terve a Tisza völgyében a csongrádi vízlépcső megvalósítása lehetett volna. Már készen voltak az engedélyezési tervek, sőt megépült az oda vezető közút is. A villamos hálózat fejlesztésre került. Minden előkészület megtörtént ahhoz, hogy a beruházás megvalósuljon. Ma már az idő távlatában nagyon nehéz megmondani, hogy milyen oknál fogva nem épülhetett meg a csongrádi vízlépcső.

Most és a jövőben viszont újra aktuális lehet a beruházás megvalósítása. Európai uniós csatlakozásunk lehetővé teszi jelentős uniós források igénybevételét megújuló energiaforrásokra, vidék- és területfejlesztésre, munkahelyteremtésre. A vízlépcső megépítése rendkívül nagy fejlődést hozhatna a Tisza-völgy életminőségének javításában. Nagymértékben javulhatna a Tisza hajózása, a térség idegenforgalma, valamint közúti híd elkészítése esetén a közlekedés is. Nem elhanyagolható a megújuló energia előállítása sem, ugyanakkor a Tisza folyó vízkormányzása is tervezettebb lehetne. A csongrádi vízlépcső megépítése jelentős mértékben javítaná a foglalkoztatást. Vajon szerepel-e az önök által beterjesztendő nemzeti fejlesztési tervekben a csongrádi vízlépcső?

Kérdezem tehát, tervezik-e a hetvenes években elmaradt vízlépcső megépítését Csongrádnál a térség javára.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)



ELNÖK: A kérdésre Dióssy Gábor államtitkár úr válaszol.



DIÓSSY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Egyetértek képviselő úrral abban, hogy a csongrádi vízlépcső megépítése jelentős mértékben elősegítené az idegenforgalom fejlődését, hogy javulnának a hajózási feltételek, és a megújuló energiaforrásokat is jobban ki tudnánk használni ezen a területen. Azonban - ahogyan ön is említette - a hetvenes évektől az azóta életbe lépett kormányok egyike sem vállalta fel ezt a feladatot.

Mi nagyon szívesen felvállalnánk ezt a feladatot, és úgy gondoljuk, hogy a nemzeti fejlesztési terv II-ben jó helyen lenne ez a projekt. Ezt a projektet azonban az érintett régióknak együttesen kell benyújtaniuk javaslatként az operatív programokat kidolgozó minisztériumokhoz, hiszen ez a program érinti a vízgazdálkodást, az árvízvédelmet, az ivó- és öntözővíz-gazdálkodást, a környezet- és természetvédelmet, az energiatermelést, a közlekedést és az idegenforgalmat. Ez tehát egy rendkívül komplex program. Ha az adott régiók felvállalják ezt a feladatot, akkor támogatjuk, hogy terjesszék be a nemzeti fejlesztési terv II. előkészítéseként, hiszen ezt csak az érintett régiók tudják előterjeszteni.

2005 decemberében születik döntés a nemzeti fejlesztési terv II-ben foglalt programokról. Örülnénk annak, ha ez a folyamat fel tudna gyorsulni, és szívesen felkarolnánk az ötletet.

Köszönöm szépen.

„Hová tart a Tisza mente” címmel a MTI –OS útján közlemény jelent meg. A közleményből kiderül a Tisza-mente 2050-ig tartó jövőképének megfogalmazására és az odáig vezető út körvonalazására tesz kísérletet a TÁJ-KÉP elnevezésű, EU-s társfinanszírozású kutatási program, melynek Tanácsadó Testülete első alkalommal ülésezett Budapesten.

A kutatást a reális zöldek szervezete pótcselekvésnek tartja. Kutatási célú pénzek felesleges elköltésének.

Véleményünk az MTA TAKI a program ügyeit intéző Flachner Zsuzsanna tetszését nem váltotta ki.

Flachner azzal fenyegette meg a reális zöldek szervezetét, amennyiben véleményét a Klub nem helyesbíti, felkéri az ÉLŐ TIZSA PROGRAM igazgatóját a kiigazítás hivatalos megtételére. (Juhos László)








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=542